Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Laminat 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 lut 2008, o 14:15
Posty: 4
Post Laminat
Witam! Robię rakiety, ale nigdy jeszcze nie bawiłem się w laminat i muszę przyznać, że nie mam zbyt dużej wiedzy na ten temat. Latałem samolotem wykonanym z laminatu, ale o samym laminacie nie wiem zbyt wiele.
Czytałem o pokrywaniu stateczników laminatem, ale ciekawi mnie pokrycie całej rakiety laminatem. Może innym użytkownikom też się przyda odpowiedź na pytanie, czy jest to wykonalne. Bo jak przy statecznikach mamy dość prostą sprawę ze szlifowaniem, tak ze szlifowaniem walca może być problem.
Chyba, że są jakieś sposoby na osiągnięcie idealnie gładkiej powierzchni...

Może ewentualnie da się sporządzić jakąś masę, która po wyschnięciu da efekt podobny do laminatu i zamoczyć w niej zabezpieczony korpus i powiesić by nadmiar spłynął i nie powstały zacieki.

Ja dotychczas tylko malowałem i oklejałem korpusy więc nie znam się na innych metodach ;p

O lakierze czytałem, ale chciałbym coś mocniejszego zrobić. Rakieta będzie dość spora.

Pozdrawiam!


12 lut 2008, o 21:22
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2007, o 18:58
Posty: 138
Lokalizacja:
Post 
Rakietami się nie zajmuje, ale pomysł zastosowania laminatu wydał mi się interesujący, więc trochę poszukałem w necie.

Poszukaj informacji o wykonywaniu modeli okrętów (zwłaszcza łodzi podwodnych z laminatu). Pewnie trzeba będzie wprowadzić znaczne zmiany wynikające ze specyfiki zastosowania, ale może do czegoś się przydadzą te informacje.


17 lut 2008, o 00:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lut 2008, o 14:15
Posty: 4
Post 
Ten laminat to fajna sprawa... Konkretny materiał :) Będę czytał jeszcze o robieniu tego cuda. Jak coś wynajdę, to napiszę. Muszę jeszcze mocny silnik mieć, bo rakieta będzie wynosiła sondę meteorologiczną.

Pozdrawiam!


17 lut 2008, o 12:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lut 2008, o 14:15
Posty: 4
Post 
No znalazłem taki opis:
http://www.rakietybd.prv.pl/pl/005/001/002/

Ciekawe jak to wygląda w praktyce :)


18 lut 2008, o 14:57
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lip 2007, o 15:10
Posty: 214
Lokalizacja: Don't Panic! We're From Poland
Post 
Wykonanie powloki laminatowej nie jest zbyt skomplikowane, natomiast uzyskanie wymaganego ksztaltu oraz odpornosci mech. moze byc problematyczne. W modelarstwie lotniczym laminat jest powszechnym materialem konstrukcyjnym-system budowy kadluba lub skrzydel (jako powloki zamkniete- podobnie jak korpus rakiety)moglby Ci posluzyc jako wzorzec do opracowania swojej metody...wiec moze poszukaj jak "lotnicy" i "okretowcy" robia modele :wink:
podopwiem Ci tylko, ze nalezy wykonac dwie polowkowe formy(np z gipsu)-ksztalt rakiety w przekroju podluznym z umiejscowionymi kolkami montazowymi, ktore to formy nalezy najpierw wylozyc wloknem a nastepnie nasaczyc przy pomocy pedzla zywica z utwardzaczem.

pozdro vis


26 lut 2008, o 00:25
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2006, o 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Post 
Świetna fotorelacja Paula
http://www.raketenmodellbau.org/forum?a ... eadid=5763

_________________
Obrazek


5 wrz 2008, o 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2017, o 14:49
Posty: 41
Post Re: Laminat
albo tak łatwiej :

LAMINOWANIE METODĄ TRACONEGO STYROPIANU

Jest to jeden z fenomenów w świecie modelarzy, żeglarzy i wszelkiej maści majsterkowiczów laminujących. Fenomen jej polega na tym, iż jakoś tak samorzutnie człek na nią wpada wrzeszcząc eureka, po czym dowiaduje się że nie jest jej "ojcem jedynym", że wpadło na nią wielu wielu innych. W czym rzecz ?. Wykonując jakiś element jednostkowo, czy to kadłub modelu, czy też tylko jakiś jego fragment, zazwyczaj owiewkę silnika najprościej byłoby go wylaminować. Świadomość budowy wpierw kopyta, potem formy jest przerażająca i mało opłacalna. Budowę elementu rozpoczynamy od wykonania kopyta ze styropianu, styroduru etc. Kopyto dokładnie szlifujemy i oklejamy taśmą klejącą przezroczystą.
Tak przygotowane, oklejone kopyto możemy dodatkowo przesmarować pastą do obuwia. Inną metodą przygotowania kopyta jest pomalowanie go SIDOLUXEM ( stosuję tej metody przy laminowaniu kopyt styrodurowych ) a następnie pokrycie pastą bezbarwną do obuwia. Na przygotowane kopyto nanosimy w kawałkach tkaninę szklaną dokładnie ją przesączając żywicą, tutaj pomocny może być pędzel o twardym włosiu, którym uderzamy pionowo w tkaninę, dbając o to, by nigdzie nie powstawały bąble z powietrzem. Pozostawiamy tak całość na ok 48 godzin czekając aż dokładnie stwardnieje. Następnie przystępujemy do szlifowowania elementu papierami ściernymi o gradacjach od 80-150 do 450-600. Ostatnie szlify na mokro.

LAMINOWANIE METODĄ TRACONEGO STYROPIANU

Po przeszlifowaniu całości element laminowany moczymy w rozpuszczalniku nitro lub acetonie. Czekamy aż całość styropianu, styroduru zostanie dokładnie wypłukana. Czasami dobrze jest powyrywać ze środka z pomocą kombinerek, noża, dłuta większe kawałki styropianu ( styroduru ), wtedy płukanie będzie szybsze. W razie potrzeby przetarcia laminatu uzupełniamy nowymi kawałkami tkaniny i żywicy, ponownie szlifujemy. Wycinamy potrzebne nam dodatkowe otwory. Szpachlujemy element szpachlówką poliestrową samochodową, wreszcie szlifujemy ostatecznie na mokro papierem 600 i polerujemy kawałkiem filcu.

Jest to łatwy sposób laminowania ja w tym stylu robię szybowce 8)


11 kwi 2017, o 20:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..