Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Mieszanina nitrująca do NC. A właściwie jej brak. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 29 gru 2018, o 13:39
Posty: 6
Post Mieszanina nitrująca do NC. A właściwie jej brak.
Witam, mam taki problem.
Chciałem zrobić NC do pokazów, ale nie wychodzi mi przygotowanie mieszaniny nitrującej. Do HNO3 dostępu nie mam, więc wybrałem sobie sposób z KNO3 i siarkaczem. Ten drugi zatężyłem z kwasu akumulatorowego 34%, a saletre z internetów, mówią że czysta.
Właściwe pytanie:
W jakiej temperaturze H2SO4 zareaguje z KNO3? Gdzie bym nie czytał to widze że powinno dodawać sie saletre powoli i na bierząco chłodzić. Tylko że u mnie kompletnie nic sie nie dzieje. Wrzuciłem do tego troche miedzi - nic! Domyśliłem sie że pewnie musi być troche cieplej, więc wziąłem mały krystalizator, wrzuciłem go na kuchenke z siarkaczem i kno3 w jakiś losowych proporcjach, po jakimś czasie zobaczyłem bąbelki przy kawałkach miedzi, a roztwór sie zrobił niebieskawy od jonów więc wiem ze coś powstało. Nie znalazłem na forum zbyt wiele informacji o dokładnym sposobie przygotowania mieszaniny nitrującej, więc możliwe że robie coś źle. Dodam że po wrzuceniu do tego wacików kosmetycznych (jest napisane "bawełniane" ale jakoś mnie to nie przekonuje, kupiłem więc już watę bawełnianą z apteki) zmieniają się w taką przeźroczstą żelowatą substancje.
To jaka jest ta temperatura potrzebna?

P.S. Mam nowe konto, ponieważ stare się usuneło albo coś, nie mam juz do niego dostępu.


29 gru 2018, o 14:07
Zobacz profil

Dołączył(a): 1 kwi 2016, o 21:53
Posty: 13
Post Re: Mieszanina nitrująca do NC. A właściwie jej brak.
Sprawdź stężenie zatężonego kwasu poprzez zbadanie gęstości, musi być tak przynajmniej z 90% żeby podziałał, zobacz czy saletra nie ma antyzbrylacza, miałem problem z antyzbrylaczem i też nie chciala się w siarkowym za chętnie rozpuszczać. Jeszcze sprawdź te waciki czy są w 100% bawełniane bo skoro się rozpuscily to cos jest nie tak ;/ temperatura z mojego doświadczenia może mieć od 20-40 stopni, wtedy wszystko najlepiej idzie


29 gru 2018, o 15:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 gru 2018, o 13:39
Posty: 6
Post Re: Mieszanina nitrująca do NC. A właściwie jej brak.
Dzięki za szybką odpowiedź!

Saletra bez antyzbrylacza, to wiem na pewno. Kwas własnie sprawdziłem i ma około 1.77 g/cm³, wiec okolo 86%. Chyba w tym rzecz. Wacików nie będe sprawdzał bo mam już 100% watę z bawełny. Czy moge ten kwas zagęścić bardziej przez odparowanie (w teorii do 98%, a jak jest w praktyce niewiem)?


29 gru 2018, o 15:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2018, o 21:22
Posty: 137
Post Re: Mieszanina nitrująca do NC. A właściwie jej brak.
Z książki sękowskiego kwas siarkowy przez zwykłe odparowanie do 95%.

_________________
Im dłuższy lont,tym dłuższe paluszki


29 gru 2018, o 16:59
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 gru 2018, o 13:39
Posty: 6
Post Re: Mieszanina nitrująca do NC. A właściwie jej brak.
Xyzabcvmc napisał(a):
Z książki sękowskiego kwas siarkowy przez zwykłe odparowanie do 95%.


Czyli troche dłużej na ogniu potrzymać.... Dzięki za pomoc!


29 gru 2018, o 18:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..