Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Destylacja kwasu azotowego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 9 lis 2021, o 20:44
Posty: 3
Post Destylacja kwasu azotowego
Witajcie!

Czytałem na portalu vmc opis destylacji kwasu azotowego z mieszaniny saletry potasowej i kwasu azotowego. Zastanowiła mnie jedna rzecz. Dodajemy saletrę potasową do kwasi siarkowego, powstaje siarczan potasu oraz kwas azotowy. W mieszaninie znajduje się kwas siarkowy, kwas azotowy oraz siarczan potasu. Z tej mieszaniny destylujemy kwas azotowy. Czy podczas destylacji mamy już raczej do czynienia z procesem destylacji kwasu azotowego z mieszaniny nitrującej (wiadomo że proporcje są inne)? Czy możliwe jest uzyskanie mieszaniny nitrującej tylko po zmieszaniu saletry amonowej z kwasem siarkowym z zachowaniem odpowiednich proporcji?

Pozdrawiam


16 lis 2021, o 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2019, o 23:45
Posty: 20
Post Re: Destylacja kwasu azotowego
Tak, jest możliwe, aczkolwiek niezbyt da się ustalić dokładne proporcje, bo azotan nie przereaguje w całości. Poza tym, może być problem w odizolowaniu ewentualnego produktu nitracji. Należy również pamiętać, że wcale nie powstaje siarczan potasu, lecz wodorosiarczan.

I najważniejsze, lepiej nie używać saletry amonowej, bo jon amonowy jest reduktorem i osobiście bałbym się używać takiej mieszaniny. Potas nada się idealnie.


17 lis 2021, o 14:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 9 lis 2021, o 20:44
Posty: 3
Post Re: Destylacja kwasu azotowego
Przepraszam, walnąłem w jednym miejscu byka. Cały czas miałem na myśli saletrę potasową oczywiście. Myślę o zrobieniu prochu bezdymnego z nitrocelulozy


17 lis 2021, o 21:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2019, o 23:45
Posty: 20
Post Re: Destylacja kwasu azotowego
Na stronie jest właśnie taka metoda z KNO3

https://vmc.org.pl/index.php/pirotechni ... roceluloza


17 lis 2021, o 23:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 9 lis 2021, o 20:44
Posty: 3
Post Re: Destylacja kwasu azotowego
Dzięki wielkie, dokładnie o to mi chodziło


17 lis 2021, o 23:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..