Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Nietypowe wytrawianie płytek pcb 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 11 cze 2022, o 07:45
Posty: 7
Post Nietypowe wytrawianie płytek pcb
Witajcie forumowicze i forumowiczki ,od razu mówię ,że nie do końca wiem gdzie wstawić ten temat ,więc wstawiam tutaj ,bo moim zdaniem tutaj najbardziej pasuje. Od jakiegoś tygodnia chodzi mi po głowie produkcja własnych płytek pcb ale nie widzi mi się zamawianie ich z chin a u naszych producentów jest to zbyt kosztowne. Po obejrzeniu filmiku Adama z kanału Elektron trochę się nim zainspirowałem i zacząłem eksperymentować z lakierem przewodzącym na bazie grafitu z ołówków i lakieru do paznokci. Daje to jakieś rezultaty ale nie do końca o to mi chodzi ,więc wpadłem na pomysł pokrycia takim lakierem większej powierzchni (na razie na płytce szklanej) i zrobienie elektrolizy a następnie pogrubianie i tradycyjnie - termotransfer. Tylko nie wiem na ile byłaby to trwała metoda. Myślałem też o napylaniu warstwy miedzi (opcjonalnie aluminium i wytrawianie w roztworze CuSO4). Od razu mówię ,że użycie związków srebra jak to w niektórych wypadkach robią ludzie odpada ze względu na to ,że srebro jest drogie a chcąc robić płytki na większą skalę staje się to nie opłacalne a (na razie) nie mam w miarę taniego i łatwo dostępnego źródła srebra. Byłby więc mi w stanie ktoś pomóc w tej kwestii albo chociaż powiedzieć czy idę w dobrym kierunku?


5 mar 2023, o 21:17
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Nietypowe wytrawianie płytek pcb
jak płytki bez metalizacji w otworach to kupujesz laminat epoksydowo-miedziany o grubości jakiej potrzebujesz, następnie nanosisz na to maskę ze ścieżkami (np. pisakiem niezmywalnym rysowane) i trawisz w kwasie solnym z dodatkiem perhydrolu.
jeżeli potrzebujesz metalizacji w przelotkach to zaczynają się albo kombinacie w stylu, zatykania otworów drucikami miedzianymi i ich lutowaniem do padów, albo zabawa z katalizatorami palladowymi i chemicznym osadzaniem miedzi.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


7 mar 2023, o 02:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 cze 2022, o 07:45
Posty: 7
Post Re: Nietypowe wytrawianie płytek pcb
Sulik napisał(a):
jak płytki bez metalizacji w otworach to kupujesz laminat epoksydowo-miedziany o grubości jakiej potrzebujesz, następnie nanosisz na to maskę ze ścieżkami (np. pisakiem niezmywalnym rysowane) i trawisz w kwasie solnym z dodatkiem perhydrolu.
jeżeli potrzebujesz metalizacji w przelotkach to zaczynają się albo kombinacie w stylu, zatykania otworów drucikami miedzianymi i ich lutowaniem do padów, albo zabawa z katalizatorami palladowymi i chemicznym osadzaniem miedzi.


Ja właśnie chcę zrobić sobie taki laminat od zera praktycznie.


8 mar 2023, o 04:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 gru 2011, o 09:43
Posty: 219
Post Re: Nietypowe wytrawianie płytek pcb
Eh.. Juz tłumacze ;) Musisz sobie załatwić dojście do drukarki laserowej na toner ;) dosc popularne... W programie typu Eagle generujesz schemat ścierzek... Potem ten schemat drukujesz na papierze kredowym( do kupienia). Następnie papier kredowy przytykasz do laminatu i to prasujesz żelazkiem. Potem odmoczyć i wytrawić w nadsiarczanie sodowym. Masz płytkę ;) do wyszukania w sieci pod hasłem TERMOTRANSFER PCB.

_________________
A kiedy ja dostanę gwiazdkę ? :D... Miałem na myśli, że chcę jak Smok :> Strącić jedną trzecią z nieba ...

Good Morning,

PS: Mam Demo wersje internetu.


6 kwi 2023, o 23:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..