Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
wł. fizyczne a chemiczne 
Autor Wiadomość
Post wł. fizyczne a chemiczne
eh, nie nauczyłem się tego w gim. teraz to wychodzi ;p [joke] ...

tak poważnie-mam kilka pozycji, w których tak banalna rzecz jak określenie co należy do właściwości fizycznej a co do chemicznej związku - w jednej z ksiąg całkowicie różni się od tłumaczenia w drugiej, to samo na googlach ... Myślałem, że taki banał mnie nie "zagnie" ale chyba zgłupialem od tego już :) .... np. smak, zapach, prędkośc dyfuzji [jak sie określa ten parametr-określa się wogóle?]


23 lip 2005, o 01:51
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
dyfuzja to na pewno zjawisko fizyczne bo mimo iz czasteczki substancji sie mieszaja z powodow jakus tam ruchow (browna jak dobrze pamietam :idea: ??) to may zjawiska tylko i wylacznie fizyczne i nie nastepuja zadne reakcje chemiczne a przynajmniej nie powinny :wink: zapach to zjawisko rownierz fizyczne bo mikraczasteczki nie reaguja z niczym tylko maja za zadanie odpowiednio podraznic odpowiedni zmysl (i dopiero wtedy chyba nasteuja jakies reakcje chemiczne :idea: ?? ) tak samo smak

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


23 lip 2005, o 10:16
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post 
wasności chemiczne: zdolność do reagowania z innymi subst., palność, wybuchowość, uleganie hydrolizie lub rozkładowi, własności redoks, własności kwasowo-zasadowe, higroskopijność, zdolność do tworzenia hydratów i solwatów, zdolność rdzewienia :lol: lub własności antykorozyjne, zdolność do asocjacji, kondensacj lub polimeryzacji, granice wybuchowości, temperatura zapłonu, smak, zapach.
własności fizyczne: zespół własności mechanicznych, termicznych i termodynamicznych, dynamicznych, elektrochemicznych, optycznych, elektrycznych, magnetycznych itp., charakteryzujących daną substancję chemiczną. Do najczęściej podawanych w celu identyfikacji lub scharakteryzowania należą:ciężar atomowy lub cząsteczkowy, barwa w różnych stanach skupienia, postać krystalograficzna, twardość, gęstość, temperatura topnienia i wrzenia, współczynnik załamania światła, rozpuszczalność w różnych rozpuszczalnikach, przewodność cieplna i elektryczna, napięcie powierzchniowe.
-definicje zerżnięte z encyklopedii chemicznej


23 lip 2005, o 12:35
Zobacz profil
****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2005, o 22:57
Posty: 20
Lokalizacja: ze wschodu
Post 
ech, i tu właśnie pojawiają się problemy. w rzeczywistości bardzo ciężko jest wyraźnie oddzielic zjawiska fizyczne od reakcji chemicznych, bonawet taka prosta rzecz jak rozpuszczanie soli(jakiejśtam) w wodzie może yc traktowane jako reakcja, bo przecież sól może ulec hydrolizie i w roztworze już mamy inne rzeczy niż to, co wrzuciliśmy, czyli zaszła reakcja(zwrócił nam na to uwagę prof. od chemii og. z elem. analitycznej) . a ze smakiem i zapachem też nie jest tak różowo: cząsteczki muszą najpierw rozpuścic się,byśmy je poczuli, połączyc się w tej postaci z odpowienimi receptorami i dopiero wtedy uzyskamy jakis efekt.

_________________
Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy!!
Prymus, rzuc no pepitę!
...a w kaskadzie krzepniecia krwi wystepuje min. protrombulina i fibrogen :)


7 gru 2005, o 09:15
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post 
Słusznie, taki podział jest dosyć umowną sprawą. Każde wiązanie chemiczne ma naturę fizyczną - elektromagnetyczną. Teoretycznie można uzyskać dokładny opis każdej reakcji chemicznej czy procesu fizycznego za pomocą - tylko i wyłącznie - matematyki :wink:
Niemniej intuicyjnie dosyć łatwo rozróżnić cechę fizyczną np. rozpuszczanie (niezależnie czego w czym), od procesów dysocjacji, hydrolizy itp. Rozpatrując cechę fizyczną nie wnika się za bardzo w chemiczną budowę danej substancji.
Smak i zapach to osobna sprawa, ich istnienie zależne jest tylko od istnienia kogoś kto może je zbadać. Nie wszyscy pozatym czują to samo wąchając to samo, każde zwierzę ma inny węch(smak).
Smacznego :lol:


9 gru 2005, o 13:33
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
troche OT, ale dlatego moim zdaniem ważne jest łączenie tych dwóch dziedzin - fizyki i chemii, bo i to i to jest super, a jedno bez drugiego to jak.... jak....... jak Flip bez Flapa :lol: a matma jako narzędzie pracy.
podzielam zdanie poprzedników, szczególnie między smakiem, a zapachem nie można wyróznić granicy jakiejś

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


10 gru 2005, o 00:58
Zobacz profil
Post 
Osobiscie uwazam, ze podzial na wlasciwosci fizyczne i chemiczne jest "sztuczny". Barwa jest ogolnie przyjeta wlasciwoscia fizyczna, ale zalezy ona przeciez od roznicy energi poziomow HOMO-LUMO, czyli de facto od konkretnych wlasciwosci orbitali walencyjnych, a zatem jest to wlasciwosc chemiczna. Absorpcja energii przez elektrony, czyli oddzialywanie pomiedzy naladowana czastka, a promieniowaniem elektromagnetycznym to zas znowy zjawisko fizyczne.
Moja konkluzja jest taka, ze w zaleznosci pod jakim katem patrzymy, mozemy dana ceche podpiac zarowno pod wlasciwosc chemiczna jak i fizyczna (a glownie fizyczna, bo jest to obszerniejsza z nauk).


11 lut 2006, o 19:47
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
No tak jak doszliśmy do orbiali to się okazalo że wszecświat jest matematyką i są tylko właściwości matematyczne zgrozaaaaaaaaa ;-) Nadmiar teroii szkodzi ;-)

Podział jest prosty oczywisty i w pełni intuicyjny dopóki sie ktoś neirozteoretyzuje (stąd różne określenia na te same zjawiska - wsio zalezy od autora publikacji ewentualnei szefa katedry ;-))

Zapomnij o jakichś orbitalach elektronach (jak twierdził jeden moj koleś : a kto takie cóś widział nei widać to nie ma ;-)).

Postaw się na miejsci normalnego czlowieka, albo chemika z dawnych czasów;-). Nie ma żadnych elektronów czy innych cudaków jest sobie jakaś substancja o jakimś skłądzie chemicznym.
Na daną ceche patrz nie z punktu widzemnia substancji ale z punktu widzenia obserwatora. Wszytko to co określa dany obserwowany układ w zakresie składu chemicznego w sensie ilości substancji , zdolnosci do zmiany w inna substancje, zdolność do oddziaływania chemicznego (w senssie zmiany skladu chemicznego i jego skutków) na inne układy (nie użyłem tu słówa związek chemiczny) to właściwości chemiczne
Cała resta która nie wywołuje zmian chemicznych to właściwości fizyczne.
Tak prosto i elegancko było kiedys potem pojawili się mądrale no i zaczeło się. Chemia przemieszała się z fizyką a to wszystko upaćkano matematyką i zatarł się prosty i oczywisty podział na włąściwości fizyczne i chemiczne. Jedno przenika w drugir i nic już nei jest jasne proste i oczywiste ;-(
Jak sam zauważyłęś każdy mondrala ma swoje teorie ;-) W chemii tak jak w życiu nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytania. Owszem czasami cos można stwierdzić z dużą pewnościa ale jak zaczniesz to rozkłądać na drobniejsze elementy to zwątpisz sam w to co wiesz ;-) No cóż jak to mawiał jedne facet życie to lokalne fluktuacje entropii (czy jakoś tak bo to mądra ksiazka była a ja mam słabą pamięć) ale ja tam wole to starsze określenei jest przyjemneijsze i intuicyjne

A co do "smak, zapach, prędkośc dyfuzji [jak sie określa ten parametr-określa się wogóle?]" jak mówili przedmócy a i ja troche ich powieliłem meisza się to i przenika a ocena zależy od autorytetunaukowego (patrz co lubi twój wykładowca) a moze ogólnie włąściwości fizykochemiczne ? ;-)

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


11 lut 2006, o 21:29
Zobacz profil
Post odp.
Ja z koleji zawsze sadzilem że wlasciwosci fiz. to okreslenie stanu skupienia ,cięzaru czy koloru itp. a chemiczne to np. reaktywnośc zw. czy pierw. stopień dysocjacji lub wartosciowosc. itp. zawsze jedno z drugim bedzie powiazane ale nie ma co wpadac w panikę :D trzymajmy sie zdrowych zasad istnieje pojecie chemia fizyczna która idealnie pasuje do przegrody miedzy wlaśc. chem. a fizycz. taki konsensus czy jak kto woli katalizator.
pozdro.
eko.


12 lut 2006, o 01:26
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Fizycy mówią, że chemia to dział fizyki;)


12 lut 2006, o 20:25
Zobacz profil
Post 
Są to właściwości fizyczne. Myślałem, że skoro masz tyle gwiazdek, to masz szerszy zasób wiedzy


3 mar 2006, o 14:34
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Assasinator w takim razie zdefiniuj ściśle, czym się różnią właściwości fizyczne od chemicznych.


3 mar 2006, o 15:08
Zobacz profil
Post 
Sadze, ze gardlowanie sie na temat tego gdzie przebiega linia pomiedzy wlasciwosciami chmicznymi i fizycznym (a zatem gdzie przebiega granica pomiedzy fizyka, a chemia) jest tak racjonalne jak synteza tlenku krzemu(IV) w arabii saudyjskiej ;) Patrzac z pewnego dystansu okazuje sie, ze zarowno chemia jak i fizyka (i biologia) wywodzi sie z filozofii, wiec mozna dojsc do kompromisu mowiac na to wszystko "wlasciwosci filozoficzne" ;)


3 mar 2006, o 16:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..