Czy można za pomocą ultradźwięków wpływac na reakcję?
Autor
Wiadomość
Jesus
Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24 Posty: 210 Lokalizacja: z Rzeszotar
Czy można za pomocą ultradźwięków wpływac na reakcję?
Właśnie zrobiłem przetwornicę tranzystorową samowzbudną z 12V na np. 220V lub jakieś inne o mocy do ok 100W. Tylko, że na wyjściu otrzymuje prąd wysokiej częstotliwości (powyżej kilkunastu khz) lub stały(jak go wyprostuję)...
Włąśnie sobię myslę, że byc może dałoby się owo napięcie wys. częstotliwosci zamieniac na ultradzwieki sporej mocy i za ich pomocą wpływac na reakcję chemiczną.
Interesowałaby mnie reakcja nitrowania parafin (np. benzyna ekstrakcyjna) za pomocą 65 HNO3 w temp pokojowej. Czy na niezwykłą powolnośc i opornośc tej reakcji niedałoby się wpłynąc przyspieszająco jeżeliby środowisko reakcji poddac działaniu ultradźwięków o sporej mocy?
pozdr.
13 mar 2008, o 20:07
palasz
*******
Dołączył(a): 6 lut 2005, o 11:23 Posty: 380 Lokalizacja: Tarnobrzeg
Witaj.
Ciekawy pomysł, ja przy pomocy ultradźwięków prowadziłem reakcje na cząsteczkach srebra o rozmiarach kilku nanometrów w środowisku kwasu azotowego, celem wprawienia ich w ruch i większego stopnia zdyspergowania, tutaj osiągałem wyniki lepsze niż w reakcjach bez ultradźwięków. Jest zatem wskazówka, że możnaby spróbować, jak coś daj znać na priva, interesuje mnie ten temat, a jak będziesz robił, daj znać nt. efektów i wyników,
Pozdrowienia
A.P.,
13 mar 2008, o 21:51
sativ
Zasłużony dla forum
Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11 Posty: 931 Lokalizacja: Poznań
Ultradźwięki są z dobrymi wynikami stosowane we wszystkich reakcjach w których używa sie metali w formie stałej. Znacznie przyspieszaja przebieg np. tworzenia bromków alkimomagnezowych itp. redukcji metalami itp.itd. Co do nitrowania parafin- obawiam sie że może być z tym ciezko ale możesz zawsze spróbować
13 mar 2008, o 21:56
Jesus
Dołączył(a): 30 sie 2006, o 16:24 Posty: 210 Lokalizacja: z Rzeszotar
Muszę jeszcze zrobić jakiś przetwornik elektro-akustyczny, narazie mam tylko przetwornice zasilaną z akumulatora 12V - generator impulsów podobnych do prostokąta o max mocy prawie 100W.
W ogóle niezwykły wydawał mi się pomysł: Jakim sposobem czynnik mechaniczny może wpływać na reakcję chemiczną?! Jednak może! Prostym dowodem może być np KClO3. Jeżeli się go ogrzeje to rozkłada się wydzielając tlen lub utlenia się do nadchloranu. Jeżeli jednak umieścimy chloran na kowadełku i silnie uderzymy młotkiem (czynnik mechaniczny) to rozkład przebiega zupełnie inaczej: KClO3 wydziela wyraźny zapach Cl2, Cl2O lub ClO2, czyli zupełnie inaczej niż termicznie!
Zrobienie przetwornika elektro-akustycznego będzie chyba najtrudniejszym problemem, musi z zadowalającą sprawnością zadziałać w agresywnym środowisku HNO3, narazie szukam literatury na ten temat.
Dowiedziałem się, że czynnikiem pośredniczącym między falą dźwiękową, a reakcją chemiczną jest kawitacja.
Kawitacja to tworzenie się pod wpływem np. fali dźwiękowej o odpowiedniej mocy na bardzo krótki czas pęcherzyków w cieczy. Te pęcherzyki żyją bardzo krótkotrwale, ale podobno jak znikają to na ich granicy tworzy się bardzo wysokie ciśnienie i temperatura. Owe czynniki temperatura i ciśnienie zaciekawiły mnie, czy nie mogłyby one wpłynąć na nitrowanie parafin za pomocą HNO3.
Pozdr..
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników