Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Wykrywanie ołowiu w wodzie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 20 lip 2017, o 00:16
Posty: 6
Post Wykrywanie ołowiu w wodzie
Witam, przeprowadzam doświadczenie z użyciem azotanu ołowiu (II), w jaki sposób mógłbym sprawdzić ile ołowiu znajduje się w wodzie? Chciałbym sprawdzić czy ilość ołowiu zmalała. ( Poszperałem trochę w internecie i znalazłem fotometry, które dokładnie mierzą poziom metali ciężkich w wodzie. Niestety, choć urządzenie wydaje się być idealne do rozwiązania tego problemu, nie mieści się w moim budżecie :(. Gdyby była taka możliwość, chciałbym aby ten sposób był w miarę tani i dostępny :). Szukałem coś w rodzaju jakiś papierków bądź roztworów, które zmieniają barwę w zależności od ilości ołowiu w wodzie, niestety bezskutecznie ;(.) Liczę na Waszą pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam :P


16 sie 2017, o 01:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Wykrywanie ołowiu w wodzie
1) czy tylko azotan ołowiu znajduje się w r-rze?
2) jakie stężenia chcesz oznaczać?
3) jaka dokładność jest wymagana?
można przeprowadzić analizę wagową - strącić ołów siarczanami, zważyć powstały osad siarczanu ołowiu, można przeprowadzić miareczkowanie (google: lead titration), pełno jest różnych przepisów na miareczkowanie ołowiu. Ciekawy jestem czy ołów można miareczkować podobnie do srebra: wkraplać r-r ołowiu do r-ru zawierającego znaną ilość siarczanów oraz trochę dichromianu jakiegoś.


18 sie 2017, o 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 lip 2017, o 00:16
Posty: 6
Post Re: Wykrywanie ołowiu w wodzie
Tak, tylko azotan ołowiu znajduje się w roztworze. Jego stężenie wynosi: 0,1%; 0,3%; 0,5% i 1%. Nie mam dużych oczekiwań co do dokładności, jednakże chciałbym żeby była ona wystarczająco duża aby można było określić zmiany ilości ołowiu w roztworze :). Dziękuję za odpowiedź ;)


21 sie 2017, o 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Wykrywanie ołowiu w wodzie
W takim razie szukałbym miareczkowania, najprostsze wydaje się miareczkowanie siarczanem o znanym stężeniu wobec ditizonu jako wskaźnik (do kupienia nawet na allegro).
Nie wiem jak stoisz z chemią, ale przykładowo tutaj opisane odwrotne oznaczanie: siarczanów za pomocą ołowiu, ważne, że opisane są warunki prawidłowego oznaczania, wszystko można zrobić identycznie, jedynie w obliczenia Twoją niewaidomą jest stężenie ołowiu, a nie siarczanów.
http://link.springer.com.ololo.sci-hub.cc/content/pdf/10.1007%2FBF00913990.pdf

Jeśli link nie działa to wklej: https://link.springer.com/content/pdf/1 ... 913990.pdf
w wyszukiwarkę na tej stronie:http://sci-hub.cc/


22 sie 2017, o 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 lip 2017, o 00:16
Posty: 6
Post Re: Wykrywanie ołowiu w wodzie
Bardzo dziękuję za pomocna odpowiedź i linki. Pozdrawiam :)


26 sie 2017, o 00:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..