Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Your laboratory. Wszystko, co związane z konstrukcją lub kupnem wyposażenia, zaopatrzeniem, lokalizacją domowego (i nie tylko) laboratorium.

Moderator: #Chemia

Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez chem321 » 4 sie 2018, o 13:34

Ostatnio przeglądałem sklep sigma aldrich żeby kupić sobie rzadkie odczynniki to natrafiłem na wodę za 402zł: https://www.sigmaaldrich.com/catalog/se ... us=product
Może mi ktoś wytłumaczyć kosmiczne ceny ich produktów bo wątpię że jest woda czystsza niż destylowana.
pozdrawiam.
chem321
 
Posty: 78
Dołączył(a): 29 gru 2016, o 18:29

Re: Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez Adam ChemLab » 5 sie 2018, o 12:46

Istnieje coś takiego jeszcze jak woda do oznaczania przewodnictwa elektrycznego i możesz się zdziwić, ale tak. Jest czystsza od destylowanej i być może jest droższa. Czy aż tyle, nie wiem, nigdy nie kupowałem.
Avatar użytkownika
Adam ChemLab
 
Posty: 20
Dołączył(a): 19 lip 2018, o 18:18

Re: Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez chem321 » 5 sie 2018, o 15:34

Nie chodzi mi o samą wodę (to przykład) a o jakiekolwiek inne substancje jak np.glukoza
chem321
 
Posty: 78
Dołączył(a): 29 gru 2016, o 18:29

Re: Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez Sulik » 6 sie 2018, o 11:38

chem321 - proponuję zacząć od tematyki czystości substancji np. czym jest cz.d.a., czym jest czystość techniczna, a czym np. czystość do chromatografii.
wiele młodych osób które dowie się o czystości "spożywczej" np. kwasu solnego zaczyna myśleć, że jest to czystość porównywalna z np. cz.d.a., albo lepiej, że każdy HCl cz.d.a. jest spożywcze bo zawiera jak najmniej zanieczyszczeń. No i nie, ponieważ czystość spożywcza odnosi się do tego, że w produkcie nie ma zanieczyszczeń które są szkodliwe dla organizmu, cz.d.a. natomiast odnosi się do zanieczyszczeń które mogą przeszkadzać w analizie.
Przykładowo jest wiele substancji w laboratorium o oznaczeniu cz.d.a. które nie nadają się do konkretnej analizy i trzeba szukać takich które nie dość, że są cz.d.a. to jeszcze pozbawione jakiegoś konkretnego zanieczyszczenia.
Wiele substancji chemicznych można produkować na wiele różnych sposobów i czasem sama metodyka produkcji już zawęża nam zastosowanie - np. jeżeli elektroliza jest prowadzona za pomocą elektrody rtęciowej, to produkt końcowy jest dyskwalifikowany jako produkt spożywczy, ale nie przeszkadza aby mógł być cz.d.a. :)

Idąc dalej - jeżeli np. prowadziłbyś analizę instrumentalną np. śladowych (pojedyncze ppm/ppb) sodu, magnezu etc. w środowisku wodnym, to musisz mieć pewność, że Twój rozpuszczalnik takich zanieczyszczeń na takim poziomie nie posiada, co innego jeżeli robisz tą samą analitykę w zakresie np. 0,1-1%, wtedy rozpuszczalnik nie musi być tak czysty.

A co za tym idzie produkcja wody pod daną aplikację może być bardziej lub mniej kosztowna, a dodatkowo dochodzi do niej stworzenie certyfikatu jakości, co związane jest z analityką chemiczną i jak np. danej wody (np. pozbawionej deuteru) produkuje/sprzedaje się mało to cena jednostkowa za analitykę (np. 5000 PLN) zamiast rozbita na 1m3 (+5 PLN do litra), będzie rozbita na próbkę 10 L (+500 pln/litra). I to samo dotyczy całej reszty produktów.
Oczywiście jeżeli poszukujesz np. substancji chemicznej bez sodu, to niższe czystości też mogą Ci to zapewnić, ale nikt Ci tego nie zagwarantuje na papierze, a jeżeli prowadzisz akredytowane laboratorium to nie jest ważne, że wiesz, że nie ma możliwości aby dane zanieczyszczenie pojawiło się w danym surowcu, ty musisz mieć na to papiery od producenta i właśnie te papiery czasem kosztują większą część ceny produktu.
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."
youtube.com/Sulikczek - czyli moim okiem na retro komputery i konsole
Avatar użytkownika
Sulik
@MODERATOR
 
Posty: 2476
Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Lokalizacja: Krakow

Re: Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez chem321 » 6 sie 2018, o 15:03

Rozumiem, tak się składa że oznaczam śladowe ilości substancji w wodzie gł.żelazo i mam pytanie - czy woda destylowana taka do akumulatorów jest oczyszczana metodą odwróconej osmozy czy przez destylację? - i co jest lepsze?
Ale nadal nurtuje mnie pytanie że skoro mają produkty wysokiej czystości to dla czego nie posiadają również odczynników do zastosowań technicznych?

Sulik - rożumiem pojęcia cz, czda, hplc, tech, spoż. ale ceny w sigma naprawdę powalają, a poza tym temat nie był poruszany jeszcze na forum więc się przyda :)
chem321
 
Posty: 78
Dołączył(a): 29 gru 2016, o 18:29

Re: Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez Adam ChemLab » 7 sie 2018, o 08:05

Witaj SULIK, miło Cię widzieć.
Temat wyczerpany, powiedziane wszystko.
Na zakończenie: Zauważ, że np. markowe buty są nawet kilkukrotnie droższe nawet od takich samych, tylko bez naszywki czy metki. Ot co!
Drogie? poszukaj na pomarańczowym e-sklepie DMSO. Idzie kupić całe litry gatunku cz. i cz.d.a za kilka, kilkanaście PLN a co jakiś czas =250ml za całe tysiące. Czemu? Bo nazwali go spożywczy i pochodzi od znanej marki.
Avatar użytkownika
Adam ChemLab
 
Posty: 20
Dołączył(a): 19 lip 2018, o 18:18

Re: Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez Sulik » 7 sie 2018, o 14:06

Adam ChemLab - siema :)

chem321 - woda do akumulatorów jest demineralizowana, a nie destylowana. Więc pewnie przechodzi przez jonity.
A czy lepsza czy gorsza - wszystko zależy od tego do czego chcesz używać.
Najlepiej by było po producencie dojść de certyfikatów jakościowych i porównać sobie z tym co potrzebujesz oznaczyć. Pierwszy z brzegu z google certyfikat: https://czystawoda.slask.pl/certyfikat/

Przykładowo przy fotometrycznym oznaczaniu Mo, taka woda się do niczego nie nada, bo ma za dużo Si. A aby wyprodukować wodę bez Si nie może ona iść przez jonity.

Co do Sigmy i pytania dlaczego mają bardzo czyste produkty, a czemu nie mają technicznych. Najwyraźniej wolą robić mniejsze ilości, ale bardzo specjalistycznych produktów i butelkę sprzedać za 1k PLN zamiast sprzedawać na tony po 0,4 PLN/kg :) taki model biznesowy i pewnie znalazłbyś więcej firm które tak robią.
Najczęściej jest tak, że firmy zajmujące się specjalistycznymi odczynnikami nie zajmują się odczynnikami technicznymi - bo raz że to inny proces produkcyjny, a dwa inne laboratoria analityczne, a na koniec magazyny.

Przykładowo Anwil (czy też każdy inny producent ługu sodowego) produkuje tony NaOH i roztwory sprzedaje w cysternach samochodowych (około 24 tony) czy też w cysternach kolejowych (około 50 ton), taki produkt następnie u dystrybutorów jest rozlewany do IBC 1 m3 i mniejszych opakowań (najmniejsze tak z 30 kg). I w takim handlu liczy się kilka czynników: cena jednostkowa (jak najniższa) + duży wolumen sprzedaży + stężenie (powiedzmy +/- 5%) + zgodność z polską normą (czyli np. brak zabarwienia od żelaza, rtęć poniżej normy RoHS., itp. - daję takie luźne przykłady aby zobrazować problem). Myślę, że na jedną "szarżę" mogą wyprodukować od 100-1000 ton. Dodatkowo cały proces jest prowadzony automatycznie ze sporą ilości analityki online.

W przypadku już np. Sigmy proces wygląda inaczej - kupują np. wodorotlenek sodu techniczny i go oczyszczają do żądanych przez klienta wartości. Część odczynników sami syntetyzują, a taki sposób aby było jak najmniej zanieczyszczeń które w późniejszych etapach należy usunąć. Na jedną szarżę myślę (w zależności od złożoności produkcji odczynnika jak i zapotrzebowania na rynku) są w stanie wyprodukować np. 1-100 kg, następnie taka partia idzie do laboratorium analitycznego i tam jest dokładnie oznaczana na dziesiątki parametrów, na aparaturach pomiarowych najwyższej klasy. Następnie odczynniki pakowane są w odpowiednie opakowania jednostkowe. Proces produkcji prowadzony jest w dużej mierze manualnie.

Koniec końców odczynnik produkowany na skalę laboratoryjną musi kosztować wielokrotnie więcej niż surowiec produkowany w setkach ton.
Dodatkowo dochodzi oczywiście "opłata" za markę, dopłata za mały wolumen (opakowanie też kosztuje), opłata za analitykę, a przede wszystkim za to, że ktoś jest w stanie Ci odczynnik o takiej jakości wyprodukować.

W telegraficznym skrócie odpowiadając na pytanie czemu Sigma nie posiada odczynników technicznych: bo nie musi oraz nie chce.
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."
youtube.com/Sulikczek - czyli moim okiem na retro komputery i konsole
Avatar użytkownika
Sulik
@MODERATOR
 
Posty: 2476
Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Lokalizacja: Krakow

Re: Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez Generators » 24 sty 2019, o 16:27

Odczynniki różnych firm o tym samym oznaczeniu np. cz. są sobie nierówne i potrafią się zdecydowanie różnić.

Czysta standardowo destylowana woda jest nadal ciągle "brudna", skoro można uzyskać taką czystość wody by zamarzała dopiero w temperaturze ok. -35*C a to pewnie nie koniec bicia rekordów.
Generators
 
Posty: 31
Dołączył(a): 5 mar 2018, o 07:22

Re: Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez chem321 » 25 sty 2019, o 00:54

To ciecz przechłodzona, przy bardzo czystym naczyniu można do tej temp. schłodzić zwykłą wodę destylowaną
chem321
 
Posty: 78
Dołączył(a): 29 gru 2016, o 18:29

Re: Woda za 400zł - ceny w sigma-aldrich

Postprzez Generators » 25 sty 2019, o 09:41

Odpowiedź wydaje się prosta i zna ją każdy ze szkoły. Woda zamarza w temperaturze 0 st. C. Czy aby na pewno?

Znane ze szkoły twierdzenie jest prawdziwe tylko, jeśli woda zawiera zanieczyszczenia. To one stają się zaczątkiem krystalizacji i powstania lodu. Brak zanieczyszczeń pozwala obniżyć temperaturę wody bez zamarzania. -41 st. C, to jeszcze niedawno była granica utrzymania czystej wody stanie ciekłym. -48 st. C do takiej temperatury schłodzili wodę naukowcy z Uniwersytetu Utah i to jest w tej chwili granica zamarzania.

Link do materiału pochodzi ze strony: https://dziennikzachodni.pl/ciekawostki ... /ar/764623
Gdzieś widziałem bardziej obszerne informacje na ten temat.
Generators
 
Posty: 31
Dołączył(a): 5 mar 2018, o 07:22


Powrót do Twoje LaboratoriumKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości