Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Chloran potasu z podchlorynu sodu 15%, proporcje i wydajność 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 8 lis 2022, o 14:26
Posty: 10
Post Chloran potasu z podchlorynu sodu 15%, proporcje i wydajność
Witam,

Chciałem spróbować uzyskać Chloran potasu drogą syntezy z podchlorynu sodu, na podstawie artykułu:

https://www.vmc.org.pl/nieorganiczna/it ... rzymywanie

W sprzedaży w rozsądnej cenie jest roztwór podchlorynu sodu 15%, tylko nie wiem czy dobrze podchodzę do tematu przeliczeń i proporcji, bo w artykule podana jest procedura dla roztworu podchlorynu sodu 4%.

Pytanie 1:

"zakładamy, że masz standardowy 4% roztwór podchlorynu sodu. Jest to najczęściej używane stężenie. Jeśli masz bardziej lub mniej stężony roztwór, zmień odpowiednio podane wartości. Weź 1 litr roztworu wybielacza lub innego środka który używasz i gotuj go aż pozostanie tylko 140 ml roztworu "

W tym przypadku muszę odparować 4x mniej wody ? Musi mi pozostać ok. 560 ml roztworu po wygotowaniu ?

Pytanie 2:
"W osobnym naczyniu rozpuść 28 g chlorku potasu w jak najmniejszej ilości wody (ok. 80 ml). Aby to zrobić, zagotuj 90 ml wody, rozpuść w nim chlorek, po czym pozwól aby roztwór się ochłodził"

Tutaj muszę przygotować 112g chlorku potasu w około 320 ml wody ? (wydaje się logiczne ale wolę się upewnić)

Pytanie 3:

Ile teoretycznie chloranu potasu otrzymam z litra 15% podchlorynu sodu i 112g chlorku potasu ? (jeśli powyższe założenia są ok)


P.S. Nie mogę teraz tego znaleźć, ale przewinęło mi się w sieci, że stężenie w sprzedawanych roztworach podchlorynu, dotyczy się nie podchlorynu ale zawartości aktywnego chloru ! Ktoś coś wie w tym temacie ? To prawda ? To ile podchlorynu jest w 15% roztworze i ile przyjąć do powyższej receptury ?

Z góry dzięki za pomoc w rozwianiu wątpliwości :)


16 lis 2022, o 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 lis 2022, o 14:26
Posty: 10
Post Re: Chloran potasu z podchlorynu sodu 15%, proporcje i wydaj
Jeden temat udało mi się ustalić, mianowicie zawartości podchlorynu w roztworze, znalazłem w wątku:

http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic ... odchlorynu

"Odkryłem wreszcie, że masa AKTYWNEGO CHLORU to masa PODCHLORYNU SODU w roztworze. I tak 100g aktywnego chloru / litr oznacza, że 1 litr zawiera 100g NaOCl. Odkryłem to przez dodawanie kwasu solnego do określonej objętości r-ru NaOCl i obserwując przy jakiej ilości dodanego kwasu solnego przestaje wydzielać się chlor."


"Znalazłem wreszcie informacje na temat aktywnego chloru i ostateczne rozwiązanie problemu jest następujące:
ZAWARTOŚĆ AKTYWNEGO CHLORU W ROZTWORZE PODCHLORYNU TO TAKA MASA CHLORU JAKA SIĘ WYDZIELI JEŻELI WLEJEMY BADANY ROZTWÓR PODCHLORYNU DO NADMIARU KWASU SOLNEGO!!

NaOCl + 2HCl ---> Cl2 + H2O

Ponieważ masy molowe NaOCl (74) i Cl2 (71) są bardzo zbliżone, więc nic dziwnego, że początkowo za zawartość aktywnego chloru wziąłem zawartość % NaOCl w badanym roztworze podchlorynów...."

MOŻNA WIĘC W PRZYBLIŻENIU PRZYJĄĆ ŻE JEŻELI PRODUCENCI PREPARATÓW TYPU "CHLOR W PŁYNIE 15%" PODAJĄ :
- zawartość aktywnego chloru: 177,5 g/l - 130,8 g/l

TO W JEDNYM LITRZE PREPARATU JEST OKOŁO 130G PODCHLORYNU SODU :)

Pytanie czysto chemiczne, ile potrzeba chlorku potasu do przereagowania 130g podchlorynu i ile wyjdzie z tego chloranu potasu ?? Prosił bym tu o wsparcie, bo tego typu obliczenia były zawsze moją bolączką z chemii :(


16 lis 2022, o 12:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 lis 2022, o 14:26
Posty: 10
Post Re: Chloran potasu z podchlorynu sodu 15%, proporcje i wydaj
Znalazłem coś takiego:

KClO3 from NaClO and KCl


3NaClO + KCl = KClO3 + 3NaCl

The masses of the individual elements are:

Na = 23
K = 39.1
Cl = 35.5
O = 16

Total atomic mass of reactants = 298.1
Relative mass of NaClO = 74.5 * 3 = 223.5
Relative mass of KCl = 74.6


Total atomic mass of reactants = 298.1
Relative mass of KClO3 = 122.6
Relative mass of NaCl = 58.5 * 3 = 175.5

the ratio of NaClO to KCl required is 75% to 25% gives 41% KClO3 and 59% NaCl


1 liter Bleach = 30.00 gram NaClO and 10 gram KCl = 16.4 gram KClO3 and 23.6 gram NaCl


16 lis 2022, o 13:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 lis 2022, o 14:26
Posty: 10
Post Re: Chloran potasu z podchlorynu sodu 15%, proporcje i wydaj
I w związku z powyższym coś mi się tu już z grubsza nie zgadza w przepisie na syntezę chloranu potasu z podchlorynu sodu opisanego na VMC https://www.vmc.org.pl/nieorganiczna/it ... rzymywanie

Podane jest 28g chlorku potasu przy 1 litrze podchlorynu sodu o stężeniu 4% - to właśnie by było około 30g NaClO (wymagany stosunek reagentów NaClO do KCl - 75% do 25% ), na które z powyższego wychodzi około 10g potrzebnego chlorku co daje 16.4 gram KClO3 i 23.6 gram NaCl.


Czy ktoś weryfikował informacje z syntezy opisanej na VMC ? Lub przeprowadził syntezę według tego opisu ?

Skąd taka różnica potrzebnego KCl ?

Zakładając górne stężenie NaClO w granicach 175g/l w sprzedawanych 15% roztworach podchlorynu, z 1 litra powstanie 95g KClO3 oraz 137g NaCl.

Przy obecnej cenie podchlorynu 40zł / 5l (roztwór 15%) oraz około 20zł za 1 kg KCl wychodzi iż z 5 litrów podchlorynu przy górnej granicy NaClO w roztworze otrzymamy 475g KClO3 za cenę odczynników 60 zł , ale KCl potrzebujemy tylko około 300 - 350g / 5l roztworu NaClO -> więc reagenty 47zł za 475g KClO3

Przypadek 130g NaClO / 1L roztworu daje około 328g KClO3 z 5 litrów podchlorynu.

Ktoś praktykował tą metodę ?

Jest to miarodajne w praktyce do obliczeń (o ile dobrze to wszystko robię) ?


16 lis 2022, o 13:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..