Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Elektroliza chlorku sodu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Elektroliza chlorku sodu
Hej
Chcę wyprodukować KCLO3 metodą elektrolizy.
Mam pytanie czy uda się to w roztworze chlorku sodu?
Ile mam dać gram/l czy uwalniające się gazy mam odprowadzać czy mają się kumulować?
Elektrody mam grafitowe 6cmx1cmx0,5cm.
Ja rozumiem to tak że mam dać x NaCl do wody, wlać to wszystko do jakiegoś pojemnika włożyć przewody do elektrod i szczelnie zakręcić pojemnik? Chcę to zasilać akumulatorem samochodowym (albo jakimś zasilaczem komputerowym) 12V.
Pozdrawiam


16 wrz 2015, o 16:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2013, o 19:24
Posty: 88
Lokalizacja: Polska
Post Re: Elektroliza chlorku sodu
Podczas elektrolizy stężonego r-r NaCl na anodzie będzie wydzielał ci się chlor, a na katodzie NaOH oraz wodór, bo sód, który natychmiast przechodzi w wodorotlenek wypiera wodór z cząsteczek wody. Chlor będziesz musiał przepuścić przez gorący roztwór wodorotlenku potasu, aby otrzymać KClO3.

Prawdopodobnie wodór nie będzie przeszkadzał w syntezie, aczkolwiek tu musi się wypowiedzieć ktoś bardziej doświadczony. H2 nie będzie reagował ani z KOH, ani z H2O, a co z Cl2? Wydaje mi się, że do zainicjowania reakcji spalenia wodoru w atmosferze chloru potrzebna jest duża temperatura, większa niż ta jaką osiągniemy podgrzewając r-r KOH. Ostatecznie można spróbować oddzielić anodę i katodę, a wodór znad katody odprowadzać ze środowiska reakcji.

Poza tym na twoim miejscu nie kombinowałbym z zasilaczami, tylko użył starego, sprawdzonego prostownika do ładowania akumulatorów.


16 wrz 2015, o 17:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Re: Elektroliza chlorku sodu
Pomyliło mi się.
To jak zrobię ten roztwór chlorku potasu to gazy muszą się gdzieś ulatniać czy nie?
Mam duży prostownik tylko muszę załatwić ten chlorek potasu.
Byłem w ogrodniczym to akurat nie mieli (soli potasowej).
Jutro pójdę do innego. A w czym jest jeszcze zawarty chlorek potasu?


16 wrz 2015, o 18:12
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Elektroliza chlorku sodu
chlorek potasu masz na allegro i to taniej niż "sól potasowa" i lepszej jakości =D

_________________
Chemik 23


16 wrz 2015, o 18:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Re: Elektroliza chlorku sodu
To wiem ale nie będę tyle czekał.


16 wrz 2015, o 18:26
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Elektroliza chlorku sodu
A ile i na kiedy potrzebujesz?
bo ogólnie kurierem to 1 dzień idzie
poza tym widziałem kiedyś w tesco chlorek potasu do odladzania ale to raczej nie jest sezon
no i w aptece też są leki z czystym KCl tylko nwm jak z receptami jest

_________________
Chemik 23


16 wrz 2015, o 18:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2013, o 19:24
Posty: 88
Lokalizacja: Polska
Post Re: Elektroliza chlorku sodu
Jeżeli chodzi o metodę elektrolizy, to masz do wyboru tylko sklep chemiczny. Wynika to z tego, że KCl do elektrolizy musi być bardzo dobrej czystości, a wszystkie zanieczyszczenia, szczególnie jonami innych metali znacząco obniżają efektywność procesu. Biorąc pod uwagę cenę chloranu, chyba rozumiesz, że nie jest to w żaden sposób opłacalne. No chyba że na skalę przemysłową, gdzie na profesjonalnym sprzęcie przerabia się ogromne ilości. Rozumiem więc, że chcesz to raczej zrobić "dla sportu". Kiedyś chyba czytałem, że wydajność tej metody przy natężeniu prądu 5 A wynosi około 2 g/godzina pracy.

Tę efektywność można pewnie podnieść stosując wyższe natężenie prądu i odpowiednie elektrody, tj. anoda z grafitu (bo do platyny raczej dostępu nie masz) i katoda ze stali/żeliwa. Dodam też, że najlepiej stosować elektrody o dużej powierzchni. Na cuda mimo wszystko nie licz, są metody dużo lepsze w warunkach amatorskich.


16 wrz 2015, o 18:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Re: Elektroliza chlorku sodu
To jakie są jeszcze te inne metody?
Takie w miarę proste.


16 wrz 2015, o 18:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2013, o 19:24
Posty: 88
Lokalizacja: Polska
Post Re: Elektroliza chlorku sodu
Wytrącanie chloranu z roztworu Ca(ClO3)2 za pomocą KCl. Ca(ClO3)2 otrzymasz działając gazowym chlorem na tzw. mleko wapienne, czyli zawiesinę koloidalną wodorotlenku wapnia w wodzie.


16 wrz 2015, o 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Re: Elektroliza chlorku sodu
Witam.
Odkopię troche temat ponieważ chce spróbować tej metody co podał Geniodekt. Nie mogłem się doszukać dokładnego opisu. Mam już mleko wapienne, chlor będe miał z elektrolizy nacl teraz tak, jak długo mam działac tym chlorem na mleko wapienne? Jak już będę miał caclo3 (chyba tak to szło) to ile mam dodać kcl/nacl (bo jeszcze nie mam kcl) Jak oddzielić kclo3 od reszty i jaka będzie wydajność? Pozrdawiam


10 mar 2016, o 17:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..