Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Kinetyka reakcji chemicznej 
Autor Wiadomość
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post Kinetyka reakcji chemicznej
Witam, temat zamieściłem na innym forum bo nie mamy tutaj latexu :(,
http://www.matematyka.pl/228545.htm
Z góry dzieki za odpowiedź.

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


27 gru 2010, o 22:49
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
2. W przypadku reakcji elementarnych, tzn. takich, które zachodzą faktycznie zgodnie z równaniem reakcji. W innych wypadkach mechanizm reakcji jest bardziej skomplikowany przez co również kinetyka nie może odnosić się do równania reakcji, które jest tylko schematem, uproszczeniem, a nie zapisem faktycznego stanu rzeczy...


28 gru 2010, o 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post 
Zastanawia mnie ten Twój wzór definicyjny na szybkość, pierwszy raz widzę i ciekawi mnie skąd go masz :). Szybkość reakcji chemicznej v to pochodna stężenia reagenta po czasie d[A]/dt, niezależnie od rzędowości reakcji. Rzędowość determinuje drugą stronę równania- np. k[A] dla pierwszorzędowej, k[A]^2 dla drugorzędowej, etc. Minus zaś bierze się stąd, że reagent A jest substratem i z biegiem reakcji jego stężenie maleje (dla produktu byłby znak plus).


28 gru 2010, o 23:15
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Szybkość reakcji jest wielkością czysto doświadczalną więc nie wiem czy ten wzór ma większy sens.


29 gru 2010, o 00:07
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
CTX napisał(a):
Szybkość reakcji jest wielkością czysto doświadczalną więc nie wiem czy ten wzór ma większy sens.


Jednak już widzę, że ma. Sorry, za wprowadzenie w błąd.


29 gru 2010, o 00:34
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
MacHalski napisał(a):
Zastanawia mnie ten Twój wzór definicyjny na szybkość, pierwszy raz widzę i ciekawi mnie skąd go masz :). Szybkość reakcji chemicznej v to pochodna stężenia reagenta po czasie d[A]/dt, niezależnie od rzędowości reakcji. Rzędowość determinuje drugą stronę równania- np. k[A] dla pierwszorzędowej, k[A]^2 dla drugorzędowej, etc. Minus zaś bierze się stąd, że reagent A jest substratem i z biegiem reakcji jego stężenie maleje (dla produktu byłby znak plus).


Wzór pochodzi z Bielańskiego, podrozdział "rząd reakcji", tylko zamiast gammy użyłem n. Prawda, ze definicyjnie jest to pochodna stężenia po czasie, aczkolwiek, jeżeli współczynniki reakcji wynoszą jeden dla wszystkich reagentów. Pytanie brzmi co się stanie, kiedy mamy do czynienia z reakcja dwucząsteczkową tego samego reagenta, przykład: 2A=B+C

Elmo napisał(a):
2. W przypadku reakcji elementarnych, tzn. takich, które zachodzą faktycznie zgodnie z równaniem reakcji. W innych wypadkach mechanizm reakcji jest bardziej skomplikowany przez co również kinetyka nie może odnosić się do równania reakcji, które jest tylko schematem, uproszczeniem, a nie zapisem faktycznego stanu rzeczy...


Podobnie wnioskowałem z Bielańskiego. Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić na podsatawie rownania reakcji z jakim rzedem mamy do czynienia, nie wiedząc czy reakcja składa się jednego procesu elementarnego. Zastanawia mnie jednak kolejne pytanie z tym zwiazane... Kiedy reakcja zachodzi w obie strony z roznymi predkosciami, to w stanie rownowagi możemy zapisać, że reakcja zachodzi obustronnie z jednakową prędkością, czyli v1=v2, a zestawiając stałe szybkości k1/k2 dostajemy wzor na stala rownowagi reakcji.

We wzorze na stala rownowagi reakcji mowimy, ze stężenia podniesione do potęg o wspolczynnikach z reakcji, ale przecież reakcja nie musi być reakcją prostą (tj. skladajaca sie z procesu elementarnego), a wtedy empiryczne rownanie kinetyczne nie będzie rownaniem kinetycznym reakcji prostej i wykladniki potęg przy stezeniach nie musza byc równe rzędom wewnetrzym.

Moze ktoś wyjaśnić tą sprzeczność :lol:

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


29 gru 2010, o 01:11
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Może po prostu reakcje odwracalne będące w stanie równowagi są reakcjami elementarnymi? :roll:

Proszę o wyjaśnienie kogoś lepiej rozeznanego w tym temacie.


29 gru 2010, o 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 9 cze 2010, o 20:35
Posty: 7
Lokalizacja: Wrocław
Post 
znalazłem w Pigoniu taki fragment (dotyczy to reakcji pierwszego rzędu):

Szybkość reakcji pierwszego rzędu jest wprost proporcjonalna do pierwszej potęgi chwilowego stężenia ca pewnego substratu A. Zgodnie z równaniem definiującym szybkość reakcji homogenicznej zachodzącej w stałej objętości, mamy wtedy:

r=(1/vi) * (dci/dt) = kca

Jeśli szybkość reakcji będziemy mierzyć ubytkiem stężenia substratu substancji A w czasie i założymy, że va=1* to wzór przyjmie postać:

-(dca/dt)=kca

*Gdy va jest różne od -1 ( jak np. w reakcji pierwszego rzędu o równaniu 2A -> produkty), wówczas dalsze równania nie ulegną zmianie, a jedynie k po prawej stronie zależności zostanie pomnożone przez odpowiednią liczbę.

widać przyjęło się, by w tych wszystkich obliczanych stałych k uwzględnić ten czynnik w mianowniku dca/dt ( bo oczywiście 2k by wyglądało fatalnie ;/ )

_________________
jak powyrzej.


1 sty 2011, o 19:11
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
cziczi napisał(a):
znalazłem w Pigoniu taki fragment (dotyczy to reakcji pierwszego rzędu):

Szybkość reakcji pierwszego rzędu jest wprost proporcjonalna do pierwszej potęgi chwilowego stężenia ca pewnego substratu A. Zgodnie z równaniem definiującym szybkość reakcji homogenicznej zachodzącej w stałej objętości, mamy wtedy:

r=(1/vi) * (dci/dt) = kca

Jeśli szybkość reakcji będziemy mierzyć ubytkiem stężenia substratu substancji A w czasie i założymy, że va=1* to wzór przyjmie postać:

-(dca/dt)=kca

*Gdy va jest różne od -1 ( jak np. w reakcji pierwszego rzędu o równaniu 2A -> produkty), wówczas dalsze równania nie ulegną zmianie, a jedynie k po prawej stronie zależności zostanie pomnożone przez odpowiednią liczbę.

widać przyjęło się, by w tych wszystkich obliczanych stałych k uwzględnić ten czynnik w mianowniku dca/dt ( bo oczywiście 2k by wyglądało fatalnie ;/ )

Zatem zakładasz, że reakcję 2A-> produkty traktujemy jako złożoną, mowiąc o pierwszym rzędzie. Bo gdyby miała być prostą to wtedy [A]^2 i rząd rowny dwa. Ale to nie istotne...

Z twojego postu wnioskuje, że można w takim razie podsumować, iż dla reagentów o wspolczynnikach stech. większych od jedynki, stała "k" w empirycznym rownaniu kinetycznym została wymnożona przez owy wspolczynnik.

np. 2A-->produkty, to
k[A]=-d[A]/nA*dt dla reakcji I rzędowej

przyjęto, że k*nA=k1 i wychodzi:

k1[A]=-d[A]/dt

W takim razie analogicznie musi być dla pozostałych rzędów. To ma sens.

P.S. Pozostało pytanie ze stała równowagi. Zaraz zajrzę jeszcze do Atkinsa, może coś powiedzą.

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


2 sty 2011, o 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 9 cze 2010, o 20:35
Posty: 7
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Hmm, myślę sobie tak. Stan równowagi jakiejś reakcji ( w twoim problemie reakcji tak naprawdę złożonej ) opisuje stan początkowy i końcowy - patrz termodynamika. Kinetyczne rozważania mówią nam o tej 'drodze' przemiany. Dzięki kinetycznym rozważaniom można obliczyć stałą równowagi sumarycznej reakcji, ale trzeba pewnie by było dokładnie przeanalizować poszczególne etapy-któreś z nich mogą być równowagowe, niektóre nie.

_________________
jak powyrzej.


2 sty 2011, o 15:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 sty 2011, o 13:54
Posty: 19
Lokalizacja: Katowice/Gdańsk
Post Re: Kinetyka reakcji chemicznej
mam problem gdyż od jakiegoś czasu nie potrafię w dziele chemia fizyczna dodać nowego wątku, wszystko inne normalnie działa, pojawia się jakiś błąd, zgłosiłam do admina ale na razie bez odzewu.
Mam dwa pytanka i wydaje mi się że w tym temacie będą najbardziej na miejscu:

1. Jakie reakcje nie potrzebują energii aktywacji? (łańcuchowe?)

2. Kiedy energia aktywacji jest równa energii aktywacji reakcji odwrotnej?

_________________
Dive now. Work Later.


9 wrz 2012, o 17:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..