Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Kinetyka Reakcji Chemicznych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 8 lis 2007, o 22:31
Posty: 4
Post Kinetyka Reakcji Chemicznych
Co to jest szybkość w jednostkach umownych? (chodzi o szybkość reakcji)...i jak się ją liczy?
Z góry dziękuję za odpowiedź:)


19 lis 2007, o 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 kwi 2006, o 14:25
Posty: 18
Lokalizacja: Ternowskie Góry
Post 
To wszystko zalezy od techo jaki masz typ reakcji, to takie masz rownanie kinetyczne dla danej reakcji. Szybkosc reakcj odwracal;nych I, II rzedu, czy rownoleglych czy innych ma rozna postac wiec musisz sprecyzowac o jakie rownanie Ci chodzi.


19 lis 2007, o 23:12
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Jednostka ta w zasadzie nie ma sensu fizycznego i jest tylko po to, żeby wszystko się w równaniu zgadzało - jak sobie weźmiesz równanie jakiegoś nietypowego, dajmy na to ułamkowego rzędu, to jednostki mogą wyjść naprawdę wesołe. Ale przy podstawieniu do równania wszystko się ładnie skraca.


19 lis 2007, o 23:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 lis 2007, o 22:31
Posty: 4
Post 
Reakcja wygląda następująco:
Na2S2O3 + H2SO4 -> Na2SO4 + S + SO2 + H20
produktem tej reakcji jest siarka koloidalna..teraz czas na rzędowość:
xNa2S2O3 + yH2SO4
n= x + y = 2
Więc wychodzi na to, że reakcja jest rzędu drugiego...(zabijcie mnie jeżeli się mylę)...i mając te informacje jak policzyć teraz szybkość w jednostkach umownych?


20 lis 2007, o 12:13
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post Re: Kinetyka Reakcji Chemicznych
Niebieski napisał(a):
Co to jest szybkość w jednostkach umownych? (chodzi o szybkość reakcji)...i jak się ją liczy?
Z góry dziękuję za odpowiedź:)


mozna prosic o podpowiedz ?
np całość zadania ? i skad to wzioles ;)

Co do jednostek szybkości to zgodziłbym sie raczej z atkinsem a nie z wiki choc rozni autorzy roznie ciamkaja w swych publikacjach ;)

z drobniejszych informacji rownanie reakcji takie np jak podane przez ciebie mzoe miec nie wiele wspolnego z jej rownaiem kinetycznym a co za tym idzie i rzedowoscia. W ogólności szybkość reakcji w RK moze zależeć od substratow , substratow i produktow, niewszystkich aubataTów albo wogóle być zależna tylko np od czasu czy innych wielkości :) To ze jest zalezna od czasu wcale nei oznacza ze jej wymair jest 1/s i jest to jakakkolwiek jednostka mowna ;))


Co do jednostek umownych (przyznaje sie mam przestarzale informacje i pewnie mi wiele umknelo) ale idea jednostek umowmnych bierze pod uwagę to że jest to wielkość jakiejś jednostki dziwnie wyrażona ale zawsze. Mówi sie o jednostkach umownych np w przyapdku odnoszenia czegoś do wielkości wzorcowej nie bedacaej jednostka np gęstości względne lub w jakiejs umwonej skali. Nie trzeba ich nawet specjalnei nazywac jesli nie ma takowego zapotrzebowania a ich geneza wskazuje o co chodzi. Latwiej np mowic o ju niz o powierchni pod krzywa ;) Mozna powiedziec ze jednostki umowne pozwalaja nam wyrazic pewne wartosci ktore normalnie bylyby trudne do wyrazenia/zobrazowania lub niemzoliwe

Przykłąd praktycznej jednsotki umownej
1 cu - mierzy długość mętność i zawiłośc postu na forum czyli cos co jest niemierzalne i subiektywne
Skala ograniczona jest od zera do 100 i wyraza sie srednia arytmetyczna nastepujacych procentowych udziałłóów
- % czytajacych odpadających po pierwszych 3 zdaniach
-% czytajacych wykazujĄCYCH podejrzane objawy psychomotoryczne
-procentowy udzial ilosci znakow w maksymalnej ilosci znakow dopuszczalnych przez mechanizm forum

inne przykłądy google ;))

A co do zabijania to nie bedziemy nikogo zabijac bo to nie ladnie ale zawrzec intymna zanjomosc ze stadem zglodnailych pirani zawsze mozna ;)

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


20 lis 2007, o 16:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 lis 2007, o 22:31
Posty: 4
Post 
Mam tabelkę do wypełnienia, która ma takie kolumny: Numer pomiaru; T [K]; Czas przebiegu reakcji t [s]; Szybkość w jednostkach umownych [s(-1)]; 1/T [K(-1)]; log(1/t).
A zadanie brzmi tak: Przygotować termostat: w tym celu zlewkę o pojemności 250 cm3 napełnić wodą z kranu do 2/3 objętości i przykryć pokrywą. Do jednego otworu pokrywy wprowadzić termometr, do drugiego probówkę z 15 kroplami 0,1 M H2SO4 i pipetką a do trzeciego probówkę z 20 kroplami 0,5 M Na2S2O3 i bagietką. Po upływie 5 minut zanotować temperaturę wody w termostacie i wprowadzić jedną kroplę kwasu do probówki z Na2S2O3, zawartość zamieszać bagietką i mierzyć czas od chwili dodania kwasu do momentu wystąpienia opalescencji. Pomiar powtórzyć w temperaturze wyższej o ok. 10, 20 i 30 st.C od początkowej.


20 lis 2007, o 18:48
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
wygląda na to że szybkość tej reakcji można określić poprzez pomiar czasu do chwili piojawienai sie opalizacji czyli 1/t gdzie t czas. Wg mnie nie określa ona wprost równania kinetycznego (któe z definicji powinno wyrażać zmiane stężenai w czasie) .Natomiast jest dobrą miarą szybkości do tego co robisz. A robisz cos takiwgo jak określanie zależności szybkości reakcji od temperatury - bo ta informacje wpelni ci wystarcza ;)
Pewnie gdzies we wstępie teoretycznym albo wskazanej literaturze masz dokladniejsze wyjasneinie dlaczego tak mozna przyjac :)

Może jak by sie gryznąć dokładnei przez jakiś podęcznik to by się wyjaśniło ;)

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


21 lis 2007, o 12:18
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
Czy dla równania reakcji AB --> A + B równanie kinetyczne może wyglądać tak:

v = k*cA*cB ??

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


24 lis 2007, o 22:05
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
blizzard napisał(a):
Czy dla równania reakcji AB --> A + B równanie kinetyczne może wyglądać tak:

v = k*cA*cB ??


Równanie kinetyczne jest wyznaczane eksprymentalnie i jesli tak wyjdzie to pewnie tak. Metody eksperymentalne a szczegolnie ich aparat matematyczny jest wszechmocny.

Choc wydaje sie dziwne toto. Jesli dobrze cie odczytalem to :
v = k * (stezenie produktuA)*stezenie produktuB)
co biorac pod uwage reakcje wskazywalo by ze skoro wyrozniono CA i CB a wmysl stechiometri Ca==Cb to albo reakcja ta nei oddaje mechanizmu procedu ktory sumarycznie przedstawia albo za duzo teorii ktos naczytal ;)


Ale to takei moje amatorskie domysly

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


24 lis 2007, o 22:18
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
To dlatego że nie powiedziałem Ci wszystkiego :wink:

Mam cztery odpowiedzi do AB --> A + B

- v = k*cA
- v = k*cB
- v = k*cA*cB
- v = k*c2

Dwa pierwsze odrzucam, zostaje mi 3 i 4. Między tymi dwoma się zastanawiam, bo bądź co bądź odpowiedzi są dziwne...

Nie wiem o co chodzi z tym c2, a może krzywo napisałem i powinno być cZ?? Ale to i tak niczego mi nie wyjaśnia ;/

A przy okazji znasz wzór na obliczenie wartości k na podstawie stężęnia??

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


24 lis 2007, o 22:22
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
dylemat ;)))
no d wyglada kuszaco ale z braku jasnosci zostaje c ;)stawialbym na notatki z wykladu ;)))
bo jak popatrzysz na to rownani
AB-->A + B
i chcesz teoretycznei sobje zrobic kinetyczne to warto zauwazyc iz
patrzac wprost na rowanaie spadek stezenia cAB jest rowny co do wartosci wzrostowi stezen cA i cB
wydazje sie iz cA=cB

ale patrzac na przyklad z HBr to wszystko jest o kant zada roztrzasc i kazdy z nich moze byc prawdziwy ;) tak to jest jak sie teorie stosuje tam gdzie owinienen byc eksperyment ;))

stawiam na d ;) aczkolwiek na zasadzie hazadrdu a nei logiki ;)
Pewnei na wykladach podawali jakeis nei znane mi wskazowki i dlatego nei wiem jak gryznac to dokladnei ;)


A co do lizczenia wyznaczanej eksperymentalnei stalej ;))))))))))) to zalezy to od metody zastosowanej przyklady chocby w antku :)

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


24 lis 2007, o 22:51
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
Dla mnie cała chemia fizyczna to jeden wielki hazard :lol:

odpowiedź c byłaby najbardziej logiczna, ale dokładnie jest tak jak mówisz. Odpowiedź d kusi mnie swoją tajemniczością i skrywaną tajemnicą. Cóż oznacza to magiczne 2 or Z ??

A co do wyznaczania k, to wyznaczałem to miareczkując ester zasadą sodową. Kumpel gdzieś mi wzór napisał na karteczce alem go zgubił, a znajomy nie ma neta żeby mi przesłać :roll:

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


24 lis 2007, o 23:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..