Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Ciekłe gazy 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Ciekłe gazy
Witam

Na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=GE7H3vUYXEo jest pokazane że gdy "puścimy" propan z butli i ją odwrócimy to można go wylać. Czy jest to możliwe zrobienie czegoś takiego np. z azotem czy tlenem ??

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


16 kwi 2017, o 00:01
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Ciekłe gazy
Jest to mozliwe. Tylko sa pewne problemy.
1. Prolan jest skrajnie łatwopalny
2. W mieszaninie z powietrzem silnie wybuchowy
3. dodatek "zapachowy"

Ps. Po co Ci ciekły propan??

_________________
Chemik 23


16 kwi 2017, o 13:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Ciekłe gazy
Ja się pytałem czy jest to wykonalne z innymi gazami np. azotem czy tlenem :P
Kiedyś odwróciłem "do góry nogami" sprężone powietrze i gaz wypływał strumieniem kropel (zamroziłem tak rtęć).

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


16 kwi 2017, o 14:33
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Ciekłe gazy
pewnie ze się da zwłaszcza przy dużych butlach. ja tak otrzymałem ciekły azot ;)

_________________
Chemik 23


16 kwi 2017, o 19:50
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 paź 2003, o 15:38
Posty: 514
Post Re: Ciekłe gazy
jest mała różnica - propan-butan w butli jest skroplony a azot, argon itd. jedynie silnie sprężonytak, że z samej butli "raczej na pewno" nie poleci płynny gaz niezależnie od ustawienia butli.

może to Cię zacinteresuje.

http://www.tomek.strony.ug.edu.pl/cieklytlen.htm

ps. ciekłym tlenem się nie baw. poczytaj o historycznych metodach, o przemysłowych takie tam jak w linku. czytaj, czytaj, czytaj !!!
ps. #2 dawno, dawno temu w trakcie zajęć terenowych nosiliśmy bańkę tak na oko 8-12l ciekłego azotu. i kiedyś bańka została przewrócona. w pomieszczeniu niezbyt jasnym, ale za to dość ciepłym i o dużej wilgotności powietrza. PANIKA!!! do dziś się śmieję co tam się wówczas działo :)
ps. #3 dawno ........-//- zwędziliśmy kostkę "suchego lodu". zawinięta w fartuch dotarła do pokoju. i znów piękne wspomnienia tym razem z akademika :)


a tak btw. w tamtych "dawnych czasach" zanurzyłem paczkę (na sznurku) takich sobie papierosów w ciekłym azocie. jak już azot przestał wrzeć wyjąłem, zawinąłem w ręcznik i na drugi dzień paliłem. wydawały mi się o niebo lepsze. ciekaw jestem czy zadziałała sugestia, poranny kac czy może "coś jest na rzeczy".

_________________
nihil novi sub sole

"zadajmy sobie pytanie czy musiało do tego dojść?
skoro doszło to znaczy, że musiało!"


25 kwi 2017, o 22:37
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: Ciekłe gazy
nicnowego napisał(a):
jest mała różnica - propan-butan w butli jest skroplony a azot, argon itd. jedynie silnie sprężonytak, że z samej butli "raczej na pewno" nie poleci płynny gaz niezależnie od ustawienia butli.

może to Cię zacinteresuje.

http://www.tomek.strony.ug.edu.pl/cieklytlen.htm

ps. ciekłym tlenem się nie baw. poczytaj o historycznych metodach, o przemysłowych takie tam jak w linku. czytaj, czytaj, czytaj !!!
ps. #2 dawno, dawno temu w trakcie zajęć terenowych nosiliśmy bańkę tak na oko 8-12l ciekłego azotu. i kiedyś bańka została przewrócona. w pomieszczeniu niezbyt jasnym, ale za to dość ciepłym i o dużej wilgotności powietrza. PANIKA!!! do dziś się śmieję co tam się wówczas działo :)
ps. #3 dawno ........-//- zwędziliśmy kostkę "suchego lodu". zawinięta w fartuch dotarła do pokoju. i znów piękne wspomnienia tym razem z akademika :)


a tak btw. w tamtych "dawnych czasach" zanurzyłem paczkę (na sznurku) takich sobie papierosów w ciekłym azocie. jak już azot przestał wrzeć wyjąłem, zawinąłem w ręcznik i na drugi dzień paliłem. wydawały mi się o niebo lepsze. ciekaw jestem czy zadziałała sugestia, poranny kac czy może "coś jest na rzeczy".

fajki po konserwacji w ciekłym azocie były bardziej suche :) i zmieniłą sie struktura nikotyny i bibułki :)


3 sie 2017, o 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lut 2007, o 00:22
Posty: 33
Post Re: Ciekłe gazy
"sprężone powietrze" w aerozolu nie ma nic wspólnego z powietrzem atmosferycznym!
Jeśli jest na opakowaniu napisane że jest to palne - jest to butan lub butano-propan (wiecej w mieszaninie butanu).
Jesli jest na opakowaniu napisane że jest to niepalne - jest to jeden z czynników chłodniczych HFC.
Po odwróceniu pojemnika do góry dnem bedzie wypywać faza ciekła, która parując zamraża, w zależności od składu mieszaniny od -10 stopni do -40 stopni, sa też mieszaniny które zamrażają do -70 stopni.
Obie wersje są niebezpieczne przy wdychaniu, były przypadki zatruć wśród młodzieży, która sie tymi gazami odurzała.
Wszelkie eksperymenty z tego typu gazami robic na wolnym powietrzu, z dala od zagłebień terenu i kanalizacji. Propan i butan są gazami cięższymi od powietrza i będą się gromadziły w np. kanalizacji, a ich zakres wybuchowości jest poniżej 5% - zatem nawet niewielka ilość ciekłego gazu wpuszczonego do kanalizacji może spowodować wybuch.


12 kwi 2020, o 04:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..