Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Przemieszczanie się gazu w powietrzu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 15 maja 2020, o 14:14
Posty: 5
Post Przemieszczanie się gazu w powietrzu
Czy ktoś może mi łopatologicznie jak 5 latkowi wytłumaczyć jak obliczyć prędkość przemieszczania się gazu w powietrzu w pionie i poziomie.

Zakładamy, że temperatura jest stała np. 20st.C, RH i ciśnienie stałe. Żadnych zewnętrznych bodźców jak ruchy powietrza czy dyspersja ze źródła. Samo naturalne przemieszczanie się.
Przykładowo mamy metan i teraz chodzi o to jak szybko się będzie unosił w górę (współczynnik ciężaru dla metanu w stosunku do powietrza jak znalazłem wynosi 0,56).
Oraz drugie jak szybko będzie się przemieszczał w bok. Jak rozumiem tu będzie działała dyfuzja. Chodzi mi o to jak szybko pierwsze cząsteczki będą się przemieszczały horyzontalnie. Czy to jest wg równania Fick'a? Tylko nie za bardzo umiem je obliczyć.


28 lis 2023, o 20:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 gru 2011, o 09:43
Posty: 219
Post Re: Przemieszczanie się gazu w powietrzu
Chodzi Ci o zadanie książkowe czy o realia ? Zobacz sobie jak dym sie zachowuje ;p To jest ciężkie nawet do oszacowania ze względu na ruchy powietrza.

_________________
A kiedy ja dostanę gwiazdkę ? :D... Miałem na myśli, że chcę jak Smok :> Strącić jedną trzecią z nieba ...

Good Morning,

PS: Mam Demo wersje internetu.


29 lis 2023, o 23:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 maja 2020, o 14:14
Posty: 5
Post Re: Przemieszczanie się gazu w powietrzu
Chodzi o książkowe (idealne/doskonałe). Czyli brak ruchów powietrza, zmian temperatury itd. Po prostu nie umiem tego policzyć.
Mam też wątpliwości w zakresie kiedy wzór określa pełną dyfuzję (czyli gaz ulega pełnemu wymieszaniu), a kiedy mieszają się pierwsze cząsteczki? Bo jak rozumiem to będzie różnica.
Mi wychodzą dziwne wartości ze wzoru. Np. dla metanu wychodzi mi prędkość dyfuzji na poziomie ok. 7mm na sekundę. Wydaje mi się to nieprawidłowe. I pytanie czy to jest już prędkość pełnej dyfuzji czy pierwszych cząsteczek?

Do tego próbuję zrozumieć zależność z unoszeniem się/opadaniem gazu. Jak rozumiem ciężar gazu w stosunku do powietrza definiuje unoszenie się gazu. Ja sobie to wizualizuję tak, że mam kulkę metanu w powietrzu. Mniejszy ciężar powoduje unoszenie jej do góry, ale jednocześnie następuje dyfuzja, która "powiększa" kulkę powodując obniżenie jej stężenia.
Czyli jeżeli źródło metanu jest niewyczerpane to od punktu początkowego (źródła) pojawia nam się stożek rozszerzający się w górę. Chciałbym obliczyć jak szybko się wznosi i jak szeroko się rozchodzi w powietrzu.

Uczę się tego i szukam pomocy bo nie umiem sobie tego wytłumaczyć i rozgryźć czy dobrze myślę i jak to policzyć.


30 lis 2023, o 02:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..