Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Tlenowe pochodne propanu - zadanie z olimpiady 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 2 wrz 2018, o 23:32
Posty: 2
Post Tlenowe pochodne propanu - zadanie z olimpiady
Witam, jestem w trakcie przygotowań do olimpiady chemicznej i zatrzymałem się na tym zadaniu z Informatora dotyczącego Olimpiady:

Związki X, Y i Z w wyniku hydrolizy prowadzą do produktów zawierających po trzy atomy węgla w cząsteczce,
którym towarzyszą atomy tlenu oraz wodoru. X i Z ulegają tej reakcji w środowisku zasadowym lub kwaśnym,
natomiast Y hydrolizuje jedynie w obecności kwasów.
Wiadomo również, że X i Y są związkami chiralnymi o masie molowej 132 g∙mol˗1
oraz zawierają 54,5%
masowych węgla. Ponadto reagują z bezwodnikiem octowym w obecności zasady, jak również utleniają się pod
wpływem CrO3, ale nie reagują z woda bromową.
W wyniku hydrolizy związku X w obecności kwasu powstają dwa produkty A i B, przy czym tylko związek A
jest chiralny.
Kwaśna hydroliza Y prowadzi do dwóch achiralnych produktów C i D, przy czym D można uzyskać (jako
wyłączny produkt) w wyniku reakcji CrO3 z B.
Hydroliza zasadowa związku Z o masie molowej 112 g∙mol˗1 prowadzi natomiast do produktu E (w formie soli)
oraz F. W wyniku utleniania związku F w odpowiednich warunkach można uzyskać E. Ponadto wiadomo, że Z
reaguje z wodą bromową.
Wskazówka dodatkowa: W wyniku reakcji związku Z z OsO4, a następnie hydrolizy, jednym z produktów jest
związek C.

Wiem, że X i Z to estry ponieważ hydrolizują w środowisku kwasowym oraz zasadowym, jednak związek Y hydrolizuje jedynie w obecności kwasów i nic nie przychodzi mi do głowy. Jest ktoś w stanie odpowiedzieć, które związki organiczne ulegają hydrolizie JEDYNIE w obecności kwasów? Dziękuje za odpowiedź


4 wrz 2018, o 18:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Tlenowe pochodne propanu - zadanie z olimpiady
Może chodzi o etery?

_________________
Terz chcem gwiasdke.


5 wrz 2018, o 11:49
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Tlenowe pochodne propanu - zadanie z olimpiady
Aha, to musi być jakiś eter.
Pasuje do związku Y i wygląda mi to na hemiacetal (z aldehydu propionowego i prawdopodobnie glikolu propylenowego, o czym może świadczyć jego otrzymanie ze zw. Z i OsO4 + hydroliza, również chiralności pasują).
Dosyć ciekawe zadanie na spostrzegawczość, hehe.


10 wrz 2018, o 17:09
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Tlenowe pochodne propanu - zadanie z olimpiady
Cytuj:
Pasuje do związku Y i wygląda mi to na hemiacetal (z aldehydu propionowego i prawdopodobnie glikolu propylenowego, o czym może świadczyć jego otrzymanie ze zw. Z i OsO4 + hydroliza, również chiralności pasują).
Dosyć ciekawe zadanie na spostrzegawczość, hehe.

Zonk, ale nie do końca.
Nie hemicetal a hemiketal z acetonu (izomerycznego z ald. prop.) i glicerolu, z tym że pozostałe dwie sąsiednie grupy OH trzeba zamienić na cykliczny eter (epoksyd) - teraz jest gites majonez, powstały cudak pasuje w 100% do reszty zadania, masa molowa też się zgadza.


10 wrz 2018, o 23:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..