Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
saletra potasowa z ogrodnika 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 sie 2010, o 14:31
Posty: 2
Post saletra potasowa z ogrodnika
witam
jestem nowy na tym forum i dopiero zaczynam zabawę z rakietami
mam pytanie czy taka saletra jest dobra do karmelka cy się nie nadaje
http://allegro.pl/item1153840508_saletr ... h_2kg.html
czy może można ją oczyścić lub coś innego jak się nie nadaje :o


10 sie 2010, o 14:35
Zobacz profil
PROFESJONAŁ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 mar 2006, o 19:27
Posty: 176
Lokalizacja:
Post 
A po co Ci ogrodnicza?
Tu jest czysta.
http://allegro.pl/item1175747742_azotan ... 1_9kg.html

_________________
www.fabrykaognia.pl


10 sie 2010, o 16:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 sie 2010, o 14:31
Posty: 2
Post 
po to mi potrzebna bo do niej mam łatwy dostęp to jak nada się czy nie???????????????


10 sie 2010, o 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 wrz 2009, o 15:20
Posty: 209
Post 
Taka saletra powinna być dobra... Temat oczyszczania już był więc poszukaj :wink: . Lepiej zainwestować w czystą bądź tą techniczną- dzięki temu będziesz miał 99% pewności.

PS: Zajżyj na dział Publikacje naukowe & ebook'i - dobra rzecz :)

_________________
panta rhei kai ouden menei


10 sie 2010, o 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2010, o 18:43
Posty: 68
Lokalizacja: Kraków
Post saletra
Saletra ogrodnicza też się nadaje ale miesznka będzie miała gorsze właściwości od takiej zrobionej z saletry odczynnikowej. Jeśli chodzo o rakiety to podstawowym problemem jest dobranie odpowiedniej średnicy dyszy- za mała-wybuchnie, za duża-nie poleci. Na początek odradzam metalowe korpusy (a właściwie wogule lepiej ich nie stosować)-u mnie jedna rakieta poleciała metr i wybuchła a szczątki znalazłem nawet 70 m dalej a druga nie poleciała. Zna ktoś może jakiś stosunek śrennicy dyszy do korpusu rakiety lub paliwa? Codzi o to by rakieta poleciała i ne wybuchła.


15 sie 2010, o 22:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:35
Posty: 67
Lokalizacja: mazowsze
Post 
Saletra z ogrodnika jest faktycznie zanieczyszczona. Do mieszanki z cukrem może być ale np. proch czarny na niej zrobiony ma wyraźnie gorsze właściwości. Koledzy dobrze radzą - lepiej zainwestować w czystą.
Temat był wałkowany już na forum ale portal jest tak rozbudowany, że tak na szybko trudno znaleźć informację - dlatego informuję.

_________________
Przezorny, widząc niebezpieczeństwo, ukrywa się, lecz prostaczkowie idą naprzód i ponoszą szkodę (Przyp.22,3)


15 sie 2010, o 22:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2008, o 22:39
Posty: 129
Lokalizacja: kraków olkusz
Post 
A ja sądzę, że jeżeli chodzi o początki w piro, to techniczny w zupełności wystarczy. Tylko raczej bym się nie spodziewał efektów jak te z YT jeżeli chodzi o szybkość palenia. Wiadomo, że we wszystkim trzeba dojść do wprawy...
A jeżeli chodzi o same efekty, to po porządnym i długim przegryzaniu efekty są bardzo zbliżone 8)

Pzdr, G

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=cb6qb0PyD6Y
<b>ALWAYS REMEMBER</b>
-------------------------
ZAPRASZAM DO DZIAŁU: SKLEP :)


17 sie 2010, o 08:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 sie 2009, o 11:00
Posty: 34
Post 
szybciutko wykrystalizuj i zmiel


17 sie 2010, o 18:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2009, o 16:31
Posty: 44
Post 
mi taka z ogrodniczego pasowała nie było problemów z nią:)
czarny wychodził mi dobry, karmelek też wiec chyba na początek nie warto kupować czystej saletry w chemicznym do nauki w sam raz z ogrodnika 8)


11 kwi 2011, o 22:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sie 2010, o 13:24
Posty: 82
Lokalizacja: Grabów
Post 
Widocznie zdatność saletry potasowej zależy nie tylko od czystości związku, o co dba producent, ale także od czystych chęci osoby, która ją wykorzysta :)
Jeśli producent się nie spisał, zawsze można przekrystalizować.


12 kwi 2011, o 12:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 mar 2011, o 17:49
Posty: 23
Post 
Ja tam stosuje saletre ze spozywczego
ale jezeli ci zalezy na oczyszczeniu to rozpusc przesacz i odparuj .... i masz w miare czysta (oczywiscie zalezy co tam dodali)

_________________
# Chemik nigdy nie śmierdzi. Jak już to wydziela charakterystyczny zapach.
# Chemik nie zaparza herbaty. On sporządza wodny roztwór wskaźnika z dodatkiem C12H22O11 w środowisku zakwaszonym.
# Chemik nie kupuje baterii. On kupuje ogniwo galwaniczne.


27 kwi 2011, o 19:46
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
Taa. Akurat saletra ze spożywczego zawierająca NaCl i NaNO2 jest najlepszym substytutem NaNO3...

_________________
Obrazek


27 kwi 2011, o 22:15
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2010, o 00:26
Posty: 613
Lokalizacja: z VMC
Post odp.
Samo określenie "Saletra" wyrazie sugeruje ogrodnictwo lub produkt techniczny lub wstępnie "czysto podobny"....., odczynnikowy azotan potasu w czystości cz. i czda występuje tylko i wyłącznie jako krystaliczny lub gruby proszek , wszelkie rozdrobnienia to tylko nic innego jak workowa "saletra spożywcza z antyzbrylaczami" lub workowy nawóz potasowy zwany dumnie "saletrą potasową" różnica między produktem odczynnikowym a workowym jest oczywista.... pamiętajmy iż w nazewnictwie nawozów określenie np. 96%KNO3 dotyczy jedynie czystości użytego do tego celu surowca w mieszance ogrodniczej odpowiedzialnej za system korzeniowy... nie znaczy to wcale że czystość produkowanego nawozu oznaczana jest zawartością %.
Określenie cz. i czda dotyczy jedynie czystości odczynnikowych wszelkie inne w tym spożywcze nie posiadają statusu cz. i czda , saletra spożywcza nie jest cz. podobnie do soli kuchennej spożywczej zawiera dodatki !!
Błędnie pisanie wartości realnych z etykiety worka sugerujące czystość jest mylne dla odbiorcy sugerując inną czystość oferowanego produktu niż właściwa , workowane produkty z czystym cz. KNO3 są jak pisałem krystaliczne lub gruby proszek wszelkie inne to mistyfikacja czystości odczynnikowej pod pozorem saletry spożywczej lub ogrodniczej ......
pozdrawiam
eko


28 kwi 2011, o 00:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post 
kolega mówił że saletra potasowa firmy ogród start jest dobra, mączka prochowa spala się z prędkością 0,5m/s bez oczyszczania i to na mocno wypalonym węglu. W trakcie oczyszczania stwierdzono małą ilość zanieczyszczeń


28 kwi 2011, o 23:03
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2010, o 00:26
Posty: 613
Lokalizacja: z VMC
Post 
kno3 napisał(a):
kolega mówił że saletra potasowa firmy ogród start jest dobra,


Dokładnie tak jest dobra a nawet idealna dla roślin jako nawóz ogrodniczy całkowicie popieram stosowanie jej w obecnym okresie wegetacji roślin, w oczyszczaniu nawozu przez sitko zanieczyszczeń nie stwierdzono .

Jeśli zrozumienie wcześniejszego mojego postu sprawia trudność i pisanie bzdur nie na temat powoduje tego typu odpowiedzi to też "słyszałem od kolegi" że papier toaletowy można zastąpić gazetą wypróżnienie będzie takie same jedynie czystość podcierania tyłka inna.

Określenie "Saletra" jest oczywistym ukierunkowaniem na nawozy w samej nazwie , do chemicznej czystości odczynnikowej brakuje zbyt dużo...
Określenia same mówią za siebie saletry saletrzaki itp. to mieszanki ogrodnicze stymulujące określone działania dla roślin.
Chemicznie czysty azotan potasu nie zawiera dodatków dla tego nazywa się nie saletra tylko azotan potasu cz. !!


29 kwi 2011, o 00:08
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post 
wójkq nie spinaj się :wink: to co piszesz jest oczywiście słuszne i różnica w czystościach między odczynnikowym kno3 a nawozowym jest duża :) ale nie do końca o to chodzi. Sam 2-3 lata wstecz kupiłem sobie worasia 5kg nawozowego KNO3 za pare złociszy, miałem szczęście bo nawozik okazał się dość czysty, ale do czego zmierzam: karmelek wychodził bardzo przyzwoity i w dobrej konstrukcji silnika dawał radę a o to przecież chodzi, do prochu czarnego też dawała saletra rade, na początek saletra nawozowa jest moim zdaniem ok a skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?(chyba ze ceny nawozu poszły w bardzo górę)


29 kwi 2011, o 11:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 kwi 2011, o 15:46
Posty: 43
Post 
Ja tylko nie rozumiem tych oznaczeń na workach. Dla przykładu oglądałem ostatnio ten Siarczan potasu z firmy ogród start. Worek 2 kg, pisze ładnie SIARCZAN POTASU a pod spodem skład:
50% K2O
45% SO3
Więc gdzie jest tutaj Siarczan Potasu ? Jeśli się połączy 2 wzory to będzie K2SO4 ale oni to jakoś dziwnie piszą, że boje się kupować.
Na tej saletrze potasowej pisze, ze zawiera 45% K2O i 13,5% N w formie azotanowej. Nie mam pojęcia co to za skład. Czy jest to jakiś inny ogrodniczy sposób na zapisywanie wzorów sumarycznych ? Niech mi ktoś to wyjaśni.


29 kwi 2011, o 14:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
To jest sposób na robienie klienta w sami wiecie co. N w formie azotanowej to może być multum związków, z pewnym wrednym estrem gliceryny włącznie.
Jeśli chodzi o ten tlenek potasu i so3 to tu chodzi o K2SO4 bo po pierwsze: SO3 to jest gaz. Po drugie: K2O? W jakimkolwiek kontakcie z wodą zmienia się w KOH i wtedy na bank masz K2SO4.

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


29 kwi 2011, o 22:49
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
Tak zapisuje się skład nawozów, w przeliczeniu na tlenek danego pierwiastka. Rolnika nie interesuje jaka tam jest sól, jaki jest jej skład tylko ile jest tam danej substancji którą on chce zasilić rośliny.

_________________
Obrazek


30 kwi 2011, o 09:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post 
eko osiem napisał(a):
Określenie "Saletra" jest oczywistym ukierunkowaniem na nawozy w samej nazwie , do chemicznej czystości odczynnikowej brakuje zbyt dużo...
Określenia same mówią za siebie saletry saletrzaki itp. to mieszanki ogrodnicze stymulujące określone działania dla roślin.
Chemicznie czysty azotan potasu nie zawiera dodatków dla tego nazywa się nie saletra tylko azotan potasu cz. !!

okej, jest zanieczyszczona i do celów chemicznych może być be, ale do celów pirotechnicznych nadaje się bardzo dobrze, a skoro jest duzo tańsza i na miejscu, to po co kombinować z droższym czystym chemicznie kno3, 45% K2O i 13,5% N w formie azotanowej ( dla czystej kno3: K2O - 46,6% N - 13,59 %) ciekawy jestem czy biorą pod uwagę zawartość wody w nawozie przy obliczaniu składu. Nie chce się kłócić, po prostu chciałem się podzielić doświadczeniem, piszę 'kolega' z przyzwyczajenia.


30 kwi 2011, o 10:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 kwi 2011, o 15:46
Posty: 43
Post 
Czyli mówicie, że do podstawowych celów wystarczy. To dobrze.


30 kwi 2011, o 11:27
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2008, o 12:16
Posty: 338
Post 
Nigdy nie byłem zwolenniliem stosowania w piro nawozów typu saletry i sam nigdy ich nie stosowałem. Ale jeśli upieracie się przy nich, ze względu na dostępność i koszty. To przynajmniej przesączcie je, przekrystalizujcie. Zawsze będą czystrze, przy okazji będziecie nabierali wprawy w czynnościach labo.

_________________
"Bóg czuwa nad głupcami, dziećmi i chemikami" Michael Sveda


30 kwi 2011, o 12:21
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2010, o 00:26
Posty: 613
Lokalizacja: z VMC
Post odp
kno3 napisał(a):
eko osiem napisał(a):
Określenie "Saletra" jest oczywistym ukierunkowaniem na nawozy w samej nazwie , do chemicznej czystości odczynnikowej brakuje zbyt dużo...
Określenia same mówią za siebie saletry saletrzaki itp. to mieszanki ogrodnicze stymulujące określone działania dla roślin.
Chemicznie czysty azotan potasu nie zawiera dodatków dla tego nazywa się nie saletra tylko azotan potasu cz. !!

okej, jest zanieczyszczona i do celów chemicznych może być be, ale do celów pirotechnicznych nadaje się bardzo dobrze, a skoro jest duzo tańsza i na miejscu, to po co kombinować z droższym czystym chemicznie kno3, 45% K2O i 13,5% N w formie azotanowej ( dla czystej kno3: K2O - 46,6% N - 13,59 %) ciekawy jestem czy biorą pod uwagę zawartość wody w nawozie przy obliczaniu składu. Nie chce się kłócić, po prostu chciałem się podzielić doświadczeniem, piszę 'kolega' z przyzwyczajenia.


kno3 napisał(a):
okej, jest zanieczyszczona i do celów chemicznych może być be, ale do celów pirotechnicznych nadaje się bardzo dobrze,

Nie pisz o celach chemicznych i pirotechnicznych o których nie masz pojęcia, określenie "bardzo bobrze" jest bardzo przesadzone powinno być ... " na warunki garażowe/piwniczne działa" lub "z braku laku może być" ,
ciekawi mnie na jakiej podstawie uważasz że nawóz ogrodniczy jest "bardzo dobry" widocznie z braku porównania.....

kno3 napisał(a):
to po co kombinować z droższym czystym chemicznie kno3, 45% K2O i 13,5% N w formie azotanowej ( dla czystej kno3: K2O - 46,6% N - 13,59 %)

Po to by więcej bzdur nie pisać i nabyć porównania, wyliczenia nawozowe stosujemy tylko do nawozów, nazewnictwo czystości odczynnikowych jest inne tutaj stosujemy % zawartość związku chemicznego, sens przeliczania na wartości nawozowe są podobne do wcześniejszej różnicy papieru toaletowego i gazety

kno3 napisał(a):
Nie chce się kłócić, po prostu chciałem się podzielić doświadczeniem, piszę 'kolega' z przyzwyczajenia.

Nikt się nie kłoci zapewniam ..... tylko by się czymś dzielić należy to wcześniej posiadać a tutaj tego nie widzę.... , sugestywne pisanie "kolega" na temat nawozu ze sklepu ogrodniczego legalnie zakupionego wybacz, nawet sugerowane przyzwyczajenie pisania w ten sposób nie zwalnia od myślenia !
Chętnie poczytamy na forum twoje posty jednak tylko wtedy gdy określenia " bardzo dobry " czy "kolega mi powiedział" będą podparte tym co nieudolnie próbujesz sugerować czyli
Nabytym doświadczeniem
pozdrawiam
eko


1 maja 2011, o 00:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post 
ok, masz rację, że przesadziłem z okresleniem 'bardzo dobry', stwierdziłem, że 0,5 m/s w warunkach garażowych to dużo oraz, że z zawartości K2O i N można oszacować zawartość KNO3 w gotowym wyrobie. Przy rekrystalizacji i sączeniu zostawia max 0,2 g osadu na kilogram, oddzielić innych soli nie próbowałem. Za twoją radą postaram się pisać więcej faktów, mniej opini, porobię testy, ale to po maturze :)


1 maja 2011, o 14:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..