Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
elektroliza siarczanu miedzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 31 paź 2009, o 00:26
Posty: 3
Post elektroliza siarczanu miedzi
Czy ktos moglby mi wytlumaczyc dlaczego masa miedzi wydzielonej na katodzie nie jest rowna jej ubytkowi na anodzie?(podczas elektrizy na elektrodach miedzianych)


31 paź 2009, o 00:45
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
Ponieważ teoretycznie sam elektrolit w postaci kwasu siarkowego i siarczanu miedzi nie reaguje, a jedynie ułatwia migrację jonów miedzi od anody do katody.

A praktyce wygląda to już zupełnie inaczej ;)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


31 paź 2009, o 03:33
Zobacz profil

Dołączył(a): 31 paź 2009, o 00:26
Posty: 3
Post 
ale jak to wytlumaczyc, jakie zjawiska to powoduja?


31 paź 2009, o 16:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 22:59
Posty: 42
Lokalizacja: bytom
Post 
Sulik napisał(a):
Ponieważ teoretycznie sam elektrolit w postaci kwasu siarkowego i siarczanu miedzi nie reaguje, a jedynie ułatwia migrację jonów miedzi od anody do katody.

A praktyce wygląda to już zupełnie inaczej ;)



Sulik, a siarczan miedzi nie tworzy się podczas elektrolizy?


31 paź 2009, o 17:46
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
No tak, godzina 2.33 w nocy, a ja się teraz dziwie, że nie zauważyłem małego słówka "NIE" ;) więc należy zignorować mojego poprzedniego posta i zacząć od początku.

Podczas elektrolizy następuje szereg różnego typu reakcji, a nie jak napisałem wcześniej tylko migracja jonów miedzi od anody do katody, prócz tego anoda rozpuszcza się w elektrolicie tworząc siarczan miedzi, kwas siarkowy jest rozkładany przez prąd czego następstwem jest wydzielanie się m.in. wodoru na katodzie, dalej idąc na katodzie wydziela się prócz miedzi z anody jeszcze miedź z roztworu na skutek rozkładu siarczanu miedzi będącego składnikiem elektrolitu, idąc dalej anody lubią się "szlamować" tzn. powstaje na nich warstwa jakiegoś związku (dokładnie nie wiem co to, czy tlenek miedzi czy też jakieś inne dziwadło) który to osadza się w workach anodowych lub zbiorniku reakcyjnym.

Więc w skrócie masa miedzi wydzielonej na katodzie będzie różna od ubytku masy anody z powodu rozkładu siarczanu miedzi z roztworu elektrolitu, co empirycznie można dowieść poprzez analizę ilościową jonów Cu2+ przed i po elektrolizie, całkiem teoretycznie masa wydzielonej miedzi na katodzie powinna być w przybliżeniu równa sumie ubytku miedzi z elektrolitu oraz ubytkowi masy anody, z tym, że należy pominąć masę szlamu który też prawdopodobnie wytworzy się na anodzie i po jego zbyciu będzie dawał masę anody mniejszą niż wynikało by to z migracji jonów miedzianych


aha... jeszcze jedna sprawa, sporo też zależy od samej czystości miedzi, tzn. w przemyśle stosuje się np. anody miedziane z dodatkiem fosforu (chyba 0,4 lub może 4%) teoretycznie też ilość dodatków może mieć znaczenie przy sprawdzaniu masy anody i katody oraz ilości szlamu

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


31 paź 2009, o 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 31 paź 2009, o 00:26
Posty: 3
Post 
dziekuje bardzo :lol:


2 lis 2009, o 20:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..