Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Pytanie od laika 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 5 lip 2018, o 22:46
Posty: 1
Post Pytanie od laika
Hej!
Jakieś 3 tygodnie temu przygotowałam sobie roztwór kwasu cytrynowego (takiego co w każdym markecie można kupić) z wodą, żeby czyścić w tym miedziane druty z czarnego nalotu, który robi się po rozgrzaniu. Szklanka z tym tak sobie stała, a ja do tego dorzucałam kawałki drutu. Po trzech tygodniach efekt jest taki, że mam płyn w szklance, który ma ładny turkusowy kolor, dziwnie pachnie, a jak włożyłam tam stalowe szczypce to pokryły się warstwą miedzi.
Co ja właściwie mam teraz w tej szklance?


5 lip 2018, o 23:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Pytanie od laika
Czarny nalot na miedzianych drutach to tlenek miedzi (II) CuO. Przereagował on następnie z kwasem cytrynowym. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że masz tam roztwór cytrynianu miedzi (II), ale w rzeczywistości raczej są tam cytrynianowe kompleksy miedzi (II) o nieustalonym składzie. W każdym razie, rozpuszczalny związek miedzi odpowiada za obserwowaną barwę. Skąd zapach? Nie umiem wyjaśnić. Czym dokładnie pachnie?

Po włożeniu szczypiec zaszła reakcja redoks, między jonami miedzi a żelazem zawartym w stali. W uproszczeniu wygląda to tak:
Cu2+ + Fe -> Cu + Fe2+ - część żelaza zostaje utleniona i przechodzi do roztworu w postaci jonów, a równoważna ilość jonów miedzi ulega redukcji do metalu i osadza się w postaci rudego nalotu.
Słowa klucze do przeszukania na forum lub w Google, które mogą cię zainteresować w związku z powyższym, to reakcje tworzenia soli, szereg elektochemiczny metali, reakcje związków miedzi.
Pozdrawiam!

_________________
Terz chcem gwiasdke.


8 lip 2018, o 12:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..