Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Rekrystalizacja azotanu wapnia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Rekrystalizacja azotanu wapnia
Witam
Chciałem sobie oczyścić azotan wapnia z ogrodniczego poprzez rekrystalizacje. Jak wiadomo Ca(NO3)2 jest bardzo łatwo rozpuszczalny w wodzie, znalazłem informacje, że w na 100g wody przy 100 st. rozpuszcza się w ilości 365g a w temperaturze 0 st. rozpuszcza się 258,2g/100g wody. Rozpuściłem całe 2kg azotanu we wrzącej wodzie tak by powstał roztwór nasycony, odfiltrowałem ze stałych zanieczyszczeń i powstał tak jakby taki syrop.. roztwór był gęsty. Po schłodzeniu do 0 st. pojawił się nalot na wierzchu i wewnątrz pojemnika(podświetliłem latarką), wyglądało to jak zawiesina tylko nie tak gęsta, jednak kiedy chciałem zebrać palcem z góry trochę kryształków te tak jakby rozpłynęły się pod palcem i nic nie zebrałem :( . Nie wiem co źle zrobiłem proszę o pomoc


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


24 paź 2016, o 21:04
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post Re: Rekrystalizacja azotanu wapnia
w jakim tempie ochładzałeś roztwór?


25 paź 2016, o 20:33
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Re: Rekrystalizacja azotanu wapnia
Roztwór był gęsty i wolno stygł, pojemnik z azotanem wsadziłem do zamrażarki i dopiero po 3h miał 0 st.
A i dzisiaj wziąłem łyżkę roztworu i zacząłem odparowywać wodę (bo może roztwór nie był nasycony) kiedy na wierzchu pojawiła się warstewka azotanu to ochłodziłem ją do 0 st. po 15 min. jak ją wyjąłem nie było żadnego osadu w formie kryształków ale powstał bardzo gęsty przeźroczysty glut, po ogrzaniu rozpłynął się.
Co z tym zrobić?


25 paź 2016, o 21:14
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post Re: Rekrystalizacja azotanu wapnia
Weź całość, odparuj jeszcze trochę wody do momentu aż zaczną się wytrącać kryształki, wtedy bardzo powoli ochładzaj roztwór. Owiń całość jakimś ręcznikiem czy czymś takim i zostaw najpierw w temperaturze pokojowej, potem w zamrażarce. Zobaczymy czy to pomoże.


25 paź 2016, o 23:14
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Rekrystalizacja azotanu wapnia
1. jaką masz pewność, że "ogrodniczego" jakość azotanu wapnia to 100% substancji aktywnej ? podpowiem: żadną; przecież właściwie wszystkie utleniacze w dziale ogrodniczym są robione tak, aby utrudnić otrzymanie czystej substancji którą potem można zastosować do piro/mw czy wszystkiego co nielegalne
2. wymrażanie w zamrażarce to nie jest dobry sposób na krystalizację --> ciecze przechłodzone
3. nie wiesz czy produkt jest bezwodny czy w postaci tetrahydratu (różna rozpuszczalność)
4. najszybciej byłoby go pewnie można było wytrącić poprzez wytrącanie/przemywanie z etanolem

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


25 paź 2016, o 23:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Re: Rekrystalizacja azotanu wapnia
Problem w tym, że mimo iż (na próbce) odparowałem wodę aż do powstania kryształków (a raczej cienkiej błony na powierzchni) po ochłodzeniu powstała bardzo gęsta maź.
Może jest to czymś zanieczyszczone co uniemożliwia krystalizację, chyba spróbuję zrobić tak jak a tym temacie (9 post)
http://forum.vmc.org.pl/viewtopic.php?t=12538
Dodam, że po wyparowaniu całkowicie wody azotan był widocznie brudny. Tak gęstą ciecz jest ciężko sączyć rozcieńczę ją i ponownie przefiltruję a przed tym spróbuje zrobić tak jak opisano w tamtym temacie.


25 paź 2016, o 23:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Re: Rekrystalizacja azotanu wapnia
Kiedy dodałem wodorotlenku wapnia i CO2 po ogrzaniu w oparach wyczułem amoniak. Teraz wszystko filtruję potem to trochę wygotuję i zacznę powoli ochładzać pod przykryciem zobaczę co z tego wyjdzie


26 paź 2016, o 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2015, o 16:18
Posty: 24
Post Re: Rekrystalizacja azotanu wapnia
No i nic z tego :(
Przefiltrowałem, odparowałem znaczną część wody i po ochłodzeniu powstał baardzo gęsty żel.
Czy samo przefiltrowanie jest w stanie oczyścić choć znacznie ten azotan? Jak bym wyparował całą wodę?
Macie jakieś pomysły?


26 paź 2016, o 22:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..