Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Elektroliza w wodnym roztworze NaOH 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 19 gru 2022, o 15:14
Posty: 1
Post Elektroliza w wodnym roztworze NaOH
Cześć, od kilku lat bawię się w elektrolizę w 10% NaOh w celu odrdzewiania różnych rzeczy. Od razu mówię że jestem chemicznym laikiem. Mam jednak pewien denerwujący problem który chciałbym rozwiązać. Mianowicie kiedy roztwór się trochę ubrudzi to napięcie na zasilaczu szybuje w górę a natężenie leci w dół kiedy to pierwszr osiągnie max. W efekcie proces ustaje. Na elektrodzie nie znaleźli w zasilaczu nic co jednoznacznie by to mogło powodować. Dochodzę więc do wniosku że to pewnie nie zasilacz. Co więcej, kiedy proces już ustanie, a ja plusa ze zwykłej rdzewnej stali (tak będę mówił bo jestem laikiem), wytrawię w kwasie do gołego metalu wszystko wraca do normy na kilka godzin. Dochodzę więc do wniosku że winnym może być syf na elektrodzie stratnej. Mam znajomego co uzywa jako plusa nierdzewki i nie ma takiego problemu w istnym szambie, bo roztworem naoh to było może dawno temu. Tyle że gdzieś przeczytałem że nierdzewnka produkuje jakiś strasznie toksyczny syf przez zawarty chrom. Moje pytanie jest więc takie dlaczego mi proces w brudzie przestaje zachodzić i jak temu zaradzić aby nie zatruć się i nie wytrawić minusa, co obecnie nie ma miejsca? Mozecie powiedzieć wymień roztwór z tym że ja tego nie robię jako eksperyment. Czyszczę na prawdę duże ilości rzeczy i ciągle zmienianie elektrolitu generuje koszty, a że nie robię tego komercyjnie tylko dla siebie to mi dużo kasy pożera. Obecnie rozważam jako plus czysty tytan albo nikiel, tylko że nie wiem na ile to szkodliwe i czy mi nie zniszczy podłączonego jako minus przedmiotu albo na nim nie osadzi tegoż metalu z plusa. Z gory dzięki za pomoc.


19 gru 2022, o 15:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 maja 2022, o 21:25
Posty: 23
Post Re: Elektroliza w wodnym roztworze NaOH
Do elektrolizy Ag jako elektrolit używam AgNO3. Pod - podpinam nierdzewkę a pod + czyste srebro. Srebro musi być w miarę czyste inaczej zrobi Ci się syf - ja używam do tego odpalonych styków ze styczników

https://www.youtube.com/shorts/Qhhxa6_bSUY

Jak wszystko zrobisz tak jak trzeba to uzyskasz takie srebro w proszku:

Obrazek


11 sty 2023, o 22:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 gru 2011, o 09:43
Posty: 219
Post Re: Elektroliza w wodnym roztworze NaOH
Jak CI napięcie szybuje na zasilaczu ??? Przecież to nie możliwe, by zadane napięcie sie zmieniło bo od tego zależą prądy przy danej rezystancji. Podaj wartości tych napięć ... Wiesz pewnie dobrze, że przy elektrolizie ważne jest napięcie na jakim pracujesz. Od prądu tylko zależy intensywność samego procesu.

_________________
A kiedy ja dostanę gwiazdkę ? :D... Miałem na myśli, że chcę jak Smok :> Strącić jedną trzecią z nieba ...

Good Morning,

PS: Mam Demo wersje internetu.


7 kwi 2023, o 00:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..