Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
nietrwałość 1,1-dioli 
Autor Wiadomość
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2006, o 23:27
Posty: 127
Lokalizacja: Chorzów Batory
Post nietrwałość 1,1-dioli
Ogólnie wiadomo że alkohole zawierajace 2 grupy -OH przy tym samym atomie węgla (formalnie nazwane tutaj 1,1-diolami) są nietrwałe i rozpadaja się na zw. karbonylowy i wodę. Zastanawia mnie reakcja redukcji k. karboksylowego wodorem, a dokładniej jej mechanizm. Czy nie jest czasami tak, że cząsteczka wodoru przyłącza się do wiązania C=O, powstaje 1,1-diol, który natychmiast rozpada się na aldehyd i wodę? PS. czy mozna wytłumaczyć tym nietwałość kwasu węglowego? Ma on przecierz 2 grupy -OH przy atomie C i rozpada się na CO2 czyli tak jakby zw. karbonylowy i wodę (sory że w organicznej pisze o H2CO3 ale po co zakładać sto tematów naraz :lol: ) Jak te reakcje wyjaśnić? Bardzo mnie to ciekawi :wink:

_________________
Zapraszam na: http://chemicznakraina.pl.tl/

* * *
Kocham Chemie !! :)


15 sie 2007, o 21:21
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post 
eee H2CO3 i zw. organiczne to inne bajki man :p rozklad kwasu weglowego tym nie wytlumaczysz wedlug mnie, a wogole H2CO3 w praktyce jest bardzo malo. wiecej poprostu jest rozpuszczonego CO2 w H2O a nie jego reakcji z woda co daje w/w zwiazek ;)

a co do wodoru robiacego bara bara z =CO to calkiem mozliwe ale by trza bylo troche nad tym pomyslec i wyszukac jakies sensowne wytlumaczenie na tego typu zjawisko a mi sie teraz ne chce bo juz po 23:00 :lol:


15 sie 2007, o 23:12
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
Prezes: no własnie dlatego, że takie wspomniane gemdiole są zazwyczaj nietrwałe, kwas węglowy praktycznie nie istnieje w roztworze. Pomyliłeś przyczynę ze skutkiem :wink:

Należy też wspomnieć, że niektóre gemdiole są trwalsze niż ich "karbonylowi partnerzy". Np. w roztworze formaldehydu w wodzie występuje głównie właśnie gemdiol (wg McMurrego ok. 99,9% sic!).
Jeszcze ninhydryna, gemdiol chloralu, pewnie coś jeszcze się wynajdzie :D.

Chemix: Jesteś pewien, że kwasy karboksylowe można zredukować wodorem? Ja tak patrzę w moje "pedalskie tablice" (różowe adamantana), a tam zonk: kwasy karboksylowe nie redukują się wodorem na niklu.
Może w drastycznych warunkach, ale to pewnie z kwasu powstaje jakiś produkt pośredni, redukowany przez wodór (rodnik alkilowy z dekarboksylacji kwasu???).

Ale ja się nie znam :D

PS
Sorki za ogrom powtórzeń, ale inaczej nie potrafię.

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


16 sie 2007, o 00:37
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Cytuj:
eee H2CO3 i zw. organiczne to inne bajki man :p rozklad kwasu weglowego tym nie wytlumaczysz wedlug mnie, a wogole H2CO3 w praktyce jest bardzo malo. wiecej poprostu jest rozpuszczonego CO2 w H2O a nie jego reakcji z woda co daje w/w zwiazek Wink


podział na chemię nieorganiczną i organiczną jest kwestią bardzo umowną i nie ma właściwie żadnego uzasadnienia poza wygodą takiego rozwiązania ;) narysuj sobie kwas węglowy i sam powiedz czy nie mógłby to być związek "organiczny". ale niepokoi mnie coś innego - nietrwałość gem-dioli jest spowodowana głównie zawadą przestrzenną przy tetraedrycznej strukturze, tymczasem kwas węglowy ma wiązanie C=O i jest trójkątny, więc zawada nie jest chyba aż tak ekstremalna.. ale wystarczy żeby była dużo mniej korzystna niż układ CO2+H2O

wikipedia napisał(a):
It has since been shown, by theoretical calculations, that the presence of even a single molecule of water causes carbonic acid to revert to carbon dioxide and water fairly quickly. Pure carbonic acid is predicted to be stable in the gas phase, in the absence of water, with a calculated half-life of 180,000 years.


biorąc pod uwagę że woda, (a konkretnie H3O+ i OH-) jest w odwracalnej reakcji tworzenia gem-diolu autokatalizatorem to chyba ma to coś ze sobą wspólnego..


Cytuj:
a tam zonk: kwasy karboksylowe nie redukują się wodorem na niklu

też tej redukcji nigdzie nie mogę znaleźć, tylko coś takiego ;)


http://www.cem.msu.edu/~reusch/VirtualText/crbacid1.htm napisał(a):
Partial reduction of carboxylic acids directly to aldehydes is not possible, but such conversions have been achieved in two steps by way of certain carboxyl derivatives.


żeby zaszło protonowanie o którym mówisz Chemix to chyba by nam musiał ten H2 zdysocjować ;)


16 sie 2007, o 01:11
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2006, o 23:27
Posty: 127
Lokalizacja: Chorzów Batory
Post 
jaozyrys napisał(a):
żeby zaszło protonowanie o którym mówisz Chemix to chyba by nam musiał ten H2 zdysocjować ;)


A może właśnie w taki sposób? Przecierz niepolarna cząsteczka H2 może ulec polaryzacji pod wpływem wiązania podwójego C=O, a następnie atom wodoru który zyskał cząstkowy ładunek dodatni przyłącza się do atomu tlenu który ma formalny ładunek wjemny wskutek przemieszczenia elektronów w grupie C=O spowodowanej różnicą elektroujemności węgla i tlenu, tworzy się karbokation który przyłącza jon H-. Byłaby to w takim razie addycja elektrofilowa, podobnie jak w przypadku C2H4 + Br2. Co wy na to ? :D

_________________
Zapraszam na: http://chemicznakraina.pl.tl/

* * *
Kocham Chemie !! :)


16 sie 2007, o 13:06
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
Obawiam się, że H2 nie daje się tak łatwo spolaryzować.
Wodór do alkenów zazwyczaj się bardzo ciężko przyłącza bez obecności katalizatora. O ile się nie mylę, wodór absorbuje się na takim katalizatorze w postaci monowarstwy atomowego wodoru, podobnie alken.
Wydaje mi się, że grupa karbonylowa kwasu karboksylowego nie ma aż takiego powinowactwa do metali używanych w katalizatorach, jak to jest w przypadku alkenów, alkinów.

Zobaczymy co wyniknie z dyskusji, może wspólnymi siłami dojdziemy do rozwiązania :wink:

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


16 sie 2007, o 16:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..