Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
charakterystyczne rekacje dla kationów i anionów 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 21:59
Posty: 21
Lokalizacja: wawa
Post charakterystyczne rekacje dla kationów i anionów
Witam.
Mam takie pytanie czy znacie charakterystyczne reakcje dla danego kationu i anionu? Chodzi mi o to zeby w jednej próbie wiedzieć co w danej probówce jest.

Kationy: As 3+, 5+, Sn 2+, 4+, Ba 2+ , Sr 2+ , Ca 2+

Aniony: br-, PO4 3-

To wszystkie które nie wiem.

a teraz przykład o co mi chodzi:
Jak np. hmm dla Co3 2- gdy dodamy kwasu octowego i powstaje kwas węglowy który zaraz sie rozpada i wydziela sie dwutlenek węgla i gdy podłożymy wodę wapienna lub barytowa mętnieje.


19 kwi 2011, o 19:22
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Próba Meissnera na Sn, Próba Gutzeita na arsen i antymon, próba Marsha na arsen ale z tym trzeba uważać bo łatwo dać ciała.

Cynę wykrywa się na +4, jeśli Meissner wyjdzie pozytywny to przy rozdziale mieszanki kationów dodajesz H2O2 przy rozpuszczaniu siarczków w KOH.

Próba Meissnera koliduje z próbą Gutzeita w pewien sposób.

Br2+, Sr2+ próba ogniowa, bar zielony, stront czerwony.


Podziel się resztą, które wiesz jeśli możesz. Może wiesz coś czego my nie wiemy :)


19 kwi 2011, o 21:38
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
A, i uważaj bo na cwaniaków są sposoby ;) Np. fajnie sobie wykrywać Fe3+ rodankiem amonu ale jeśli prowadzącemu przyjdzie do głowy żeby je np. fluorkami zamaskować to w życiu nie dasz rady ;)


19 kwi 2011, o 21:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 21:59
Posty: 21
Lokalizacja: wawa
Post 
oo dzięki:) pobawie sie:) Fajne są osady z antymonem gdy działa sie np H2S, A także można fajnie sie pobawić przy anionie krzemionkowym. Ogólnie analiza jest cool:)


26 kwi 2011, o 20:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2011, o 20:19
Posty: 1
Post 
W próbie ogniowej możesz też oznaczyć Ca2+ pomarańczowy płomień palnika jego części utleniającej. DO wykrycia PO4 3- potrzebowałbyś (NH4)2MoO2 i stężony HNO3 po ok 2ml na 1 ml próbki. Powstanie żółty osad. To reakcja charakterystyczna dla tego anionu więc z innymi jonami nie powinna zachodzić.


7 maja 2011, o 21:03
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Ogólnie wapń łatwo pomylić w płomieniówce ze strontem ale prawda jest taka, że wapniowy kolor "strzela" co jakiś czas.


Wszystko robi się z magnezonem, aluminonem, dimetyloglioksymem itd. tylko jeszcze trzeba wiedzieć jak ;) Jak się ma wprawę to idzie mieszankę kationów I-V zanalizować w ciągu 20min.


7 maja 2011, o 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 21:59
Posty: 21
Lokalizacja: wawa
Post 
jesli chodzi o po4 to znalem z (NH4)2MoO2 ale nie wiedzialem ze jest tylko dla po4 myslalem ze zolty osad powstanie nie tylko z ca ale jak mowisz ze tylko dla ca to ok:) ok sprobuje na najblizszych labkach w plomieniu zobaczec jak to wyglada :)


20 maja 2011, o 21:45
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
Arsen w silnie kwasowym środowisku żółte siarczki wytrąca z AKT.

CTX wspomniał o analizie drzewkiem - też proponuję uważać, bo to nie wychodzi raczej. Przynajmniej kilka pierwszych razy - może potem się łapie wprawę

_________________
Farmacja, UM Lublin


28 cze 2011, o 12:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 21:59
Posty: 21
Lokalizacja: wawa
Post 
a na czym polega z drzewkiem mogłbys bardziej opisac ta metode.


14 lip 2011, o 00:36
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
Np I etap analizy (niezależnie od autora) jest wytrącenie I grupy kationów za pomocą 3M HCl(strąca się AgCl, PbCl2 i Hg2Cl2), następnie osad odwirowujesz, roztwór w którym pozostała reszta grup(II-V) oddzielasz do dalszej analizy. pod odwirowaniu osad traktujesz wodą destylowaną i ogrzewasz co powoduje częściowe rozpuszczenie soli ołowiu. Po ogrzaniu(ok 15min) znowu odwirowujesz i oddzielasz od osadu w którym ew. może znajdować się AgCl i Hg2Cl2. Na r-rze robisz próby na Pb2+, czyli z chromianem(żółty osad), H2SO4(biały osad rozp. w nadmiarze stęż. kwasu i w zasadach), KI (żółty osad), oziębianie r-ru(ponowne wytrącenie PbCl2). Poprzednio oddzielony osad poddajesz działaniu NH3*H20. Jeśli rozpuszcza Ci się wszystko to znaczy że masz AgCl, a nie ma w osadzie Hg2Cl2, jeśli zaś osad ciemnieje to masz Hg2Cl2. Po dodaniu amoniaku znowu (ewentualny) osad odwirowujesz a na r-rze przeprowadzasz próby na Ag+(AgCl rozp się w amoniaku zaś Hg2Cl2 ulega dysproporcjonowaniu do HgNH2Cl i Hg, stąd ciemny osad). Próby na Ag+ to: zakwaszenie roztworu powoduje ponowne wytrącenie AgCl, który ciemnieje na świetle(r. fotochemiczna), z KI żółty osad nierozp. w NH3, rozp. w cyjankach i tiosiarczanach. Następnie na tym ewentualnym ,,zciemniałym" osadzie przeprowadza się próby na rtęć tj. osad rozp w wodzie królewskiej i np. dodajesz KI - oczojebny, czerwono-rózowy osad świadczy o obecności Hg w analizie.

Generalnie drzewko czyli analiza danej grupy krok po kroku. To co masz wyżej jest analizą tylko i wyłącznie piewszej grupy. Jakbym miał pisać ręcznie analizę II grupy(wg Bunsena) to bym się prędzej zaje***.

_________________
Farmacja, UM Lublin


26 lip 2011, o 00:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 21:59
Posty: 21
Lokalizacja: wawa
Post 
aaaa xD myślałem ze to jakis sposob na kation czy anion. U mnie tak tego nie nazywają.


14 sie 2011, o 21:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..