Termodynamika procesu wybuchu

Physical chemistry. Dział zajmujący się zachodzącymi zjawiskami fizycznymi podczas reakcji chemicznych oraz wszelkimi innymi właściwościami fizycznymi.

Moderator: #Chemia

Termodynamika procesu wybuchu

Postprzez GabrielAndrzej » 21 maja 2015, o 22:38

Szanowni Państwo

Interesuję się technologią materiałów wysokoenergetycznych a najbardziej interesuje mnie fizyka procesu. Mam jednak problem z termodynamiką procesu wybuchu i potrzebuję pomocy. Wiem, że zawracam państwu głowę banalnymi pytaniami, ale jestem tylko zwykłym studentem.

Interesuje mnie to, jakie jest ciśnienie w określonym punkcie po czasie t oraz jak front fali detonacyjnej wpływa na rozkład ciśnienia w układzie.

Możemy powiedzieć, że pv = nRT. Obliczenia dla danego układu przeprowadza się dla stałego ciśnienia lub stałej objętości. Ale podczas procesów wybuchu zachodzących w układzie o stałej objętości temperatura i ciśnienie ciągle się zmieniają. Zmienia się, zatem równowaga chemiczna układu i dla przykładu w temperaturze T1 może powstawać CO2 ale w temperaturze T2 może powstawać CO + 1/2O2. A zatem nie możemy określić dokładnej liczby moli produktów gazowych i dokonać obliczeń.

Czy istnieje jakiś dobry model obliczania ciśnienia dla takich układów? Proszę o jakieś naprowadzenie na literaturę bądź nazwę modelu lub wytłumaczenie poniżej (tylko relatywnie łatwy aparat matematyczny proszę). Pozdrawiam i dziękuję =)
GabrielAndrzej

Re: Termodynamika procesu wybuchu

Postprzez Sulik » 17 cze 2015, o 22:49

To powinno pomóc:
http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element ... ey1220.pdf

"Termodynamiczne modelowanie procesów spalania, wybuchu i detonacji nieidealnych układów wysokoenergetycznych" - SEBASTIAN GRYS, WALDEMAR A. TRZCIŃSKI; BIULETYN WAT VOL. LIX, NR 3, 2010

I obawiam się, że w tym przypadku nie ma czegoś takiego jak prosty model matematycznyc ;)
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."
youtube.com/Sulikczek - czyli moim okiem na retro komputery i konsole
Sulik
@MODERATOR

Powrót do Chemia Fizyczna