Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Rafinacja metali szlachetnych poprzez elektrolizę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 8 maja 2022, o 21:25
Posty: 23
Post Re: Rafinacja metali szlachetnych poprzez elektrolizę
Powiem tak - trzeba być skończonym noobem, żeby zabierać się za rafinację złota bez cieczy probierczych. W przypadku srebra dało się z całkiem dużą dokładnością ocenić czystość produktu 'na oko'. Ze złotem to nie przejdzie... Ani kolor ani konsystencja ani nawet gęstość (ciężar) nie mówią kompletnie nic na temat zawartości złota w proszku, jaki się otrzymuje w procesie elektrolizy. No ale na szczęście, po 4 miesiącach zabawy w miejskiego górnika, zaopatrzyłem się w końcu w ciecz probierczą nr. 5 do złota o próbie 750 - no i w końcu jestem w stanie cokolwiek stwierdzić nt. tego co otrzymuję w wyniku elektrorafinacji.

Inną kwestią jest to, że kilka dni temu udało mi się znaleźć Konfigurację Ostateczną - tzn. taką która jest uniwersalna w rafinacji różnych metali. Przejrzałem na YouTube prawdopodobnie wszystkie filmy o elektrolizie złota w jęz. polskim i angielskim i tylko na jednym kanale znalazłem 2 filmiki z metodą, którą obecnie stosuję (oczywiście z własną modyfikacją). Nie jestem jednak pewien, czy mogę ją opisać na forum, bo jeśli za dużo ludzi dowie się jakie to jest proste, to najprawdopodobniej wywołam krach na rynku metali szlachetnych... :szok: Jednak chyba każdy, kto posiada kawałek sprawnego mózgu będzie w stanie wydedukować jak otrzymać złoto o wysokiej czystości z poniższego filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=tMOovl1J7hM

Tak jak pisałem, proszek na filmiku sprawdzam za pomocą cieczy probierczej do złota o próbie 750 - czyli wodą królewską o odpowiednim stężeniu. Dla pewności ciecz sprawdziłem na pozłacanym wisiorku (delfinek) - na ORYGINALNYM opakowaniu było napisane, że jest to niby złoto 24-karatowe, jednak ciecz probiercza bez problemu przetrawiła cały wisiorek. Na początku wydrapuję złoty proszek prosto z miski, potem sprawdzam jakość produktu po wydrapaniu całej miski i zważeniu, a na koniec czystość złota porównuję do próbek, które pobrałem wcześniej (wszystkie dość mocno reagowały z cieczą probierczą). Na pierwszym zdjęciu od góry widać próbki w porównaniu do proszku, który uzyskałem już wcześniej a który reagował z cieczą 'tak sobie' i zostawiał osad po przetrawieniu. Proszki z próbek trawiły się niemal w całości...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i wychodzi chyba na to, że udało mi się uzyskać złoto próbie powyżej 900 - a przynajmniej tak to wygląda przy użyciu cieczy probierczej do złota 750... No chyba, że całkiem wszystko poje****m i to wcale nie jest złoto, tylko coś, co nie reaguje z wodą królewską - znacie coś takiego?


7 wrz 2022, o 22:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..