Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Analiza substancji stałych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 12:34
Posty: 14
Post Analiza substancji stałych
Czy znajdzie się tu ktoś kto pomógłby mi przy analizie substancji stałej? Zrobiłam już chyba wszystkie reakcje i do niczego nie doszłam :(


17 kwi 2017, o 12:35
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Analiza substancji stałych
Podaj więcej informacji ktoś pewnie pomoże ;)

_________________
Chemik 23


17 kwi 2017, o 16:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 14:22
Posty: 38
Post Re: Analiza substancji stałych
Z co dokładniej chcesz analizować ?
Generalnie to można próbować analizy przy pomocy kwasów i odczynników stworzonych do wykrywania jakieś konkretnej substancji.


17 kwi 2017, o 17:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 12:34
Posty: 14
Post Re: Analiza substancji stałych
Dostałam na zajęciach do zanalizowania trzy próbki stałe. Może to być wszystko: sól, kwas, tlenek, wodorotlenek, metal itd.
Dwie z moich substancji to białe proszki, trzecia to takie nieregularne białe/przezroczyste granulki. Wszystkie substancje rozpuściły się w zimnej wodzie.

1. Biały proszek, przed rozpuszczeniem mocno śmierdział amoniakiem. Odczyn zasadowy. Po dodaniu HCl - nic. Po dodaniu mieszaniny magnezowej - nic. Po dodaniu KSCN - nic. Po dodaniu FeCl3 - nic. Po dodaniu KMnO4 i H2SO4 - nie odbarwia się. Po dodaniu Ag+ tworzy się biały osad (lekko kremowy, po czasie lekko żółty), rozpuszczalny w NH3. Pozytywny wynik z odczynnikiem Nesslera. Po ogrzaniu nie wyczuwam mocnego zapachu amoniaku, ale zwilżony papietek się zabarwia na niebiesko. Wydaje się, że powinien to być NH4Cl, ale przecież taki roztwór powinien mieć odczyn kwaśny, a ja mam zasadowy. Tak samo osad, który powstaje po dodaniu Ag+ nie wygląda na AgCl :/ nie mam już pojęcia co to może być.

2. Biały proszek, chociaż nieco inny niż 1. substancja. Ten proszek jest jakby bardziej krystaliczny, nieco podobny do soli kuchennej. Substancja rozpuszcza się w wodzie, odczyn jest kwaśny. Po dodaniu HCl - nic. Po dodaniu amoniaku - nic. Po dodaniu KSCN - nic. Po dodaniu mieszaniny magnezowej - nic. Po dodaniu H2SO4 - nic. Po dodaniu FeCl3 - nic. Po dodaniu (NH4)2C2O4 - nic. Po dodaniu KMnO4 i H2SO4 - nic, ale po podgrzaniu odbarwienie. Po dodaniu Ca2+ - biały. Po dodaniu Ag+ - biały osad rozpuszczalny w amoniaku.

3. Białe, lekko przezroczyste nieregularne granulki. Po rozpuszczeniu w wodzie odczyn obojętny. Po dodaniu HCl - nic. Po dodaniu amoniaku - nic. Po dodaniu H2SO4 - nic. Po dodaniu NaOH - nic. Po dodaniu K2Cr2O7 - nic. Po dodaniu mieszaniny magnezowej - nic. Po dodaniu FeCl3 - nic. Po dodaniu Ag+ - nic. Po dodaniu Ba2+ - nic. Prawdopodobnie pozytywny wynik w reakcji obrączkowej.

Nie mam już do tego siły, wszystko już chyba wykluczyłam, nie mam pojęcia co to za substancje. Pierwsza wygląda na NH4Cl, no ale odczyn się nie zgadza. W drugiej prawdopodobnie jest jon Cl-, ale jaka to substancja - nie wiem. Trzecia próbka to jakaś totalna porażka, możliwe, że jony NO3-, ale nie znam innych reakcji oprócz próby obrączkowej na ich potwierdzenie. Proszę o jakiekolwiek wskazówki :c


17 kwi 2017, o 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 12:34
Posty: 14
Post Re: Analiza substancji stałych
Ad. 3. po dodaniu KMnO4 i H2O4 - brak odbarwienia.

Chciałam załączyć zdjęcia, ale mam komunikat: "Wymiary obrazka nie mogą być mniejsze niż 0 x 0 pikseli i większe niż 800 x 600. Wysłany obrazek ma rozmiar 348 x 605 pikseli."


17 kwi 2017, o 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 12:34
Posty: 14
Post Re: Analiza substancji stałych
Zdjęcia substancji i obrączkowej


Załączniki:
3.jpg
3.jpg [ 106.3 KiB | Przeglądane 6713 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 138.47 KiB | Przeglądane 6713 razy ]
1.jpg
1.jpg [ 126.58 KiB | Przeglądane 6713 razy ]
17 kwi 2017, o 18:46
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Analiza substancji stałych
jak wyczerpane wszystkie możliwości, jak nawet nie było sprawdzenia reakcji z siarczkami, a gdzie testy z buforem amonowym ?
Zapach amoniaku to po dodaniu wodorotlenku i podgrzaniu (to, że coś było zasadowe na początku, nie znaczy, że wystarczająco), a nie tylko podgrzaniu.

Coś mam wrażenie, że robiłaś testy wyrywkowo, a nie zgodnie ze skryptem/procedurą.
I z niepełnych danych, nie ma możliwości w 100% określić co masz.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


17 kwi 2017, o 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 12:34
Posty: 14
Post Re: Analiza substancji stałych
Racja. Robiłam to dość chaotycznie i często wyrywkowo, przyznaję. Teraz próbuję to jakoś ogarnąć, żeby cokolwiek z tego wyszło. Żadne to wytłumaczenie, ale wszyscy robili właśnie tak wyrywkowo, aby po prostu potwierdzić/wykluczyć dany jon i dlatego ja też poszłam tą drogą. Tylko że akurat dla mnie okazało się to zgubne. Robiłam do którejś substancji (albo nawet do dwóch) reakcję z AKT i podgrzaniem, ale nie zapisałam sobie i już nie pamiętam. W każdym razie brak było objawów reakcji.


17 kwi 2017, o 21:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 12:34
Posty: 14
Post Re: Analiza substancji stałych
Sulik napisał(a):
Zapach amoniaku to po dodaniu wodorotlenku i podgrzaniu (to, że coś było zasadowe na początku, nie znaczy, że wystarczająco), a nie tylko podgrzaniu.


Chyba nie do końca rozumiem.
Pierwsza substancja śmierdziała amoniakiem jeszcze przed dodaniem czegokolwiek


17 kwi 2017, o 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 wrz 2015, o 19:15
Posty: 16
Post Re: Analiza substancji stałych
Co do pierwszego to mógł być to jakiś azotek...
Jeśli r-r był zasadowy to po daniu r-ru srebra powinien wytrącić się wodorotlenek sprebra/ tlenek srebra...
On się chyba rozpuszcza w amoniaku? Nie pamiętam, ale chyba tak...


20 kwi 2017, o 20:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 kwi 2017, o 12:34
Posty: 14
Post Re: Analiza substancji stałych
Dzięki za odpowiedź, ale pytanie już nieaktualne - zajęcia miałam przedwczoraj i skończyłam analizę.
1. substancja to węglan amonu, 2. to kwas szczawiowy, a 3. to azotan(V) magnezu
:)


20 kwi 2017, o 20:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..