Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Oczyszczenie powierzchni metalu z resztek stopu WOODA 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 5 mar 2018, o 07:22
Posty: 32
Post Oczyszczenie powierzchni metalu z resztek stopu WOODA
Już z przeszło rok próbuję rozwiązać zagadkę w jaki sposób oczyścić powierzchnię miedzi lub cynku z pozostałości po stopie WOODA.
Stop WOODA jest dość wygodny by odlać z niego jakiś pręt czy walec po czym można na nim osadzić elektrolitycznie miedź lub cynk (cynkować jeszcze nie próbowałem na tym stopie). By otrzymać rurkę trzeba podgrzać całość i wylać stop WOODA i tu zaczyna się problem - w przypadku miedzi z którą już próbowałem, to pozostaje na jej ściankach coś w rodzaju przylutowanego pobiału, na podobiznę pobiela się cyną powierzchnię miedzi. Wykonanie elementu wymaga pozbycia się tego pobiału a metody mechaniczne odpadają z powodu utrudnionego dostępu do wnętrza nowo powstałej rurki (długa i zagięta). Wobec zaistniałych problemów zagadek chciałbym się zapytać czym i jak wytrawić te resztki stopu WOODA. W sumie chyba tylko jakimś kwasem lub elektrorafinacją można to potraktować, kwas raczej łatwiej przepuścić przez wnętrze rurki i trawić niż użyć wnętrza rurki za anodę, tylko czy istnieje taki kwas który rozpuści/roztworzy stop WOODA nie naruszając elementu z miedzi lub cynku ??
Prawdopodobnie gdybym próbował osadzić na stopie cynk to będzie jeszcze trudniej coś dobrać gdyż cynk jeszcze łatwiej reaguje z dostępnymi kwasami i może się trawić w pierwszej kolejności ??

Poradzi ktoś coś ?


21 lis 2020, o 12:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lis 2020, o 19:42
Posty: 40
Post Re: Oczyszczenie powierzchni metalu z resztek stopu WOODA
Sprawa jest trudna ponieważ zawarty w stopie wooda bizmut roztwarza się we wszystkim w też czym miedź. Możesz spróbować kwasem solnym, ale w ten sposób usuniesz tylko część małą stopu. Lepiej już zalać wszystko 20% kwasem azotowym, gdyż roztwarza on miedź ale bardzo wolno. Z kolei bizmut i kadm się w nim dobrze rozpuszczają. Problem stanowi cyna i ołów które bardzo wolno się w nim roztwarzają - jedynie na ciepło, ale wtedy reaguje również miedź. Inną metodą to spróbowanie pokrycia miedzi np. chromem i wtedy roztworzenie w stęż. kwasie azotowym. Ogólnie jest to bardzo trudne zwłaszcza jeśli jest to na rurze. Ewentualnie można spróbować zalać wszystko stężonym kwasem octowym i z dodatkiem wody utlenionej, ale jest to również powolne i niepewne. Chyba najlepszą metodą jest:
1. Zanurzenie całości w HCl na dobę;
2. Zlać roztwór przemyć rurę, i zalać 10% roztworem NaOH i podgrzać pod przykryciem, ale nie szczelnym, do maksymalnie 150 st. C
3. Po godzinie ogrzewania roztwór zlać metal przemyć i zalać HCl na dobę
4. Zlać roztwór, metal przemyć, zalać 10% roztworem NaOH, dodać nieco roztworu KNO3 i podgrzewać do temp. 150 st. C przez 2-3 godz.
5. Po tym czasie zlać roztwór, metal przemyć i zalać HCl na dobę
6. Zlać roztwór, metal przemyć, zalać 10% NaOH i podgrzewać do temp. 250 st. C pod nie szczelnym przykryciem przez 2-3 godz.
7. Po tym czasie roztwór zlać, a metal wypłukać
Jeżeli to nie pomoże można spróbować powtórzyć proces. A jeśli cały czas to albo znaczy że nie jest to stop wooda (tylko np. tlenek cynku, cyny) albo że jest on odporny na działanie NaOH lub HCl.


24 lis 2020, o 21:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..