Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
synteza ksantogenianów 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 21 lip 2008, o 17:35
Posty: 9
Post synteza ksantogenianów
nie odnajdując odpowiedniego forum wskakuję na chemię fizyczną; mam pytanie odnosnie związków powierzchniowo czynnych więc jest to chemia fizyczna jednakże chodzi mi o syntezę a to się już mija z fizyczną; a mianowicie zalezy mi bardzo na poznaniu otrzymywania tiolowych odczynników flotacyjnych a szczególnie ksantogenianów; w rekacji biorą udział alkohol, łóg sodowy i disiarczek węgla; i moje pytania: ilo etapowa będzie raakcja, jakich należy użyc rozpuszczalników, jakie są parametry reakcji, czym możnaby oczyścic produkty (i ewentualne półprodukty) no i oczywiście coś na temat aparatury; chodzi mi o warunki jak najbardziej laboratoryjne; za wszelkie wskazówki byłbym niesamowicie wdzięczny;


21 lip 2008, o 17:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2008, o 17:35
Posty: 9
Post 
wg mnie reakcja będzie zachodziła dwuetapowo; najpierw rozpuszam NaOH w alkoholu. Wytwarza się woda i tu mam problem czy tej wody się pozbyć?? Czy nie bedzie ona przeszkadzała w drugim etapie reakcji w którym pojawia się CS2 nie rozpuszczający się w wodzie?? Jeśli tak to w jaki sposób ją usunąć?? destylacja azeotropowa?? nie wiem czy w ogóle idę w dobrym kierunku....


22 lip 2008, o 08:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2008, o 17:35
Posty: 9
Post 
wodę którą się otrzyma w wyniku reakcji alkoholu z NaOH nalezy usunąć aby nie zachodziła reakcja odwracalna; przez destylację azeotropową??


22 lip 2008, o 08:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2008, o 17:35
Posty: 9
Post 
najważniejsze co mnie interesuje to czy reakcja jest równomolowa czy stosuje się nadmiar któregoś z reagentów


22 lip 2008, o 10:48
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33
Posty: 608
Lokalizacja: Poznań
Post 
Znalazłem dokładne przepisy. Stosuje sie bezwodny alkohol w którym rozpuszcza sie pod refluxem KOH, po ostygnięciu zlewa się roztwór znad pozostałego osadu (KOH i K2CO3), i wkrapla do niego przy dobrym mieszaniu CS2, oczywiście w warunkach bezwodnych. Powstaje prawie stała pulpa, którą po oziębieniu lodem odsącza sie pod zmniejszonym ciśnieniem, przemywa bezw. Et2O i suszy w próżni. np z 100g (123,5ml) n-BuOH, 18g KOH i 36g (28,5ml)CS2 uzyskuje się 42g CS(O-n-Bu)SK.

_________________
Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.

A poza tym wszystko jest dla ludzi... z głową!


22 lip 2008, o 23:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2008, o 17:35
Posty: 9
Post 
Z czego wynikają podane proporcje substratów proporcje 1.35 C4H9OH : 0,32 KOH : 0.47 CS2


23 lip 2008, o 09:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2008, o 17:35
Posty: 9
Post 
czy alkohol służy jako rozpuszczalnik??


23 lip 2008, o 09:52
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33
Posty: 608
Lokalizacja: Poznań
Post 
Alkohol na pewno jest tu rozpuszczalnikiem, co do reszty nie jestem pewien, może stosuje się nadmiar CS2 ze względu na jego lotność. Te proporcje nie ja ustalałem, ale przepis jest sprawdzony.

_________________
Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.

A poza tym wszystko jest dla ludzi... z głową!


25 lip 2008, o 15:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 sty 2007, o 19:06
Posty: 10
Post ksantogeniany
Ksantogeniany -ściślej =O,-dialkilowe sole metali alkalicznych. KOH + CS2 + R1OH = R1O-CS-SK + H2O
W praktyce nie ma potrzeby wyodrębniania powstającej soli, nikt tego w przemyśle nie robi, proces przeprowadza się w jednym etapie. Produktu się nie czyści, syntezę przeprowadza się z małym nie doborem CS2 ową „pulpę” się rozcieńcza wodą z dodatkiem np. NaOH w celu zwiększenia trwałości optymalne PH=10 Taki roztwór ma pomarańczowe zabarwienie, ohydnie śmierdzi i jest nie trwały max czas przy PH=10, temp 20 C mniej więcej 72 godziny. Jak ci zależy na krystalicznej substancji to pamiętaj, że musisz trzymać ją w lodówce.
W praktyce flotacyjnej stosowane są do flotacji minerałów siarczkowych (przez zbieranie powstałej piany) w postaci soli sodowych lub potasowych krótko łańcuchowych ksantogenianów. W trakcie flotacji PH nie może być mniejsze, czy równe PH4. Eksperymentowałem z ksantogenianami w zakładzie zajmującym się utylizacją niebezpiecznych odpadów przemysłowych, jeszcze raz zaznaczę, że ten związek śmierdzi, (po co Tobie Ksan. Są wdzięczniejsze substancje, mam dostęp do niektórych) z jonami metali łączy się w trwałe nie rozpuszczalne produkty, np. z jonami miedzi, srebra, (Pu, Bi, ) tworzy ciężki czarnobrunatne osady szybko opadające z innymi jonami metali jest gorzej tworzą się roztwory koloidalne trudne do wytrącenia, chyba że przedmucha się ten roztwór powietrzem i zbierze pianę. Ksantogeniany możesz zamówić w Polkowicach, nawet detal pod warunkiem, że odbierzesz go osobiście i skontaktujesz się z technologiem, dane na stronie: http://www.ksante.com.pl/start.html .

_________________
E=M*C2, M=E/C2 & en 2n2


29 lip 2008, o 00:39
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Polkowice robią chyba głównie dla zakładu wzbogacania rudy w KGMH, bo tam ruda siarczkowa jest oddzielana od skały płonnej na flotownikach pianowych. Na tony tego kupują...


29 lip 2008, o 00:47
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 sty 2007, o 19:06
Posty: 10
Post ksantogeniany
głównie ale nie wyłącznie sam zamawiałem u nich. jest to mała nie pozorna "fabryka" a najważniejsze że ludzie otwarci i skłonni do współpracy, dlatego poszerzają swoją ofertę, pierwotnie dla KGMH robili etylu a na dzień dzisiejszy mają poszerzoną ofertę.
nara.

_________________
E=M*C2, M=E/C2 & en 2n2


29 lip 2008, o 00:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2008, o 17:35
Posty: 9
Post 
ok dzięki dzięki za cenne wskazówki już jakoś dałem radę:))))
trochę początkowo namotałem ale póxniej było olśnienie;


4 sie 2008, o 12:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..