Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Maska do cyjanoakrylu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 21 maja 2019, o 10:12
Posty: 2
Post Maska do cyjanoakrylu
Witam Was serdecznie :)

Poszukuję od jakiegoś czasu jakąś mądrą głowę co by mi wyjaśnił/wskazał jaką maskę powinno się używać podczas pracy z cyjanoakrylem. Wypytałem się różnych sklepów z takimi rzeczami, specjalistów od BHP itp itd. niestety nic ciekawego się nie dowiedziałem. Dlatego zwracam się do chemików, myślę, że od razu powinienem tutaj zawitać :) Czy moglibyście mi wyjaśnić w kontekście właściwości cyjanoarylu jakie parametry taka maska powinna spełniać? Czy może mieliście już okazję pochylić się nad takim tematem?

Pozdrawiam

Karol


21 maja 2019, o 10:17
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Maska do cyjanoakrylu
Jeżeli praca zawodowa to przydałyby się pomiary stężenia oparów w powietrzu na stanowisku pracy - aby określić stężenie substancji w powietrzu i w ten sposób dobrać odpowiednią ochronę.
Natomiast jak jest to kwestia pracy domowej/hobby to zastosowałbym dwie rzeczy:
1. wentylacja np. w postaci okapu
2. maska przeciwgazowa

W przypadku maski - to idziesz do pierwszego lepszego sklepu BHP (czy nawet w niektórych marketach budowlanych możesz kupić) i kupujesz sobie gumową półmaskę i okulary ochronne (jak by coś Ci prysło, to ciężko będzie z oka wyciągnąć ten klej) ewentualnie opcja "premium" maska pełno twarzowa - ale będzie dużo droższa.
Przy kupowaniu maski musisz zwrócić uwagę na rozmiar - maska musi dobrze dolegać do twarzy w każdym miejscu stylu maski ze skórką.
Więc sama maska - jaka Ci odpowiada. Moim zdaniem powinna mieć 2 mocowania - na górę głowy i kark, aby dobrze docisnąć do skóry.
Możesz pytać o maski malarskie itp.

Jak chodzi o filtry do maski to cyjanoakryl ma temperaturę wrzenia około 54-56 stopni C, więc filtr powinien mieć oznaczenie AX (brązowy kolor paska na filtrze).
W oznaczeniu filtra powinna jeszcze być cyfra od 1 do 3. To chodzi o klasę pojemności klasa 1 jest dla niższych stężeń gazów klasa 3 dla wyższych. O ile dobrze pamiętam im wyższa klasa tym może się ciężej oddychać, w twoim wypadku celowałbym w klasę 1 (a jak nie będzie w sklepie to 2 lub 3 też powinno być OK).

Zasada z filtrami jest taka, że jak zaczniesz w masce powoli odczuwać zapach to znaczy że filtry do wymiany - czasem zdarza się tak, że przy dużych stężeniach danych substancji taki filtr podziała tylko kilka sekund - wtedy pozostają tylko aparaty tlenowe.

Jak chodzi o przechowywanie maski z filtrami to staraj się przechowywać je zamknięte, aby filtry nie niszczyły się przez sorpcję innych substancji czy też wilgoć.
Samą maskę natomiast warto po pracy umyć i dobrze wysuszyć.

Szczelność maski sprawdzasz na zasadzie: zakładasz na twarz, dociskasz, rękami zatykasz szczelnie filtr/filtry i starasz się odetchnąć jak się nie da, to maska szczelna i dobrze dopasowana. Odtykasz filtr/filtry i wciągasz powietrze - jak się da to OK, jak nie to coś jest zatkane, np. jakiś fragment folii nie został ściągnięty z jakiegoś elementu.
Przy wydmuchu możesz spróbować zatkać miejsce wylotu powietrza, aby sprawdzić czy membrany na filtrach dobrze siedzą.

Chyba tyle.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


21 maja 2019, o 19:13
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 maja 2019, o 10:12
Posty: 2
Post Re: Maska do cyjanoakrylu
Dzięki wielki! Pytałem się wielu osób, wielu firm, wielu sklepów i nie znalazłem odpowiedzi,a tu proszę bardzo! Jesteś moim mistrzem! :)


17 lip 2019, o 22:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lut 2007, o 00:22
Posty: 33
Post Re: Maska do cyjanoakrylu
Jeszcze jest opcja: maska wojskowa typu "słoń" lub inna, z przewodem elastycznym, i ten przewód wyprowadzić poza pomieszczenie (przedłużyć rurą, o średnicy 50mm).
Na końcu rury założyć siatkę z oczkami 1mm aby nie wpadały owady.
Długotrwała praca z filtrami będzie uciążliwa i może spowodować schorzenia płuc wynikające z nadmiernego oporu oddechowego (częsta przypadłość np. górników)
Wskazane też są szczelne gogle o ile maska nie jest pełnotwarzowa - gdyż opary cyjanoakrylanu mocno drażnia oczy.


12 kwi 2020, o 03:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..