Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Srebrna lub złota anoda 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Srebrna lub złota anoda
Witam
Czy anoda do wytwarzania chloranów może być pokryta warstwą złota lub srebra jako zamiennik np.platyny ?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


7 lip 2018, o 23:33
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Srebrna lub złota anoda
Z tego co rozumiem to przy produkcji chloranów na anodzie utlenia się chlorki do podchloranów (ClO-), a podchlorany przechodzą do chloranów już bez udziału reakcji na elektrodzie.
Myślałem, że potencjały standardowe wyjaśnią sprawę, ale niestety nie, wg nich platyna powinna łatwiej roztwarzać się niż złoto.

HClO(aq) +  H+ + 2 e− ⇌ Cl−(aq) +  H2O +1.49

AuCl4– + 3 e– Au(s) + 4 Cl–(aq) +1

AgCl(s) + e– Ag(s) + Cl–(aq) +0.222

PtCl42− + 2 e− ⇌ Pt(s) + 4 Cl− +0.758

Po wskazówki zasięgnąłem do 'galwanotechnika metali szlachetnych' i jest tam opisana kąpiel do platynowania składająca się z kwasu heksachloroplatynowego i kwasu solnego. Jest też napisane, że przy stężenieniu kwasu solnego poniżej 60g/l anoda platynowa się nie roztwarza, co się kłóci z potencjałem utlenienia Pt do PtCl2, ponieważ potencjał wydzielania tlenu w tak kwaśnych warunkach będzie dużo wyższy. Więc nie wiem dlaczego Pt się nadaje, a Au nie, oraz chętnie się dowiem przyczyny takiego stanu rzeczy. Jak nie znajdziemy odpowiedzi, to wezmę kawałek czystego złota i wsadzę do NaCl, przepuszcze 1A/dm^2 i zobaczę co się stanie.

Zobacz tutaj, może coś ciekawego znajdziesz, imo najlepszy zbiór wiedzy o DIY chlorate cell https://web.archive.org/web/20130721183250/http://www.oxidizing.110mb.com:80/chlorate/chlorate.html


14 lip 2018, o 11:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..