Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
polerowanie blachy cynkowej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 wrz 2008, o 01:16
Posty: 3
Post polerowanie blachy cynkowej
witam wszystkich, potrzebuję wypolerować dużą liczbę płyt blachy cynkowej. jak wiadomo można to zrobić mechanicznie, jednakże zabiera to bardzo dużo czasu. wiem że można wypolerować te płyty metodą elektrochemiczną. Czy ktoś wie jakiej chemi i prądu trzeba dokładnie użyć aby otrzymać lustrzaną powierzchnię blachy cynkowej?? a może ktoś zna jakiś inną szybką metodę polerowania blach, ponieważ mechaniczne polerowanie zabiera mnóstwo czasu


17 wrz 2008, o 01:40
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
Chodzi tu chyba o rafinacje cynku. Nie wiem tylko czy to ci coś pomoże, bo proces ten polega na oczyszczaniu metali z innych substancji chemicznych. Jednak wydzielony czysty cynk nie wydzieli ci się w tym samym miejscu (fajnie jak byś jeszcze powiedział dokładnie co chcesz zrobić).

Schemat: Zn|ZnSO4|Zn

Anodę powinna stanowić blacha cynkowa nieoczyszczona, w roztworze powinien znajdować się rozpuszczony ZnSO4, a katoda powinna być twoja blacha oczyszczona lub metal którego będziesz pokrywał cynkiem np. w celu zapobiegania korozji.

Nie znam niestety napięcia rozkładowego, musisz sobie poszukać nadnapięć następujących półogniw:
A: Zn --> Zn(2+) + 2e(-) Ea(0)= -0,76V
K: Zn(2+) +2e(-) --> Zn Ek(0)= -0,76V

Napięcie rozkładowe (Ur) jest różnicą potencjału rozkładowego katody od potencjału rozkładowego anody. Z kolei na potencjał rozkładowy się składa różnica potencjału standardowego (Ea(0) lub Ek(0) ) i odpowiedniego nadnapięcia.

Pisze to dlatego, że jeżeli chcesz zrobić to dobrze to powinienneś rozpatrzyć wszystkie możliwie teoretyczne reakcje jakie moga zachodzić w roztworze zarówno na katodzie i na anodzie i wybrać te dwie których różnica potencjałów wydzielania będzie jak najmniejsza, powinny nią być te dwie reakcje połówkowe powyżej, jak bedą inne to znaczy że nie osiągniesz tego co chciałeś. Jeszcze raz, skład roztworu nie ma znaczenia jeżeli tylko te dwie reakcje powyżej będą miały najmniejszą różnicę w napięciu wydzielania.

Jak już to zrobisz to powinienneś tak dobrać napięcie rozkładowe aby nie zachodziły reakcje konkurencyjne, znaczy się zachodziły w mniejszym stopniu, najlepiej zastosować takie napięcie jakie ci wyjdzie w napięciu rozkładowym

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


21 wrz 2008, o 12:58
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
Cytuj:
Napięcie rozkładowe (Ur) jest różnicą potencjału rozkładowego katody od potencjału rozkładowego anody.


Odwrotnie!

Brak opcji edit :(

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


21 wrz 2008, o 13:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 wrz 2008, o 01:16
Posty: 3
Post 
dzieki za odpowiedź. mi dokładnie chodzi o to że potrzebuję te blachy polerować do wykonywania na nich grafik. blachy powinny być wypolerowane na tak zwane lustro. dowiedziałem się że blachy są tytanowo-cynkowe. generalnie z chemi jestem laikiem, ale wiem że w zakładach radiowych podobno używają takich blach jak ja i mają właśnie elektro chemiczna metodę polerowania. za wszelkie pomoce z gory dziękuję


21 wrz 2008, o 18:27
Zobacz profil
Post 
W wielu przypadkach efekt polerowania daje zastosowanie odpowiednich kąpieli trawiących. Dowiedziałem się, że w większości przypadków blacha tytanowo-cynkowa zawiera 99% cynku. Wobec tego dla cynku znalazłem taką metodę trawienia: 5% H2SO4 - czas kilkanaście sekund. Natomiast nie wiem czy w ten sposób uzyska się powłoki błyszczące. Powierzchnie cynku wybłyszcza się rozjaśniając go, a następnie przeprowadzając pasywację. Rozjaśnianie odbywa się poprzez zanurzenie w 1% roztworze HNO3 na 2-3 sekundy, po czym trzeba przedmiot dobrze opłukać. Przykładowy przepis na pasywację: 800ml wody, 120g CrO3, następnie dodać 1ml HNO3 i 0,5ml H2SO4. Oczywiście zarówno przed trawieniem, jak i rozjaśnianiem trzeba przedmiot odtłuścić. Sposób poprzez trawienie może wydawać się łatwiejszy, ale nie wiem jakich wyników można się po nim spodziewać. Sposób drugi jest z Galwanotechniki domowej Sękowskiego, więc bardzo prawdopodobne, że działa.


24 wrz 2008, o 21:08
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
Jednak uważam ze elektrorafinacja jest dokładniejsza, ale wciąż nie wiem co on dokladnie chce zrobić, bo o na polega bardziej na oczyszczaniu niz na polerowaniu.

Poczytaj sobie Pazdro "Dla kandydatów na wyższe uczelnie" tam masz rozpisane na przykładzie miedzi, cynk bez wątpienia też ulega reakcji i poszukaj troche w tym temacie :wink:

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


25 wrz 2008, o 18:05
Zobacz profil
Post 
Jest osobna galaz przemyslu polegajaca na elektropolerowaniu. Polega ona na zanurzeniu przedmiotu w kapieli o odpowiednim skladzie jako anoda i stosowaniu dużych gęstości prądu 10-50A/dm2. Katode stanowi metal niewrazliwy na dzialanie kapieli. W sklad kapieli moga wchodzic kwasy H2SO4, H3PO4, H2CrO4, HClO4 oraz kw. cytrynowy lub octowy. Czesto w ich sklad wchodza takze inne dodatki. Mozna kupic gotowa mieszanine, ale mysle ze ciezko bedzie znalezc taka do cynku. Takie rozwiazanie jest dobre (o ile znajdzie sie odpowiedni sklad kapieli) jesli sa to male plytki lub jesli to jest naprawde powazny biznes - przy blaszce 30cm*50cm potrzeba juz 80-400A.


25 wrz 2008, o 21:15
Post 
No oczywiscie sie pomylilem, bo przy takiej blaszce potrzeba 160-800A (bo ma 2 strony). Z pewnością bardzo skuteczna metoda, ale chyba mało oplacalna (koszt zakupienia odpowiedniego prostownika). Lepiej probowac trawienie/pasywacje lub elektrorafinacje.


25 wrz 2008, o 23:28

Dołączył(a): 17 wrz 2008, o 01:16
Posty: 3
Post 
ja potrzebuję otrzymać idealnie równą, gładką powierzchnię bez żadnych rys, tak wiec wydaje mi sie ze w gre wchodzi polerowanie


28 wrz 2008, o 23:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sie 2008, o 09:32
Posty: 60
Lokalizacja: Niederschlesien
Post 
wogóle polerowanie ocynku to kiepski pomysł dużo łatwiej było by Ci wypolerować zwykłą blache tzw czarną albo blachę KO. bo nie mogę oprzeć sie wrazeniu że ten ocynk będzie się przecierał od polerowania a przez to będzie się ta blacha różniła kolorem. pozdrawiam


29 wrz 2008, o 13:30
Zobacz profil
Post 
Tylko, ze on ma do dyspozycji wlasnie blache tytanowo-cynkowa. Sposob przez trawienie i pasywacje, ktory podalem jest szybki i wygodny, ale rzeczywiscie moze spowodowac odbarwienie powierzchni. No coz, kilka propozycji juz padlo, wiec sumarek teoretycznie moglbys ktorys wyprobowac na malej probce.


4 paź 2008, o 21:28
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..