Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Kolekcja pierwiastków 
Autor Wiadomość
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Bardzo chętnie, możesz nawet przygotować artykuł na portal, z pewnością wiele osób się tym zainteresuje, a ja w szczególności. ;)

Hmm... nie wykluczyłeś polonu, masz? :P

Co do blokowania promieniowania, to alfą bym się akurat nie martwił, nawet kartka papieru ją wchłania, powiedziałbym, że bardziej właśnie należy się obawiać tych innych rodzajów promieniowania. :)

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


21 lut 2015, o 22:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Polonu oczywiście nie mam


21 lut 2015, o 23:37
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
A już myślałem... ;p No, ale cóż, spodziewałem się tego. ;)

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


21 lut 2015, o 23:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 wrz 2009, o 15:20
Posty: 209
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Nie wiem czy to mądrze chwalić się w internecie, w Polsce, że się posiada w domu materiały radioaktywne.

_________________
panta rhei kai ouden menei


22 lut 2015, o 00:02
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Też o tym pomyślałem, ale dopóki to tylko zubożony uran i tor, to nie widzę problemu. :)

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


22 lut 2015, o 00:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Witam

www.periodictable.co.uk,

To jedna z wielu witryn gdzie można kupić legalnie zubożone próbki o masie nieprzekraczającej dziesiątych części grama. Takie próbki nadają się jedynie do celów kolekcjonerskich i nie są zakazane. Zakazane jest sprzedaż i posiadanie np. plutonu czy innego metalu nadającego się do innego celu niż kolekcjonerskich. A ameryk Am 241- możemy wydobyć z jonizujących czujek dymu, natomiast promieniotwórczy izotop wodoru - tryt można zdobyć kupując breloki trytowe ( na ebayu np. ).
Ale uwaga słuszna, bo czasem jest tak, że to co jedni traktują jako naukę, to inni widzą to w celach nie naukowych. Podobnie jest np. z azotanem baru, magnezem, sodem czy saletra potasową- dla jednych to odczynniki do analizy czy reakcji chemicznych a dla drugich to materiały wybuchowe.
Wierzę że na tym forum tych drugich jest jak najmniej.
Pozdrawiam i dzięki za czujność


22 lut 2015, o 00:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Kolekcja imponująca, gratulacje. Wyjaśniam wszystko po kolei: jestem świadomy, że część pierwiastków musi być odpowiednio zabezpieczona - jestem na III roku studiów (kierunek chemia) i wiem jak reaguje potas, czy rubid a nawet cez z wodą. Pólka wisi w moim pokoju i nie jest to miejsce łatwo dostępne... poza tym w internecie roi się od takich półeczek na amatorskie kolekcje pierwiastków. Zakup wszystkich pierwiastków był by najłatwiejszą opcją, ale nie dla mnie - dużo bardziej lubię swój aluminotermicznie ostatnio otrzymany chrom, niż pięknie świecąca bryła z allegro :) Pierwiastków promieniotwórczych nie zbieram, przynajmniej na razie, z jednego prostego powodu - są promieniotwórcze. Najpierw chcę zaopatrzyć się w porządny licznik Gaigera i sporą, naukową wiedzę na temat szkodliwości danych dawek promieniowania. Jeszcze apropos fluoru: jak dla mnie od ampułki z fluorem dużo ładniej na mojej póleczce będzie wyglądał antozonit, odmiana fluorytu (CaF2) który po przełamaniu wydziela zapach fluoru, więc (tak mi się wydaje) zamyka on fluor w klatratach :)

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.


22 lut 2015, o 10:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Witam
I zgadzam się z tym, że najwięcej satysfakcji daje samodzielne otrzymywanie pierwiastków, wiem bo też jestem po chemii i wiele z nich otrzymałem. A zaczynałem swą przygodę z chemią wiele lat temu z książkami pana Sękowskiego. Maleńki kawałek sodu czy potasu otrzymany samodzielnie daje więcej satysfakcji niż ten zakupiony w pięknej ampułce. Ja też mam podzielone pierwiastki na te co sam otrzymałem i te zakupione. Jednak co do otrzymywania pierwiastków, niestety wielu w domowych warunkach otrzymać się nie da, a otrzymywanie niektórych nie jest bezpieczne. Wiem o tym bo otrzymywałem chociażby brom czy bar. Jednak gdy wiemy jak to robić, to nic złego nie powinno się stać. Ale musimy mieć do tego odpowiednią wiedzę ( Pan z pewnością ją ma ) i sprzęt bo z pustego ( pewnie jakiś tam Pan ma- złota nauczycielka z liceum ) Salomon nie naleje. Ja mam zaprzyjaźniony instytut więc też i dostęp do sprzętu i odczynników. Mogę też zobaczyć reakcje, których w warunkach domowych bym nie przeprowadził np. reakcja cezu z fluorem czy z wodą.
Jednak do dłuższego przechowywania zakup w ampułkach jest najlepszym rozwiązaniem. Poza tym większości pierwiastków otrzymać się nie da np. osm, pallad, europ, rubid, cez czy gazy szlachetne. Oczywiście zakupy też trzeba robić rozsądnie, bo wielu jest w sieci naciągaczy co danego pierwiastka na oczy nie widziało. Najlepiej kupować ze sklepów internetowych działających przy różnych uczelniach czy instytutach. Niestety w Polsce takich nie ma, a wiele zagranicznych osobom fizycznym nie sprzedaje. No i te ceny. Co do promieniotwórczości niektórych pierwiastków, to tym bym się nie przejmował- gdyby było zabójczy, nie byłoby ich w legalnej sprzedaży. Kwas siarkowy jest żrący a związki talu jedną z najsilniejszych trucizn- a mimo to w Polsce można je legalnie nawet na allegro kupić. Wszystko zależy od tego, do kot trafią i co z nimi ta osoba zrobi. Zakup licznika gaigera to mądra rzecz, też go mam, poleceam jeszcze tester do ampułek ( cena ok 100 zł ) - szczególnie gazy szlachetne fajnie świecą.
Co do półki na odczynniki, nadal uważam że część pierwiastków nie powinna być na widoku. Mój kolega też miał taką półkę, pod jego nieobecność jego kuzyn ( miał z 10 lat ) ze swoim bratem dobrali się do bromu- całe szczęście że ampułka była w akrylu, więc nie dostali się do środka. Tak też widziałem w internecie takie półki amatorskich kolekcji, ale jak pan sam napisał- amatorskie- a Pan jako chemik nie jest amatorem. Poza tym z niebezpiecznymi substancjami jest jak z bronią, zawsze za użycie przez osoby nieodpowiednie odpowiada właściciel. Oczywiście zrobi Pan jak uważa.
Powodzenia w otrzymywaniu i kolekcjonowaniu pierwiastków, jakby miał Pan jakiś naprawdę palący problem odnośnie swojej kolekcji to śluzę pomocą.
Ps. Nie pośredniczę w sprzedaży odczynników


22 lut 2015, o 14:07
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Gdyby nie Pan Flerow , to bym nigdy się za to nie zabrał. Tu macie mój mini układ okresowy. Postanowiłem, że jeśli jakiś pierwiastek nie będzie umiał "usiedzieć na tyłku" jak jod czy cez, to w tablicy będzie figurował jako związek. Na pomysł z buteleczkami wpadłem gdy zobaczyłem w sklepie zestaw do ozdabiania paznokci. Kupiłem w sumie aż 4 zestawy brokatu każdy po 12 buteleczek po 5 zł. Koreczki są z PE. W nich jod raczej długo nie posiedzi, a co dopiero brom. Dlatego zastosuję tutaj jodek/bromek sodu/potasu. http://testtube.cba.pl/images/VMC/ PS.: Odkryłem, że mój znajomy ma wysypany cały podjazd granitem z jakimś zielonożółtym wrostem -jak podejrzewam, jest to torbernit . Czekam tylko aż śnieg stopnieje i zabieram się za badanie go perłą boraksową. Oby fluoryzowała XD

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


28 sty 2016, o 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2015, o 20:27
Posty: 37
Post Re: Kolekcja pierwiastków
@compaqchemlab (ta nazwa jest nie do spamiętania!) Granit sasiada zapewne pokryty jest epidotem i pochodzi ze strzegomia :) u nas to czeste

_________________
"Nauka to wiara w ignorancje ekspertów" - Richard Feynman


29 sty 2016, o 20:39
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Dlatego zmieniłem sobie na Adam ChemLab . Na forum nie idzie zmienić :roll: . Co do granitu: Chyba masz rację. A taką miałem nadzieję.... Jednak i tak wykonam analizę. W końcu nie byłbym rasowych chemikiem :lol: .

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


29 sty 2016, o 21:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2015, o 20:27
Posty: 37
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Wgl gdzie kupione te buteleczki z brokatem? To szkło czy plastik? :)

_________________
"Nauka to wiara w ignorancje ekspertów" - Richard Feynman


30 sty 2016, o 16:26
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Szkło sodowe, koreczek z PE. Buteleczki wraz z brokatem nabywam w "Chińskim centrum" -sklepie a'la wszystko po dwa złote. Kupowałem je z myślą o lantanowcach. Zastanawiam się jeszcze tylko, jak je zamontować do tej plexi. Chyba nawiercę otwory, by można je wyjmować i oglądać z bliska :D

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


31 sty 2016, o 23:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2015, o 20:27
Posty: 37
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Dzięki, mam takie "chińskie centrum" koło tesco na bemowie, to poszukam :D

_________________
"Nauka to wiara w ignorancje ekspertów" - Richard Feynman


1 lut 2016, o 04:58
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Szukaj na dziale ozdób do paznokci. Oczywiście taka buteleczka nie utrzyma jodu, bromu. Szczelne są bardzo te zamknięcia, ale dla jodu polietylen to nie jakaś bariera. Jedyny minus tego pomysłu...

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


1 lut 2016, o 13:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2015, o 20:27
Posty: 37
Post Re: Kolekcja pierwiastków
No na jod buteleczke mam, brom zamierzam trzymac w ampułce, te mi sa potrzebne na sole do układu okresowego, na czyste pierwiastki już buteleczki kupione :D

_________________
"Nauka to wiara w ignorancje ekspertów" - Richard Feynman


1 lut 2016, o 14:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Mam małe pytanie, może nie na temat: czy taka kolekcja pierwiastków jest legalna?
Ja bym niektóre pierwiastki dobrze zabezpieczył.Może przykleić korki z buteleczek? Bo na przykład jak nie będzie nas w domu a na przekład będą goście to na prawdę nie będzie za miło jak ktoś się dobierze np. do potasu, arsenu, bromu.

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


1 lut 2016, o 21:43
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Dlatego ja dopuszcza do myśli, że jod itp, rtęć bd w postaci związków. A co do układu okresowego i legalności : O ile nie masz w kolekcji transuranowców i pierwiastków silnie promieniotwórczych, to jest na 90% legalna. A jeśli chodzi o "dobieranie się" to nikt normalny nie przychodzi w gości i włamuje się do szafki z odczynnikami zamkniętej na zamek/klucz. Taki układ można sobie powiesić na ścianie, jeśli oryginalne i niebezpieczne pierwiastki podmienimy na substancje je imitujące : bor na kakao naturalne, uran na kawałek ołowiu....

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


1 lut 2016, o 23:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2015, o 20:27
Posty: 37
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Mi stolarz robi taki układ 2 m na metr na ściane, wszystko w gablocie i pod kluczem, taki prezent na 18.. wiec bede spokojnie mógł w nim miec szczelnie zamkniety arsen czy brom (ale bromu jeszcze nie mam)

_________________
"Nauka to wiara w ignorancje ekspertów" - Richard Feynman


2 lut 2016, o 00:17
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Słowo! Wołałbyś nie mieć :lol: chyba, że w ampułce ale i też nie... Kto otrzymywał, ten wie. wgle fluorowce są mało przyjazne w stanie wolnym dla człowieka -od fluoru aż po jod a astat to ze względu na promieniotwórczość.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


4 lut 2016, o 00:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2015, o 20:27
Posty: 37
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Otrzymywałem kazdy fluorowiec (oprócz astatu of kors) wiec bhp pełne znam co do nich. U mnie wszystko b bezpiecznie, jod AZ TAK niefajny nie jest :) orzej brom i chlor, a co do fluoru to i tak go nie zamkne, bo przereaguje :D

_________________
"Nauka to wiara w ignorancje ekspertów" - Richard Feynman


4 lut 2016, o 04:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
@matos otrzymywałeś fluor :szok: a jak?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


4 lut 2016, o 19:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2015, o 20:27
Posty: 37
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Uprzedzając admina. Bez warnów.
Na uniwersytecie, była do tego aparaturka, więc wszystko pełne bhp.
Otrzymuje sie z SbF5, KMnO4, KF x 2 HF (jak sie na klawiaturze robi tą kropke po środku? :lol: ) i hcl. Ale ten fluor i tak sie nie "pokaże", on jest zbyt reaktywny. Jak dokładnie nie bd opisywał, życie mi miłe, po co warn? Fluor jest MEGA niebezpieczny i ogólnie nie ma po co go robić :P

_________________
"Nauka to wiara w ignorancje ekspertów" - Richard Feynman


4 lut 2016, o 20:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Wiem że fluor jest skrajnie toksyczny i na dodatek rzeczy normalnie nie palne pod wpływem fluoru się zapalają :evil:
Ogólnie ja fluor zastąpiłem fluorytem :P
Ja się już boje cokolwiek pisać, obawiam się że moderatorowi to się nie spodoba i dostanę warna :|

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


4 lut 2016, o 20:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2015, o 20:27
Posty: 37
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Ja zbieram minerały wiele lat, wiec mam prawie kazdego pierwiastka, to fluoryt mam taki śliczny znaleziony w alpach do gablotki :D Ogólnie chce aby w kazdym okienku był pierwiastek, jakies jego zwiazki (ale nie np bromek sodu i bromek poasu, tylko KMnO4 i sól Mn2+, no, ogólnie chce zdobyc rózne stopnie utlenienia), minerał i..cos jeszcze (np kadm - bateria kadmowa, tor - siatka Auera)> za fluor podstawie ampułke w której kiedyś był, ale zdazył przereagowac sekunde później :D

_________________
"Nauka to wiara w ignorancje ekspertów" - Richard Feynman


4 lut 2016, o 21:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..