Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Kolekcja pierwiastków 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
PS. Jeszcze kilka "smaczków" ;)


Załączniki:
WP_20160312_035.jpg
WP_20160312_035.jpg [ 215.37 KiB | Przeglądane 13396 razy ]
WP_20160312_034.jpg
WP_20160312_034.jpg [ 222.65 KiB | Przeglądane 13396 razy ]
WP_20160312_032.jpg
WP_20160312_032.jpg [ 227.48 KiB | Przeglądane 13396 razy ]

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.
12 mar 2016, o 22:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Super kolekcja 8)
Skąd masz ciekły chlor ??

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


13 mar 2016, o 00:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Chlor z onyxmet.com. Ostrzegam, cena może przestraszyć ;)

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.


13 mar 2016, o 00:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
No powiem ceny są okropne......
Ale co by się stało gdyby do ampułki nalać trochę ciekłego chloru i zatopić ??
Skąd masz takie fajne buteleczki ??
Chciałbym uwzględnić w swojej kolekcji pierwiastków ich odmiany alotropowe, mam już odmiany węgla: grafit i diament, poszukuje także odmian fosforu, czerwoną już mam a zastanawiam się skąd wziąć białą, fioletową i czarną. Biała jest na onyxmet ale 1g 65zł mnie przeraża a fioletowa i czarna jeszcze gorsze fioletowy 280zł a czarny 100mg-200zł.


ps. Ceny fosforu białego wynoszące 1g-65zł są normalne czy akurat tam się tak wysoko cenią ?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


13 mar 2016, o 01:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
CWIN napisał(a):
No powiem ceny są okropne......
Ale co by się stało gdyby do ampułki nalać trochę ciekłego chloru i zatopić ??
Skąd masz takie fajne buteleczki ??
Chciałbym uwzględnić w swojej kolekcji pierwiastków ich odmiany alotropowe, mam już odmiany węgla: grafit i diament, poszukuje także odmian fosforu, czerwoną już mam a zastanawiam się skąd wziąć białą, fioletową i czarną. Biała jest na onyxmet ale 1g 65zł mnie przeraża a fioletowa i czarna jeszcze gorsze fioletowy 280zł a czarny 100mg-200zł.


ps. Ceny fosforu białego wynoszące 1g-65zł są normalne czy akurat tam się tak wysoko cenią ?


"Nalać i zatopić": niestety nie było by to takie łatwe. Raz: skroplić chlor bez utraty życia, dwa: zatopić ampułkę, ta kupiona ma na prawdę grube ścianki (na oko 1,5-2 mm).

"Fajne buteleczki" z alledrogo: http://allegro.pl/fiolki-140-szt-a-5ml- ... 60828.html

"Odmiany alotropowe": to będzie kolejny punkt, zaraz po zdobyciu wszystkich pierwiastków. Ceny odmian fosforu są podobne w wielu sklepach. Cena białego fosforu chyba ma odstraszyć przeciętnego "niewłaściwego użytkownika". A na marginesie, bardziej od ceny przeraża mnie sam biały fosfor ;) Ceny pozostałych odmian wynika prawdopodobnie z kosztów ich otrzymania.

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.


13 mar 2016, o 01:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Biały fosfor jest paskudny (silnie toksyczny i samozapalny) otrzymać da się go w warunkach amatorskich ale:
-jest to niebezpieczne
-mało wydajne (kiedyś otrzymałem kawałek wielkości łepka od zapałki i dla mnie był to rekord :evil: )
Otrzymywanie innych odmian w domowych warunkach jest raczej niewykonalne :cry:
(Fosfor biały widziałem kiedyś na allegro, tak samo jak azydek sodu :szok: )
Co do chloru lepiej będzie do ampułki dać chlor gazowy taniej i bezpieczniej :P
Oraz to prawda że jak szkło czymś "zaimpregnujemy" to da radę utrzymać mieszaninę fluoru z helem ??

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


13 mar 2016, o 01:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
CWIN napisał(a):
Oraz to prawda że jak szkło czymś "zaimpregnujemy" to da radę utrzymać mieszaninę fluoru z helem ??


Ogólnie rzecz ujmując, potrzeba ampułkę ze szkła kwarcowego i zupełnie suchy fluor i hel. Więc nawet jeśli jest to możliwe to na pewno nie w warunkach amatorskich i nie na stałe.

Zdradź mi, skąd masz diament? 8)

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.


13 mar 2016, o 12:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Diament wydłubałem cioci z pierścionka :lol:

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


13 mar 2016, o 12:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2012, o 03:02
Posty: 84
Lokalizacja: Polska
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Na allegro można dostać surowe diamenty w groszowych cenach lub już droższe, ale gorszej jakości brylanty :)

_________________
Wyodrębnianie związków pochodzenia roślinnego => http://chomikuj.pl/SzaryCzlowiekzSzarejPolski


13 mar 2016, o 14:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2015, o 20:27
Posty: 37
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Oto moja gablota. 2 m. na 1 m. zamykana na kluczyk :)
W kazdej przegródce będzie pierwiastek, jego minerał, jakiś związek lub kilka oraz czasem coś innego (np siatka Auera w torze). Jeszcze nie uzupełniłem gablotki, np nie ma wiekszosci zwiazków, fiolki mam takie jak Kolega wyżej, tylko 5 ml i 10 ml. Jak uzupełnie i podkleje pod to układ to wstawie lepsze zdjecia :)


Załączniki:
12527873_1293919300623434_431359263_n.jpg
12527873_1293919300623434_431359263_n.jpg [ 102.75 KiB | Przeglądane 13342 razy ]

_________________
"Nauka to wiara w ignorancje ekspertów" - Richard Feynman
16 mar 2016, o 20:50
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
A propos układu okresowego w tło, może taki się komuś przyda? Zestawiłem go jakiś czas temu, a rozmiar będzie świetny do wydruku w dużej skali. :)

Obrazek

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


25 mar 2016, o 01:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Flerow gratuluje zapału w kolekcjonowaniu pierwiastków, pamiętam jak Pan z rok temu pisał że zaczyna zbierać a tu już taka imponująca kolekcja. Inni widzę też mają niemałe zbiory. Może i ja coś dorzucę od siebie- to co na fotkach to tylko niewielka cześć mojej kolekcji-co prawda do kolekcji Iwana z tej rosyjskiej strony wcześniej przytaczanej trochę mi jeszcze brakuje, ale ostatniego zdania nie powiadziałem


Załączniki:
Komentarz: halogenki
IMG_1887 (Copy).JPG
IMG_1887 (Copy).JPG [ 44.93 KiB | Przeglądane 13192 razy ]
Komentarz: z profilu
IMG_1884 (Copy).JPG
IMG_1884 (Copy).JPG [ 68.4 KiB | Przeglądane 13192 razy ]
Komentarz: widok z góy
IMG_1883 (Copy).JPG
IMG_1883 (Copy).JPG [ 71.53 KiB | Przeglądane 13192 razy ]
2 maja 2016, o 01:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
i jeszcze kilka fotek


Załączniki:
Komentarz: i te najmniejsze
IMG_1890 (Copy).JPG
IMG_1890 (Copy).JPG [ 57.97 KiB | Przeglądane 13192 razy ]
Komentarz: litowce- mniejsze butelki
IMG_1888 (Copy).JPG
IMG_1888 (Copy).JPG [ 44.04 KiB | Przeglądane 13192 razy ]
Komentarz: ciekłe gazy
IMG_1889 (Copy).JPG
IMG_1889 (Copy).JPG [ 35.82 KiB | Przeglądane 13192 razy ]
2 maja 2016, o 01:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
dużo było też powiedziane wcześniej o bromie czy związkach osmu i talu- ich szkodliwości- szczególnie z dala należy przebywać od OsO4- to piękne kryształki - wiem bo mam ( drogie również ) - jednak jak już posiadać to tylko w zatopionej ampułce i pod żadnym pozorem jej nie otwierać- truje nie tylko przez skórę ale tez i przez drogi oddechowe- sublimuje. Br- tylko szklana ampułka w większym pojemniku ( sam zamykałem kilka ampułek - robiłem to poza domem- mimo to zapach imponujący ). Fluoru- niestety nie da się zamknąć w ampułce - jedyne co w stanie gazowym możemy zdobyć ( kupić ) do naszej kolekcji to mieszanka fluor- hel w stosunku 33 % F i 66 % He- sami nawet nie próbujmy go otrzymywać- przy próbie wydzielenia go w przeszłości w stanie czystym, kilku naukowców straciło życie. Za to o wiele łatwiej jest z chlorem. Ciekłego natomiast sami nawet nie próbujmy otrzymywać i zamykać w ampułce - w warunkach domowych to niebiezpieczne i niewykonalne. Tal- jak mamy w ampułce lub oleju mineralnym- to niech tam pozostanie, dla naszego dobra.
Co do butelek ( uprzedzając pytania ) - wszystkie rodzaje kupiłem na ebay- te najmniejsze kosztowały 200 szt - ok 40 $- wysyłka z Korei Południowej- czas oczekiwania 3 tyg, te średnie 0.5 $ za sztukę, a te duże chyba podobnie kosztowały- oba rodzaje z Chin- czas oczekiwania 5 tyg.
Fajna stronka do zaopatrywania w odczynniki i pierwiastki to onyxmet. com- już wcześniej wywoływana- Pan Tomek- solidna firma i jest prawie wszystko ( poza promieniotwórczymi elementami ), ceny- no cóż - niemałe, ale i tak ma taniej niż sklepy zagraniczne.


2 maja 2016, o 01:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
i kończąc - na zdjęciach widać też butelki z symbolami No, Pu, Lr czy Sg i wielu innych tych sztucznie otrzymaych- niestety są one puste, w niektórych za to są zdjęcia tych pierwiastków. Na " żywo " - widziałem kiedyś podczas pikniku naukowego w pewnym instytucie niewielką próbkę technetu jak dobrze pamiętam- niestety w kolekcji domowej nieosiągalną, podobnie jak i np. plutonu - dodatkowo prawnie jest to zabronione. Jeśli chodzi o pluton czy wzbogacony uran to nawet sama próba ich kupienia może sprawić że zapukają do nas panowie z instytutu atomistyki wraz z panami policjantami. :lol:
Ps. czy ktoś wie, czy da się kupić ciekłe pierwiastki gazowe- inne poza Cl i Xe?


2 maja 2016, o 02:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Tromans - tak się nie robi, muszę teraz zbierać zęby z podłogi :D kolekcja piękna i imponująca! Myślałem, że nie ma tak ambitnych kolekcjonerów, a tu proszę bardzo :)

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.


2 maja 2016, o 14:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 31 gru 2014, o 01:37
Posty: 281
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Tromans - mówisz, że się nie da skroplić chloru? Wiele tutaj osób z forum pisało, że już to robiło. Zresztą mieszanina lodu z solą ma bardzo niską temperaturę, a jeszcze lepiej - CO2 w postaci stałej. Wystarczy użyć tych substancji jako chłodziwa i w tych -36°C da się skroplić. Oczywiście problem byłby tylko z przechowywaniem, bo chlor wraz ze wzrostem temperatury będzie się chciał rozprężać i w cienkiej ampułce to ciśnienie wzrośnie do tego poziomu, że rozsadzi ją. Chyba, żeby jakoś pogubić ścianki ampułki.

_________________
Dobrze "wiem, że nic nie wiem", a "to co wiemy to kropla, czego nie wiemy ocean".


2 maja 2016, o 21:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
tromans - super kolekcja pierwiastków 8)
Cena 1g plutonu - 4 tys. dol. więc i tak się nie zdobędzie :roll:
A ile masz OsO4? Dasz zdjęcie?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


3 maja 2016, o 11:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Sorry za double posta, może to moderator złączyć?

tromans napisał(a):
Ps. czy ktoś wie, czy da się kupić ciekłe pierwiastki gazowe- inne poza Cl i Xe?


Można kupić inne ciekłe gazy w ampułkach:
-Tetratlenek diazotu
-Tlenek azotu / Mieszanka paliwa rakietowego (N2O4 + 0,5% NO)
-Tlenek diazotu
-Dwutlenek węgla
-Heksafluorek siarki

Na onyxmet.com

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


3 maja 2016, o 11:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Witam
Aleksanderwiel- ja nie powiedziałem że w domowych warunkach nie da się skroplić Cl, ale że nie da się skroplić i zamknąć w ampułce- sam dwukrotnie go skraplałem. Co do ampułek z pogrubionym szkłem to nie udało mi się ich zdobyć , więc raczej ciekłego Cl nie zamknę. Za to bez problemu zrobiłem sobie kilka ampułek z gazowym Cl i ciekłym Br- później wrzucę zdjęcia. Wiele eksperymentów da się wykonać w domu ale trzeba mieć sprzęt i doświadczenie, które z pewnością Pan ma. A tak na marginesie- otrzymywał ktoś cez, bo ja się do tego powoli przygotowuje.
Cwin- OsO4 mam tylko 1 g ( nawet niecały ) bo jest drogi i wolę go nie otwierać- taki sam jak na oxymet.com więc fotki tam są, ale jaby co mogę pokazać. Co do gazów skroplonych które wymieniłeś to mam je, bardziej mi chodzi o czyste pierwiastki. Co do plutonu za 4 tys za gram- sporo kosztuje, ale w naszym kraju nie wolno posiadać nawet 1 g plutonu czy wzbogaconego uranu. Rozmawiałem kiedyś z pracownikiem z instytutu atomistyki, za posiadanie nawet niewielkiej ilości plutonu czy wzbogaconego toru lub uranu można mieć duże kłopoty, więc lepiej nie ryzykować. Osobną kwestią jest tu dodatkowo cena i dostępność.


3 maja 2016, o 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
tromans-ty trzymasz OsO4 w mieszkaniu czy gdzieś indziej ??
Ja brom trzymam tak: ampułka zawinięta w chusteczki w słoiku z tiosiarczanem sodu.
A można posiadać zubożony uran i tor (np. azotan uranylu czy siarczan toru)??
A jak bardzo niebezpieczne są osm i ruten metaliczne ? z tego co czytałem ruten też tworzy tlenek.
I czy to prawda że OsO4 może powodować zapłon materiałów typu wata.

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


3 maja 2016, o 18:31
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
---co do OsO4- to najlepiej dać sobie z nim spokój- polecam poczytać jego kartę charakterystyki z POCH.
---jesli chodzi o metaliczny osm czy ruten są to podobnie jak złoto czy platyna metale szlachetne, wiec w normalnych warunkach mało aktywne a wiec stosunkowo bezpieczne. Osm dopiero ogrzany do czerwoności łatwo tworzy wspominany już OsO4.
O powodowaniu samozapłonu przez OsO4 nie słyszałem.
Jeśli chodzi o informacje na temat zakupu/ posiadania związków toru czy uranu lub ich wersji zubożonych, to na ten temat wolę się nie wypowiadać z przyczyn prawnych. Polecam kontakt z instytutem atomistyki- pracownicy nawet telefonicznie udzielą wszelkich informacji. Dodam tylko że w stanach małe kawałki zubożonego toru czy uranu pojawiają się nawet na ebayu, jest też tam dużo sklepów prowadzących sprzedaż wysyłkową tych metali czy też ich związków. No ale to są stany.
Na zakończenie kilka fotek jak przechowuje osm, ruten inne platynowce oraz halogeny.


Załączniki:
Komentarz: a tu po jednej stronie chlor i brom który otrzymałem osobiście i zapakowałem a po drugiej kupione ampułki
IMG_1892 (Copy).JPG
IMG_1892 (Copy).JPG [ 39.04 KiB | Przeglądane 13144 razy ]
Komentarz: halogeny małe opakowania i duże
IMG_1895 (Copy).JPG
IMG_1895 (Copy).JPG [ 48.18 KiB | Przeglądane 13144 razy ]
Komentarz: metale szlachetne
IMG_1894 (Copy).JPG
IMG_1894 (Copy).JPG [ 60.24 KiB | Przeglądane 13144 razy ]
4 maja 2016, o 01:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
x


Załączniki:
Komentarz: i na koniec zagadka- co to są za gazy?
IMG_1911 (Copy).JPG
IMG_1911 (Copy).JPG [ 34.02 KiB | Przeglądane 13144 razy ]
4 maja 2016, o 01:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Kolekcja pierwiastków
A co jeśli by się taki tester przyłożyło do ampułki z chlorem ?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


4 maja 2016, o 08:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
tromans napisał(a):
x


Duża to azot, pomarańczowa to neon, mała niebieska to wodór. Też takie mam ;)


Załączniki:
ne.JPG
ne.JPG [ 113.14 KiB | Przeglądane 13136 razy ]

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.
4 maja 2016, o 11:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..