Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Elektroliza zasilaczem komputerowym 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 14:22
Posty: 38
Post Elektroliza zasilaczem komputerowym
Witam !
Zamierzam przeprowadzić elektrolizę z użyciem zasilacza komputerowego, ponieważ jednak nigdy tego nie robiłem mam kilka pytań.
Z artykułu na vmc oraz informacji na zasilaczu przeczytałem że do odpalenia zasilacza atx należy spiąć kabelek zielony z dowolnym czarnym, a prąd możemy wyprowadzać z kombinacji kabli np. żółty (+12V) i czarny (uziemienie) dają 12 V, a niebiski (-12V) i czarny będzie dawać też 12 V, ale za to o znacznie niższym natężeniu (według informacji na zasilaczu w pierwszym przypadku będzie to max 12 A, a w drugim 0,8 A).
Czy dobrze to zrozumiałem ?
Poza tym czy należy pod jedną elektrodę podłączy kabel czarny a pod drugą żółty czy też należy pod jedną elektrodę podłączyć wszystkie kable danego koloru (np. żółte) ?
Moje ostatnie pytanie dotyczy bezpieczeństwa. Podczas używania tego będę oczywiście korzystał z rękawic, ale gdybym został porażony prądem z takiego zasilacza co mi grozi ?


3 sie 2017, o 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Elektroliza zasilaczem komputerowym
Dobrze zrozumiałeś. Przed włączeniem wtyczki do gniazdka należy połączyć na stałe zielony przewód z dowolnym czarnym.
Do jednej elektrody dowolny żółty do drugiej dowolny czarny.
Zasilacz komputerowy powinien być podłączony oryginalnym przewodem do instalacji z uziemieniem (czyli do gniazdka z bolcem w ścianie, oraz należy mieć pewność że instalacja w budynku posiada uziemienie, i te bolce są odpowiednio podłączone).
Dopiero wtedy użytkowanie urządzeń typu zasilacz komputerowy staje się bezpieczne.

Ps. Dużo lepiej nadaje się do elektrolizy transformator ochronny, taki jak prostownik do ładowania akumulatorów niż elektroniczne transformatory które nie zostały zaprojektowane do innych zastosowań.

Jest norma, że wszystkie urządzenia posiadające przewód z uziemieniem powinny być włączane do instalacji ze stykiem ochronnym (gniazdek z bolcem), tyczy się to w szczególności, pralek, kuchenek mikrofalowych, lodówek, itp.


10 sie 2017, o 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 14:22
Posty: 38
Post Re: Elektroliza zasilaczem komputerowym
Dziękuję za odpowiedź.
Kabel jest oczywiście oryginalny z uziemieniem i będzie podłączany do gniazdka z bolcem.


15 sie 2017, o 09:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Elektroliza zasilaczem komputerowym
Nie wiem do czego chcesz używać zasilacz, ale 12V to z reguły za dużo na elektrolizę, czerwonego (5V) i pomarańczowego (3,3V) możesz używać tak samo jak zółtego (12V). Wiele zasilaczy ma problem z dużym obciążeniem tylko jednego napięcia, więc nie zdziw się, jak będzie się wyłączał, mimo mniejszego prądu niż ten na specyfikacji zasilacza. Ja do swojego zasilacza dodałem mosfet sterowany dzielnikiem napięcia, dzięki czemu płynnie reguluję wyjściowy prąd w zakresie 1-20A, bardzo prosty układ, potecjometr, dwa rezystory i mosfet mocy.


18 sie 2017, o 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 14:22
Posty: 38
Post Re: Elektroliza zasilaczem komputerowym
12 V podałem jako przykład :)
Czy dodanie mosfetu jest konieczne ?


22 sie 2017, o 09:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Elektroliza zasilaczem komputerowym
nie jest konieczne, jedynie pozwala na płynną regulację


23 sie 2017, o 22:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..