Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
KClO4 + Al Dark 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 7 cze 2022, o 12:00
Posty: 3
Post KClO4 + Al Dark
Witam wszystkich chemików i pirotechników, jako młody jeszcze mało doświadczony chemik mam pytanie do starszych i bardziej doświadczonych kolegów po fachu.

Chodzi mi głównie o bezpieczeństwo tej mieszanki bo to że jest mocna to już wiem po testach na młotku (od 0,2g w uszach dzwoniło aż miło :) )
Ale do rzeczy,

Czy mieszanka KClO4 + Al dark 3-6 mikrona jest tak bezpieczna jak można to wyczytać na forach czy Wikipedii?
Jak długo mogę przechowywać tak przygotowaną mieszankę w pojemniku chemicznym czy też słoiku dobrze zamkniętą chronioną przed wilgocią?
Czy jest jakaś masa krytyczna tak owej mieszanki której nie powinno się przechowywać w pojemniku?

To że na tarcie jest mało wrażliwa to fakt bo nawet młotkiem trzeba mocno uderzyć żeby ją odpalić.
Główne przeznaczenie tej mieszanki to jak łatwo się domyśleć petardy.
Petardy robię różne ale zawsze w tekturowym korpusie z korkami gipsowymi i tu moje kolejne pytanie czy w takim korpusie może taka petarda długo leżeć? i jak długo bo gips i karton już nie chroni tak dobrze jak słoik czy pojemniczek chemiczny przed wilgocią (temperatura 15-20 całym rokiem).
Czy taka petarda będzie tak samo skuteczna po długom czasie przechowywania tak samo jak zrobiona w dniu odpalania? Nie zajdą jakieś reakcje chemiczne po zmieszaniu KClO4 + Al dark?

Kolejne pytanie bardzo ważne to chodzi mi o mieszanie tej mieszanki,
ja robię to po prostu odmierzając 70g KClO4 i 30g Al dark i mieszam w papierowych kubeczkach lub plastikowych pojemniczkach lekko obracając czy to dobra metoda?
Czy zna ktoś lepszą metodę na wymieszanie 100g mieszaniny?
Oczywiście przy mieszaniu mam gumowe rękawiczki, uziemiona podłoga bo wiadomo trzeba uważać na elektrostatyczność.

Petardy robię dość spore bo 10g 50g i nawet 100g dlatego pytam o bezpieczeństwo tej mieszanki żeby nie przesadzić z wagą samej petardy.
Gdzieś na forum wyczytałem chyba pyrowiki że masa krytyczna takiej mieszanki to 50g ale to chyba było w formie żartu bo na YT jest pełno filmików z wykorzystaniem tej mieszanki w petardach które mają nawet i po 1000g i więcej, ale jak by ktoś mógł się w tej kwestii wypowiedzieć to będzie to dodatkowa wiedza dla młodych początkujących chemików-pirotechników

Ogólnie będę wdzięczny za wszelkie porady w/w mieszaniny pirotechnicznej.


7 cze 2022, o 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 maja 2022, o 17:24
Posty: 4
Post Re: KClO4 + Al Dark
Myślę, że owa mieszanina jeżeli odpowiednio przechowywana (bez wilgoci i zabezpieczona przed wstrząsami) może leżeć dosyć długo. Nie przesadzaj tylko z grupowaniem dużych ilości. Już znałem takiego co prawie palce stracił.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to chętnie odpowiem.

Pozdrawiam,

DH


27 sie 2022, o 22:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 cze 2022, o 12:00
Posty: 3
Post Re: KClO4 + Al Dark
Dzięki za odp.

A ile czasu można bezpiecznie przechowywać mieszankę MPF-42?
I w jakich ilościach najlepiej ją przechowywać?


24 wrz 2022, o 00:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..