Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Elektroliza - jak otrzymać ... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2006, o 23:59
Posty: 67
Lokalizacja: tajemnica ...
Post Elektroliza - jak otrzymać ...
Chciałem się od was dowiedzieć czy podczas elektrolizy da się otrzymać tlenek miedzi CuO lub wodorotlenek miedzi Cu(OH)2, jeśli tak to jakich elektrod mam urzyć (może przydadzą się elektrody grafitowe z baterii i gruby miedziany drut (ok. 5mm)) i jakiego elektrolitu ?? Tlenek miedzi i wodorotlenek miedzi potrzebny mi jest do reakcji z kwasem siarkowym(VI) - H2SO4 ponieważ chcę jakimś łatwym sposobem otrzymać siarczan(VI) miedzi (II) - CuSO4, a z tego co wiem kwas siarkowy tak łatwo z miedzią mi nie zareaguje szczegulnie,że posiadam tylko 27% kwas siarkowy (elektrolit), pomóżcie jak to zrobić.


21 kwi 2007, o 18:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
robisz elektrolize wodnego roztworu NaCl z elektrodami miedziowymi. po chwili elektrolit powinien zabarwic sie na kolor zolty(zolto-zielony) a przy powierzchni bedzie plywac wodorotlenek miedzi. potem przelewasz to przez jakis dobry, dosc zestalony saczek i na szaczku pozostaje wodorotlenek miedzi.

nie jestem do konca pewny ale wydaje mi sie ze tak jest... poczytaj tematy na forum lub skorzystaj z google :lol:

_________________
Obrazek


21 kwi 2007, o 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2006, o 23:59
Posty: 67
Lokalizacja: tajemnica ...
Post 
Tak sobie przypominam, że kiedyś robiłem elektrolizę nasyconego wodnego roztworu chlorku sodu - NaCl przy użyciu dwóch elektrod miedzianych, prądu stałego o napięciu 7,5V i po chwili zaczął powstawać mi jasnoniebieski osad - pewnie był to wodorotlenek miedzi Cu(OH)2, po jakimś czasie zakończyłem tą elektrolizę ponieważ jedna z elektrod przestała istnieć - rozpuściła się, po wyłączeniu transformatora (zasilacza) jasnoniebieski osad opadł na dno i po jakimś czasie zmienił kolor na czarny albo ciemnobrązowy (nie pamiętam dokładnie), skoro wodorotlenek miedzi jest niebieski to czemu po kilku godzinach zmienił kolor na czarny-ciemnobrązowy, czy może był to wodorotlenek miedzi z jakimiś zanieczyszczeniami ??


21 kwi 2007, o 21:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sie 2006, o 19:35
Posty: 131
Post 
W celu otrzymania techn. CuO prowadzi się elektrolizę roztworu Na2SO4 z dodatkiem NaOH [(300g Na2SO4 + 5g NaOH)/dm3 roztworu] w temp. ~50*C Elektrody oczywiście miedziane... Ale to nie jest takie proste jak podaje teoria :(

Pozdr :wink:


22 kwi 2007, o 10:33
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
ZATO-1 napisał(a):
skoro wodorotlenek miedzi jest niebieski to czemu po kilku godzinach zmienił kolor na czarny-ciemnobrązowy, czy może był to wodorotlenek miedzi z jakimiś zanieczyszczeniami ??

Albowiem powiadam ci, wodorotlenek miedzi (II) jest substancją, która dosyć łatwo się rozkłada (pod wpływem chociażby temperatury od ok 40st.C):
Cu(OH)2-->CuO+H2O
A że tlenek miedzi (II) jest substancją o barwie ciemnej, podejrzewam że to właśnie on ci powstał

_________________
Obrazek


22 kwi 2007, o 12:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 21:32
Posty: 114
Post Re: Elektroliza - jak otrzymać ...
ZATO-1 napisał(a):
chcę jakimś łatwym sposobem otrzymać siarczan(VI) miedzi (II) - CuSO4...

CuSO4 można otrzymać prowadzą elekrolizę kwasu siarkowego (VI) na ekektrodach miedzianych.


24 kwi 2007, o 15:31
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lut 2006, o 13:51
Posty: 134
Post 
Cytuj:
ZATO-1 napisał:
chcę jakimś łatwym sposobem otrzymać siarczan(VI) miedzi (II) - CuSO4...

CuSO4 można otrzymać prowadzą elekrolizę kwasu siarkowego (VI) na ekektrodach miedzianych.


dodam jeszcze ze dla pewności dodać można H2O2


24 kwi 2007, o 16:02
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 21 gru 2006, o 10:07
Posty: 199
Lokalizacja: Teby
Post 
kolego szkoda kasy i czasu, kup sobie siarczan miedzi na allegro za 15 zł(1kg). jest pod hasłem lek na gnijące kopyta. A elektrolityczne otrzymywanie odpada gdyż np. prowadząc elektrolizę kwasu siarkowego co prawda stosując anodę miedzianą, będzie się ona rozpuszczać ale równoważna ilość miedzi wydzieli się na katodzie.


25 kwi 2007, o 07:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 18:15
Posty: 207
Post 
Cu(OH)2 mozesz otrzymac takze w reakcji dowolnej soli miedzi z zasada sodowa. poprostu przesaczasz osad i masz wodorotlenek miedzi

_________________
Obrazek


28 kwi 2007, o 22:47
Zobacz profil
Post 
A nada się Cu(NO3)2 do reakcji z NaOH ?


30 kwi 2007, o 16:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2006, o 23:59
Posty: 67
Lokalizacja: tajemnica ...
Post 
Reakcja, którą podałeś na pewno zajdzie i będzie wyglądać w następujący sposób: Cu(NO3)2 + 2NaOH = Cu(OH)2(osad) + 2NaNO3, jeśli roztwory, które użyjesz do tej reakcji będą maksymalnie stężone (roztwory nasycone) to wodorotlenek miedzi Cu(OH)2 wytrąci ci się w postaci osadu, a później roztwór NaNO3 z zawiesiną Cu(OH)2 wystarczy przefiltrować i w ten sposób masz oddzielone te dwie substancje, po wykrystalizowaniu azotanu(V) sodu NaNO3, dokładnym wysuszeniu i zmieleniu możesz użyć go jako utleniacza w mieszaninach pirotechnicznych, (nie jest to dział o mieszaninach pirotechnicznych więc nie poruszajmy więcej tego tematu).


Ostatnio edytowano 1 maja 2007, o 17:56 przez ZATO-1, łącznie edytowano 1 raz



30 kwi 2007, o 20:01
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
ZATO-1 - powiadasz ze Cu(OH)2 to wodorotlenek wapnia ? ;)

zedytuj posta ;)

Cu(OH)2 - miedzi(II) wodorotlenek

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


1 maja 2007, o 10:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 lut 2004, o 01:13
Posty: 168
Post 
8)


Ostatnio edytowano 12 maja 2007, o 00:02 przez vauen0, łącznie edytowano 1 raz



1 maja 2007, o 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2006, o 23:59
Posty: 67
Lokalizacja: tajemnica ...
Post 
Dzięki za info, widzę, że w wyniku tej reakcji po drugiej stronie równania powstają dwie sole: siarczan(VI) miedzi(II) - CuSO4 i siarczan(VI) potasu - K2SO4, są to sole dobrze rozpuszczalne w wodzie, mam zamiar odzielić je od siebie po przez dodanie do roztworu tych soli wodorotlenku sodu - NaOH w następujący sposób:

- K2SO4+2NaOH=Na2SO4+2KOH (reakcja odwracalna - reakcja nie zachodzi)
- CuSO4+2NaOH=Na2SO4+Cu(OH)2 (osad) - odzielenie tych dwóch substancji przez odfiltrowanie osadu - Cu(OH)2, a następnie:

- Cu(OH)2+H2SO4=CuSO4+2H2O

Jeszcze tylko obliczenie odpowiednich mas molowych i po sprawie, ponieważ w temacie chodziło mi o uzyskanie CuO albo Cu(OH)2, bo potrzebowałem jednej z tych substancji do reakcji z H2SO4, żeby uzyskać CuSO4, a jak wiadomo Cu tak łatwo nie reaguje z H2SO4 ponieważ jest metalem mniej aktywnym od wodoru i nie wypiera go z kwasów, po wykrystalizowaniu z roztworu otrzymam uwodnione CuSO4, w jakiej temp. mogę usunąć wodę krystaliczną z tego związku ?? Jeżeli znacie jeszcze inne sposoby otrzymywania CuO, Cu(OH)2 lub CuSO4 to podzielcie się tą wiedzą ze mną, przepraszam za pomyłkę w poprzednim moim poscie, napisałem, że Cu(OH)2 - to wodorotlenek wapnia, a miało być wodorotlenek miedzi(II).


1 maja 2007, o 18:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 mar 2007, o 15:50
Posty: 327
Lokalizacja: jeleśnia
Post 
powiedzcie mi czemu zachodzi taka reakcja:
KOH + CuSO4=>K2SO4+CuO+H2O
a nie powstaje wodorotlenek(tak pisze Sękowski Stefek) :wink:

_________________
Chemia to nie gra...masz tylko jedno życie;(

Obrazek

Obrazek


22 paź 2007, o 14:43
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
W temp. chyba od 40st.C, Cu(OH)2 rozlozy sie do CuO

_________________
Obrazek


22 paź 2007, o 16:05
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Tak, to prawda, CuO lubi się szybko "rodzić", dlatego trzeba mu zrobić klimat chłodniejszy i .... taaak, spiewać :wink: ja kiedyś śpiewałem, to ciągle był wodorotlenek miedzi(II) :lol:

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


22 paź 2007, o 17:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008, o 18:03
Posty: 9
Post 
artnew napisał(a):
Cu(OH)2 mozesz otrzymac takze w reakcji dowolnej soli miedzi z zasada sodowa. poprostu przesaczasz osad i masz wodorotlenek miedzi


Ile trzeba dać soli do np: kubka 250ml ??


22 mar 2008, o 19:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008, o 18:03
Posty: 9
Post Elektroliza Cu(OH)2
Już znalazłem odpowiedz na to pytanie i nawet zrobiłem o tym filmik jak uzyskac z elektrolizy Cu(OH)2 :arrow:
http://pl.youtube.com/watch?v=7ERwAN67UIA


3 kwi 2008, o 11:37
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
No gratuluje ci! Piękny pomarańczowy (dla dziewcząt: kolor dojrzałej marchewki z akcentem czerwonego rajskiego jabłuszka) Cu(OH)<sub>2</sub> otrzymałeś.
Jakim ty jesteś szczęściarzem! Mi to zawsze wodorotlenek miedzi II wychodzi niebieski (kolor nieba w pogodny dzień) a tlenek miedzi II zawsze jest czarny :(

_________________
Obrazek


3 kwi 2008, o 20:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008, o 18:03
Posty: 9
Post 
Właśnie tylko tego jednego nie rozumiem: tlenek miedzi II zawsze jest czarny
Dlaczego wyszedł mi pomaranczowy? co to jest? wyprażyłem to i kolor sie nadal nie zmienił... dlaczego sie tak stało? :idea:


3 kwi 2008, o 20:27
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2007, o 19:12
Posty: 81
Lokalizacja: Gliwice
Post 
to jest tlenek miedzi (I)
mi taki wychodził jak używałem prądu o większym natężeniu i napięciu(możliwe że jednak mniejszym, dawno to było).

_________________
ale zawsze mogę się mylić ;]
Obrazek


3 kwi 2008, o 20:51
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
Napięcie przyłożone to siła elektromotoryczna SEM, spadek potencjału wywołany oporem elektrolitu i nadpotencjały katody i anody

E'=SEM+ IR + n kat. + |n ano.| n czytaj jako lambda

przy czym SEM to Siła elektromotoryczn czyli róznica potencjałów.

dla równania połówkowego Cu2+ + 2e- = Cu E= +0,34
dla równania połówkowgo Cu+ + e- = Cu E= +0,52

Nadpotencjały czytasz z tabel.

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


3 kwi 2008, o 21:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008, o 18:03
Posty: 9
Post 
Dużo to nie zrozumiałem co napisał rrozz , może ktoś bardziej zrozumiale to wytłumaczyć....
Czyli wg. chemik młody otrzymałem tlenek miedzi (I)
ale co mam zrobić aby otrzymać wodorotlenek miedzi (II) a potem tlenek miedzi (II) ?
-Zwiekrzyć czy zmniejszyć napiecie? i jaka powinna być jego moc> ??


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


4 kwi 2008, o 19:59
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2007, o 19:12
Posty: 81
Lokalizacja: Gliwice
Post 
zmniejsz napięcie/zalej to co ci wyszło H2O2(choć nie jestem pewien czy nie utleni się tylko na powierzchni grudek)

_________________
ale zawsze mogę się mylić ;]
Obrazek


5 kwi 2008, o 00:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..