Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Stałe kompleksowania - interpretacja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 22 lip 2008, o 18:22
Posty: 37
Post Stałe kompleksowania - interpretacja
Witam

Ogarnęła mnie refleksja nad stałymi kompleksowania metali jonami OH-
Dla przykładu w tablicach znalazłem wartości logB dla Al3+ które wynoszą kolejno 9; 18; 26,3 ; 33,2

I teraz pytanie. Są cztery stałe kompleksowania. Czy ostatnia z nich dotyczy się jonu [Al(OH)4]- ? W takim razie czy nie jest dziwne że nie podali sześciu stałych, przecież jony heksahydroksoglinianowe też istnieją... I jeśli tak myślimy, to trzecia stała powinna mieć coś wspólnego z iloczynem rozpuszczalności wodorotlenku, a chyba nie bardzo to się ma do rzeczywistości.

A może te stałe dotyczą rozpuszczania osadu Al(OH)3? W takim razie po co cztery?

Proszę o pomoc i o wyprostowanie poglądów :D

_________________
Don't try this at home.


6 sty 2011, o 13:07
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
wiesz, to zależy od tablic. Bo np w vortalowych tablicach dla Al jest podana tylko logB1 (to dopiero jest dziwne^^), Popatrzyłbym w Minczewskim albo w Galusie, lecz zostawiłem w internacie ;/ Jeśli ktoś ma pod ręką, niech zerknie. Podejrzewam że tam będzie podane wszystkie 6 stałych.
W Twoich tablicach masz kolejne stałe od Al(OH)<sup>2+</sup> do Al(OH)4<sup>-</sup>, bo pewnie autorzy książki stwierdzili że tyle wystarczy (na poziomie licealnym zazwyczaj przypisuje się glinowi LK=4, o ile w ogóle nauczyciel raczy wspomnieć o czymś takim jak kompleksy i LK) :? No niestety przez cały czas padamy ofiarą idiotycznych szkolnych uproszczeń i zakłamań :x

_________________
Obrazek
"Solve et coagula"


6 sty 2011, o 13:36
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
Aha...panowie Moderatorzy, proszę przenieście do ogólnej albo nieorganicznej.

_________________
Obrazek
"Solve et coagula"


6 sty 2011, o 13:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 lip 2008, o 18:22
Posty: 37
Post 
Tablice mam niebieskie z Adamantanu. Trochę szacunku:)

Ale mi się jeszcze coś nie zgadza. Jak wezmę iloczyn trzech pierwszych stałych, to z definicji otrzymam sumaryczną stałą trwałości Al(OH)3. Nota bene odwrotność Kso. I wyjdzie na to że Kso=10^-53 czy w tych granicach, co w ogóle jest głupie.

To jest wtopa tablic?

_________________
Don't try this at home.


6 sty 2011, o 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lut 2011, o 15:54
Posty: 3
Post 
Niekoniecznie podali stałe trwałości, tylko skumulowane stałe trwałości :)
Wtedy Kso obliczone ze stałej wcale nie jest tak rozbieżne z iloczynem rozpuszczalnosci z tablic...


5 lut 2011, o 23:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lut 2011, o 15:54
Posty: 3
Post 
Niekoniecznie podali stałe trwałości, tylko skumulowane stałe trwałości :)
Wtedy Kso obliczone ze stałej wcale nie jest tak rozbieżne z iloczynem rozpuszczalnosci z tablic...


5 lut 2011, o 23:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..