Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Rozpad beta plus 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 2 lip 2014, o 14:07
Posty: 45
Post Rozpad beta plus
Ten problem nurtuje mnie od dłuższego czasu i do tej pory nikt nie potrafił mi na niego odpowiedzieć.

Jak to jest możliwe, że proton, cząstka lżejsza, przemienia się w: neutron pozyton i neutrino. Moje przypuszczenia wyglądają następująco. Jako iż rozpad β+ jest wymuszony, wymaga dostarczenia energii, a ta z kolei tłumaczyłaby ten problem w oparciu o zjawisko deficytu masy.


5 wrz 2014, o 00:55
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Rozpad beta plus
Energia pobierana jest z różnicy energii jądrowej między jądrem pierwotnym i potomnym.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


5 wrz 2014, o 07:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 lip 2014, o 14:07
Posty: 45
Post Re: Rozpad beta plus
A czy w przemianie β+ ta energia nie jest na minusie? Bo o ile β- zachodzi samorzutnie i nikogo to nie dziwi bo n -> p + e− i masy się zgadzają. Nie wyjaśniłeś jednak dlaczego w β+to proton "rozpada" się na neutron, który jest od niego cięższy, ale też i pozyton i neutriono (które też mają swoje masy [co tylko potęguje kuriozalność tego rozpadu]).


5 wrz 2014, o 12:00
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Rozpad beta plus
Bo ty zakładasz, że rozpada się tam swobodny proton, co jest bzdurą.

Proton jest związany i energię potrzebną by powstał cięższy neutron pobiera z energii jądra atomowego. W większości jąder każdy nukleon ma kilka MeV energii. Jest to dużo więcej niż defekt masy między protonem i neutronem.

Jeszcze raz zatem podkreślę. Nie rozpada się proton, rozpada się jądro atomowe. Sam proton jest stabilny, przynajmniej na tyle, że jak dotąd nikt nie zaobserwował jego rozpadu i właściwie nie ma rozpadu protonu, który nie łamałby zasady zachowania liczby barionowej.

Rozpad beta plus jest rozpadem samorzutnym podobnie jak beta minus. Beta plus rozpadają się jądra z nadmiarem protonów, a beta minus z nadmiarem neutronów. Często jednak u jąder z nadmiarem protonów zachodzi wychwyt elektronu z orbitalu K (czasami L), przez co beta plus nie jest takim częstym rozpadem.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


5 wrz 2014, o 17:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 lip 2014, o 14:07
Posty: 45
Post Re: Rozpad beta plus
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Faktycznie przyjmowałem rozpad protonu zbyt dosłownie i rzeczywiście nie wziąłem pod uwagę stosunku p/n od którego w końcu zależy czy jądro będzie trwałe. Jeszcze raz dziękuję.


5 wrz 2014, o 17:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..