Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Otrzymywanie Cynku z elektrolizy ZnO+NaOH 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 18 mar 2019, o 20:54
Posty: 2
Post Otrzymywanie Cynku z elektrolizy ZnO+NaOH
Witam, chciałbym odtworzyć reakcje, którą widziałem na youtube mianowicie otrzymanie proszku cynku z elektronizy ZnO w NaOH rozpuszczonym w wodzie. Osoba na nagraniu jako katody użyła miedzianej blaszka a jako anody kawałka blachy z niklu. Czy ktoś byłby w stanie mi powiedzieć jakiego metalu mogę użyć zamiast niklu gdyż takowego nie posiadam oraz jakie powinno być napięcie/natężenie prądu ? W jednym z nagrań użyto 9v baterii ( więc nie wiem jakie źródło energii przygotować czy baterie czy przerobiony zasilacz od komputera bądź ładowarke) a zamiast anody z niklu była anoda grafitowa(mam kilka pręcików z rozebranych baterii alkaicznych) lecz z czasem ulegałą degradacji i mocno zanieczyszczała roztwór. Wiem iż nie moge użyć aluminium jako anody gdyż reaguje ono z NaOH, ale nie mam pewności czego poza niklem moge bezpiecznie użyć.

Dziękuję za pomoc.


18 mar 2019, o 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Otrzymywanie Cynku z elektrolizy ZnO+NaOH
Stal nierdzewna nada się zarówno na anodę jak i na katodę w silnie zasadowym środowisku (o ile nie ma chlorków). Użyłbym zasilacza od komputera, potrafią dostarczyć dużych prądów i można za kupić za kilka złotych. Jedynie niektóre modele mają przesadne zabezpieczenia i mogą się wyłączać, jak niesymetrycznie obciążysz napięcia. Ja lubię konstruować i uczyć się nowych rzeczy, więc do sprawdzonego zasilacza dokręciłem pustą obudowę, w którą wsadziłem amperomierz, regulator prądu na mosfecie, zabezpieczenie przed przepięciami przy rozłączaniu i ładne złącza bananowe na użyteczne napięcia, polecam, bo bardzo przydatna rzecz.


24 mar 2019, o 02:07
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 mar 2019, o 20:54
Posty: 2
Post Re: Otrzymywanie Cynku z elektrolizy ZnO+NaOH
Dziękuje za odpowiedź ^^ gdzieś wyczytałem, że również cynk będzie dobry na katode a akurat mam kawałek blaszki ^^. Co do źródła zasilania jeśli stary zasilacz nie zadziała to wydaje misię iż gdzięś w piwnicy leży prostownik do akumulatorów, powinien działać. Teraz tylko się przygotować i spróbować z anodą ze stali nierdzewnej gdy tylko uda mi się wyrwać chwilke czasu.


25 mar 2019, o 20:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..