Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Jak zwiększyć temp wrzenia wody do ok 108*C 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 19 lis 2009, o 14:43
Posty: 6
Post Jak zwiększyć temp wrzenia wody do ok 108*C
Mam pytanie jak zwiększyć temp wrzenia wody do ok 105-112stC. Chodzi mi o zbudowanie tanim kosztem łaźni bez elektronicznej regulacji.

Czy NaCl to najlepsze rozwiazanie - coś mi się przypominaże nasycona solanka ma ok 108temp wrzenia. Jeśli ktoś ma jakies dokłądne dane jak jest dokł tem wrzenia solanki oraz ile g trzeba dac aby w temp wrzenia roztwor byl nasycony, a najlepiej jakby można było użyć innej soli łatwo dostępnej i nietoksycznej typu wodorowęglan sodu itp ponieważ w łąźni być może bede musiał podgrzewac elementy stalowe ale to juz mniejszy problem bo moge je zabezpieczyc silikonem.


20 mar 2010, o 13:59
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
25% NaCl daje 104,6*C, więc nieco za mało to będzie...
50% CaCl2 daje 113*C i chyba o to chodzi, a jest stosunkowo nieszkodliwy i łatwy do zdobycia. (w 30*C rozpuszczalność to ok 100g/100g wody, więc nie powinno być problemu z uzyskaniem r-ru stężonego)

Dane z poradnika fizykochemicznego (WNT, W-wa 1970) ;)

PS: Inne które się nadają to MgCl2 i LiCl :P

_________________
Obrazek


20 mar 2010, o 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 19 lis 2009, o 14:43
Posty: 6
Post 
Dięki za szybką odpowiedż:)
Czyli jeśli wsypię np 0,5 kg NaCl dto 0,5l wody to i tak nie wyciagne powyzej 104,6*C?

Czy taki chlorek wapnia bedzie dobry:
http://www.allegro.pl/item954827047_chl ... 00_gr.html

Jeśłi bede potrzebował np 1l medium do łaźni to rozumiem że pół litra wody i 5 takich paczek po 100g bedzie ok?

Chodzi mi o to czy jeśłi odparuje część wody (a ja nie zdążę dolać) to reszta sie wytraci na dnie ale roztwór nadal będzie miał max 113C a nie wiecej? Bo ok 115-120 to dla mnie absolutne maximum.

2 dodatkowe pytanka:
czy taki stężony r-r Cacl2 w tem wrzenia nie bedzie reagował z Al (Folia alu) i z miedzią.

czy po wyprażeniu będzie nadawał sie do odwadniania ziół tak jak normalny cjlorek wapnia który można tak wykorzystywac w nieskończoność.

A tak przy okazj może ktoś sie orientuje jaka jest temp wrzenia (mniej więcej oczywiście) spożywczego oleju np rzepakowefo?


20 mar 2010, o 17:14
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 mar 2005, o 10:38
Posty: 249
Lokalizacja: Starachowice
Post 
Do łaźni można też użyć taniego i bardzo łatwo dostępnego w ogrodniczych NH4NO3.
Oczywiście w miarę odparowywania wody temperatura łaźni będzie rosła aż do osiągnięcia maksimum rozpuszczalności (czyli w przypadku CaCl2 i NH4NO3 do niemal całego odparowania wody), więc trzeba ją na bieżąco kontrolować - w przypadku NaCl/KCl nie masz tego problemu, dlatego użyj najlepiej właśnie nich.


20 mar 2010, o 19:11
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Skorzystam z tematu i pozwolę sobie zapytać się o coś. Mianowicie mam na myśli wzór, dzięki któremu można by obliczyć (przybliżoną) temperaturę wrzenia danego rozpuszczalnika po rozpuszczeniu w nim jakiejś substancji. Nie wiem w ogóle czy coś takiego istnieje :roll:, ale kojarzy mi się, że gdzieś chyba czytałem o tym. Była tam mowa o ilości cząsteczek substancji rozpuszczonej - tylko tyle zapamiętałem. Możliwe, że nie ma takiego sposobu a ja coś poprzekręcałem, ale zapytać zawsze (no prawie) można ;)
Jak się nie spodoba, to na recykling.


20 mar 2010, o 23:27
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Podwyższenie temperatury wrzenia jest proporcjonalne do liczby moli rozpuszczonej substancji n, przy czym liczbę tę należy odnieść do 1000g rozpuszczalnika dtwrz=Keb*n. Współczynnik Keb jest to molalne podwyższenie temperatury wrzenia i jest charakterystyczne dla rozpuszczalnika, dla wody Keb= 0,511 K*kg/mol. Tak więc z podwyższenia temperatury wrzenia można obliczyć masę molową substancji rozpuszczonej.
Cytat z pewnej książki tłumaczonej na polki z języka niemieckiego. W polskich książkach nigdy nie widziałem takiego wzoru :?


21 mar 2010, o 00:08
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 mar 2005, o 10:38
Posty: 249
Lokalizacja: Starachowice
Post 
http://oen.dydaktyka.agh.edu.pl/dydaktyka/chemia/a_e_chemia/6_chemia_roztworow/04_04_00.htm


21 mar 2010, o 00:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..