Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Elektroliza NaCl na elektrodach aluminiowych 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2007, o 17:13
Posty: 266
Post Elektroliza NaCl na elektrodach aluminiowych
Przeprowadziłem eletrolizę NaCl, na elektrodach aluminiowych, w dokładnie przykrytym elektrolizerze. Po około dwóch godzinach przestały się wydzielać pęcherzyki chloru, a elektrody pokryły się szarym nalotem. Czy ten nalot to Al(OH)3 ?? Czy powstały wodorotlenek sodu przereagował z chlorem?? [ bo z elektrolizera nie wydzielał się zapach chloru (musiał być dokładnie przykryty) nawet po otwarciu elektrolizera nie było czuć chloru] Jeżeli NaOH przereagował z Cl2, to co powstało ?? NaClO ??

_________________
Obrazek

Zaszczytna ranga :
crazyuser napisał(a):
Moj ulubiony user !!!
:D


3 sty 2008, o 20:50
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
jeżeli Cl przereagowało z NaOH to powstał NaCl i NaClO

obie elektrody pokryły się tym nalotem??

_________________
Farmacja, UM Lublin


14 sty 2008, o 00:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24
Posty: 210
Lokalizacja: z Rzeszotar
Post 
Czyli na anodzie aluminiowej da się wydzielać chlor elektrolitycznie? To ja kombinowałem nawet z niklową, a nie wpadłem na to, że na zwykłym Al wszystko pójdzie ok!!!
Pozdr.


20 kwi 2008, o 15:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24
Posty: 210
Lokalizacja: z Rzeszotar
Post 
Odpowiedzcie mi proszę, gdyż teraz nie mogę spróbować bo mam prostownik podłączony do akumulatora i nie mogę przerwać ładowania.
Ciekawe to, na niklowych nie szło, a na zwykłym Al by się dało?
Pozdr.


20 kwi 2008, o 16:13
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24
Posty: 210
Lokalizacja: z Rzeszotar
Post 
Akurat się da, ale na pewno nie wydziela się Cl!
Anoda Al rozpuszcza się (mętny osad) i wydziela się na niej jakiś gaz palny (prawdopodobnie wodór, bo jest bez zapachu). Na katodzie (dałem Fe) też wydziela się H2
pozdr


21 kwi 2008, o 19:24
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
Nie wiem jak wy robicie elektrolizę soli kuchennej, że wydziela wam się chlor i sód.... Chyba padliście po prostu plotkom ze w ten sposób można otrzymać wodorotlenek sodu... Owszem można, ale wg potencjałów wydzielania najpierw powinna rozkładać się woda. Z rozkładu wody wynika że na anodzie wydzieli się mol tlenu na dwa mole wody, na katodzie z kolei jeden mol wodoru na dwa mole wody. W zasadzie to wszystko jest czysto teoretycznie, bo w przeliczeniu na roztwór jedno-molowy soli. Poza tym nie wiem czy przy większym napięciu niż przewidziane dla pierwszego potencjału wydzielania mogą zachodzić inne procesy np. roztwarzanie katody, wydzielanie chloru czy wyparcie sodu.

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


2 maja 2008, o 13:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2007, o 17:13
Posty: 266
Post 
Ale co, o zapachu takim jak ma chlor, w elektrolizie tej soli może powstawać :?:

_________________
Obrazek

Zaszczytna ranga :
crazyuser napisał(a):
Moj ulubiony user !!!
:D


2 maja 2008, o 14:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 mar 2008, o 11:55
Posty: 59
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Post 
rrozz

to sobie zrob taka elektrolize na na weglowych elektrodach i zobacz co sie dzieje na jednej owszem wydziela sie wodor ale na drugiej chlor
a co do tego wodorotlenku sodu to on naprawde powstaje (wlasciwie to tak sie go produkuje na skale przemyslowa tylko ze jeszcze przy pomocy rteci) jak nie wierzysz to podczas elektrolizy wkropl pare kropel fenoloftaleiny i zobacz co sie stanie :wink:

_________________
------------------------------------------------------------
GG 2046594 :D


2 maja 2008, o 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2006, o 17:02
Posty: 48
Post 
Dodam, ze metoda z rtecia mimo swojej skutecznosci moze powodowac chorobe z Minimaty, dlatego w USA akualnie stawia sie na metody z wykorzystaniem diafragmy, a w Japonii na procesy membranowe.


2 maja 2008, o 15:07
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
[quote "mlynekt"]
rrozz

to sobie zrob taka elektrolize na na weglowych elektrodach i zobacz co sie dzieje na jednej owszem wydziela sie wodor ale na drugiej chlor
a co do tego wodorotlenku sodu to on naprawde powstaje (wlasciwie to tak sie go produkuje na skale przemyslowa tylko ze jeszcze przy pomocy rteci) jak nie wierzysz to podczas elektrolizy wkropl pare kropel fenoloftaleiny i zobacz co sie stanie Wink[/quote]

1. Po pierwsze on napisał ze robi elektrolize na elektrodach aluminiuowych
2. Po drugie, nie neguje tego ze jest to metoda na otrzymywanie NaOH, aczkolwiek pierwszeństwo przed sodem maja inne jony takie jak wodór, dlatego najpierw one beda sie wytracać
3. Jezeli chodzi o chlor to mój błąd :wink: Chlor się zawsze wydziela, patrz kolejność wydzilania anionów...

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


2 maja 2008, o 19:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 mar 2008, o 11:55
Posty: 59
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Post 
no to ot ja wiem ze chodzilo o elektrody aluminiowe ktore najprawdopodobniej (na +) sie roztworzą (tak jak np miedz)

a co do 2
to przecież sod nie musi reagowac bo zauwaz ze gdy chlor sie ulotni i wodor to w roztworze pozostana jony Na+ i jony OH-(gdyz mozna powiedziec ze jeden wodor sie ulotnil :D ) czyli pozostanie tylko roztwor NaOH

PS
a nawet jakby sód bral udzial w tej elektrolizie to jak wiadomo silnie reaguje on z woda wiec na jedno by wyszlo gdyz od razu gdyby zaczal sie zbierac przy elektrodzie to reagowal by z woda

_________________
------------------------------------------------------------
GG 2046594 :D


2 maja 2008, o 20:17
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
Prawda... :lol: Choć, wole kupić sobie NaOH, niż robić w ten sposób, obawiam się, że czekanie aż wydzieli mi się wszystko bedzie strasznie długie... choć można ze wzoru m=kit...

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


2 maja 2008, o 20:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..