czy ktoś z Państwa wie jak można oznaczyć zawartość KAŻDEGO ze składników mieszaniny związków stałych: CaCO3 oraz Ca(OH)2, jak również w jaki sposób można wyznaczyć zawartość wilgoci w tej mieszaninie?
Jeśli tak, byłoby świetnie gdyby ktoś podzieliłby się takową wiedzą
7 mar 2018, o 20:28
starszy.chemik
Dołączył(a): 11 mar 2018, o 14:28 Posty: 1
Re: Analiza materiałów stałych
1.Węglan wapniowy w mieszaninie z wodorotlenkiem oznacza się wagowo w reakcji z jakimś nielotnym kwasem (siarkowy, fosforowy). Potrzebna jest waga analityczna. Do zważonego naczynia z nadmiarem 10% H2SO4 i mieszadełkiem magnetycznym wprowadza się (zważoną) próbkę i pozostawia do zakończenia reakcji. Pod koniec potrzebne jest mieszanie. Ubytek masy wynika z utraty CO2. Metoda daje wyniki wyższe o 5-7% od rzeczywistych (utrata pary wodnej z CO2)
2. Dość popularna metoda oznaczania zawartości wody (>10%) polega na miareczkowaniu próbki 0,1-0,5g osadu np 1N HCl wobec oranżu metylowego. Znowu waga analityczna. Takie oznaczenie sprawdza się tylko w przypadku czystego węglanu/wodorotlenku. Inne związki np krzemionka są błędnie oznaczane jako woda. Alternatywnie można wysuszyć próbkę do stałej masy (suszarka 120 st. C i eksykator) ale trwa to znacznie dłużej.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników