Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
bufor wodoroweglanowy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 12 paź 2011, o 14:41
Posty: 11
Lokalizacja: Mlc
Post bufor wodoroweglanowy
Witam, mam wykonać bufor wodorowęglanowy o wybranym przez siebie pH. pH = Y . Należy go wykonać poprzez zmieszanie roztworów węglanu sodu i wodorowęglanu sodu o określonym stężeniu (w założeniu 0,2mol/dm3) w odpowiednim stosunku objętościowym. No… I moim „zadaniem” jest obliczyc jakie objętości roztworów trzeba zmieszać ze sobą by otrzymać X ml buforu o pH = Y. "Przepis" na wykonanie buforu jaki znalazłam brzmiał mniej więcej

100ml wody dest+6g NaHCO3 , zmierzyć pH, i dodawać stały węglan sodu aż pH=10,3. Zdekantować, odrzucić zawiesinę, zmierzyć pH, rozcieńczyć, zabezpieczyć.
http://www.ehow.com/how_7768135_prepare ... uffer.html

Siedze nad tymi obliczeniami teraz i zastanawia mnie dlaczego wzór na pH buforu wodorowęglanowego praktycznie wszędzie, gdzie szukałam wygląda :
pH = pKa + log [HCO3-] / [H2CO3]
skoro na „przepis” składają się węglan sodu i wodorowęglan sodu? Nie rozumiem tego. Raczej wzór jest dobry tylko nie wiem jak się ma jedno do drugiego.
Proszę o pomoc ;)


6 sty 2012, o 11:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: bufor wodoroweglanowy
Wiki podaje:

Bufor wodorowęglanowy – roztwór buforowy, w którym kwasem (protonodawcą) jest kwas węglowy (H2CO3), a zasadą (protonobiorcą) anion wodorowęglanowy (HCO−3).

Problem może tkwić w złym przepisie na ten bufor.
Lub też, biorąc pod uwagę że związek H2CO3 w zasadzie nie istnieje, we wzorze morze pochodzić z hydrolizy węglanu sodu. Ale nie znam się na tym zbytnio, węc niech wypowie się ktoś bardziej obeznany.


6 sty 2012, o 14:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 paź 2011, o 14:41
Posty: 11
Lokalizacja: Mlc
Post Re: bufor wodoroweglanowy
hmmm,,, to by miało nawet jakiś sens,,, nie wiadomo tylko czy poprawny.


7 sty 2012, o 13:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 paź 2011, o 14:41
Posty: 11
Lokalizacja: Mlc
Post Re: bufor wodoroweglanowy
to teraz inaczej ;) ile g Na2CO3 i NaHCO3 potrzeba do sporządzenia dajmy na to 1 Litra 0,1 M roztworu buforowego o pH = 9,65? jak to obliczyć?


10 sty 2012, o 13:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 paź 2011, o 14:41
Posty: 11
Lokalizacja: Mlc
Post Re: bufor wodoroweglanowy
wybieram sobie pH = 9,65 , wybieram sobie stężenie molowe roztworu buforowego = 0,1 M i wybieram sobie objętość tego buforu 1 L. i mam sobie z tego policzyć ile g wodorowęglanu sodu i węglanu sodu muszę zmieszać ze sobą aby otrzymać bufor o ww. parametrach?

TEORETYCZNIE

pH = pKa + log (Ckwas/Czasada)

w moim wypadku

pH=pKa2 + log (Cwęglan/Cwodorowęglan) wynalazłam gdzieś że pKa2 kwasu węglowego = 10,33

9,65 = 10,33 + log (CO32- / HCO-3 )

-0,68 = log (CO32- / HCO-3 )

i co dalej?


11 sty 2012, o 15:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..