Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
blaszki z INPOSTu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 15 kwi 2012, o 15:26
Posty: 4
Post blaszki z INPOSTu
Witam :)
ostatnio zacząłem się bawić w doświadczenia z elektrolizą i zacząłem od czegoś prostego czyli roztworu chlorku sodu (woda to zwykła kranówa, a roztwór nie jest stężony)
jako elektrod (obu) użyłem blaszek z inpostu.

powstała sobie taka zupka, chyba ciemnozielona i miejscami ciemnopomarańczowa
ObrazekObrazek

miał ktoś styczność z tymi blaszkami i wie może z czego one są? albo może ktoś się domyśla co tu powstało? z góry dzięki za pomoc, ja sam nie mam pojęcia co to może być :<
jeszcze później spróbuję odparować wodę i zobaczyć sobie jak to na sucho wygląda, wtedy też dam znać i wrzucę zdjęcia jeśli będzie trzeba


15 kwi 2012, o 15:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 kwi 2012, o 15:26
Posty: 4
Post Re: blaszki z INPOSTu
hmm nie widzę tu nigdzie opcji edycji, i trochę mi się śpieszy, więc przepraszam jeśli jednak da się edytować
obrazki nie wskoczyły tak jak trzeba więc daję oddzielne linki
http://imageshack.us/photo/my-images/706/dsc00007dd.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/221/dsc00004mhmvktpxf.jpg/


15 kwi 2012, o 15:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 gru 2011, o 09:43
Posty: 219
Post Re: blaszki z INPOSTu
Tak jest jak stosujesz wodę z kranu. Gdybyś przeprowadził elektrolizę samej wody wynik byłby prawdopodobnie taki sam. Musisz kupić wodę destylowaną albo demineralizowana. Kwestia 4zł za 5l;)

_________________
A kiedy ja dostanę gwiazdkę ? :D... Miałem na myśli, że chcę jak Smok :> Strącić jedną trzecią z nieba ...

Good Morning,

PS: Mam Demo wersje internetu.


15 kwi 2012, o 15:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 kwi 2012, o 15:26
Posty: 4
Post Re: blaszki z INPOSTu
niee, na pewno nie w tym rzecz, bo kiedy anodą był grafit a katodą drut miedziany (w roztworze też był tylko chlorek sodu i kranówa) to cały proces był całkiem czysty (nawet chyba nie tylko wodór się wydzielał tak jak trzeba, ale też chlor, w każdym razie zapach dosyć podobny ;p w każdym razie wodór sprawdziłem po uzbieraniu trochu do probówki i jestem pewien że to było ok)

według tablic rozpuszczalności z chlorków trudno rozpuszczalny jest właściwie tylko ołowiu, ale wg wikipedii jest on biały... więc to chyba są jakieś bardziej skomplikowane związki

dodam jeszcze (bo wcześniej zapomniałem) że napięcie/natężenie to przez kilka minut 5V/15A a potem zmieniłem na 12V/8A, po czym po kilkunastu minutach wróciłem do pierwszej opcji
ale chyba nie wiele to zmieniło bo na każdym etapie takie same 'kolory' się pojawiały


15 kwi 2012, o 16:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 gru 2011, o 09:43
Posty: 219
Post Re: blaszki z INPOSTu
Jeśli w tych 'elektrodach' blacha była z stali węglowej kolor może pochodzić od okruchów grafitu.

_________________
A kiedy ja dostanę gwiazdkę ? :D... Miałem na myśli, że chcę jak Smok :> Strącić jedną trzecią z nieba ...

Good Morning,

PS: Mam Demo wersje internetu.


15 kwi 2012, o 16:35
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post Re: blaszki z INPOSTu
Masz tam zupę z wielu możliwych połączeń żelaza II i III z chlorem (sole, hydroksosole, związki kompleksowe), wodorotlenki żelaza + odrobina związków tego czym blaszka była pokryta a najprawdopodobniej są one ocynkowane no i oczywiście jeszcze chlorek sodu i jony pochodzące z kranówy.

_________________
Obrazek


15 kwi 2012, o 20:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 kwi 2012, o 15:26
Posty: 4
Post Re: blaszki z INPOSTu
Dzięki za rozjaśnienie wątpliwości, tak też myślałem że to muszą być jakieś związki żelaza, bo mam wśród swoich odczynników siarczan (VI) żelaza (II) i ma bardzo charakterystyczny zapach, który jest praktycznie identyczny jak ten z 'zupy' :)


15 kwi 2012, o 21:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2006, o 13:28
Posty: 14
Lokalizacja: Siedlce
Post Re: blaszki z INPOSTu
To głównie wodorotlenki żelaza (i reszty metali co były w stopie, czyli: miedzi, cynku, niklu).
Wodorotlenki żelaza wytrącają się nawet w kwasach przy pH 1,5 -3, więc w roztworze obojętnym soli kuchennej tymbardziej.
W skrócie reakcja przebiega tak (dla laika), na anodzie nastepuje elektroutlenianie metali, np. żelazo staje sie jonami Fe3+ potem te jony tworzą osady/szlamy wodorotlenków.
Na katodzie wydziela się wodór - powstaje silnie zalkalizowane środowisko o pH powyżej 8, więc wytrącają się pozostałe jony metali wcześniej rozpuszczone na anodzie. Stąd "przebłyski" barwy zielonej czy błękitnej itp.


24 kwi 2012, o 11:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..