Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Dysocjacja wodorotlenku sodu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 18 lip 2014, o 11:25
Posty: 2
Post Dysocjacja wodorotlenku sodu
Witam,

może na starcie zaznaczę, że jestem laikiem z chemii, a swoje zainteresowania wiążę z innymi sferami naukowymi, więc proszę o wyrozumiałość :). Problem wygląda następująco szukam reakcji egzotermicznej, którą można "odnowić/zregenerować za pomocą ciepła", przykładowo funkcję spełniałby bezwodny octan sodu, tzn. "uruchamiamy" reakcję, wydobywamy ciepło, następnie regenerujemy octan i możemy użyć go ponownie za jakiś czas, problemem jest tu dla mnie ilość otrzymanego ciepła, która jest dość mała.

Znalazłem reakcję dysocjacji wodorotlenku sodu w wodzie, reakcja wytwarza pokaźne ilości ciepła w zależności od ilości wodorotlenku, mam tylko jedno pytanko, czy po wszystkim, tzn. po reakcji i ostudzeniu zawartości mieszaniny jest sposób odzyskania wodorotlenku, przykładowo odparowując wodę? (Tak jak wspominałem nie mam o tym zbytnio pojęcia :)) Jeżeli znają Państwo lepszy sposób na taką odwracalną reakcje generującą znaczne ilości ciepła to chętnie posłucham, lub przeczytam jeżeli mnie Państwo nakierują.

Pozdrawiam serdecznie.


20 paź 2019, o 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Dysocjacja wodorotlenku sodu
Tak, odparowując roztwór wodny wodorotlenku sodu otrzymasz na powrót stały NaOH.
Oczywiście musisz w to włożyć sporo energii i czasu, ale jest to wykonalne.


21 paź 2019, o 09:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2014, o 11:25
Posty: 2
Post Re: Dysocjacja wodorotlenku sodu
Dziękuję za odpowiedź, tylko dopytam, czy ta para nie będzie jakaś żrąca ? Można to robić w domowej kuchni?


21 paź 2019, o 13:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Dysocjacja wodorotlenku sodu
Teoretycznie odparowując wodny roztwór NaOH powinieneś otrzymać tylko parę wodną i stały NaOH.
W praktyce odparowywanie takiego roztworu wiąże się z porwaniem minimalnej ilości NaOH, zwłaszcza gdy odparowywanie będzie w temp. wrzenia wody.
Wdychanie takiej pary będzie niebezpieczne; odradzam odparowywanie w kuchni. Najlepiej pod wyciągiem lub na wolnym powietrzu.
Jako naczynie najlepszy byłby garnek ze stali nierdzewnej.
Naczynia emaliowane, szklane i plastikowe odpadają (NaOH niszczy te materiały).


21 paź 2019, o 21:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lis 2017, o 18:51
Posty: 64
Post Re: Dysocjacja wodorotlenku sodu
szkło zwykłe też?


21 paź 2019, o 22:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2018, o 21:22
Posty: 137
Post Re: Dysocjacja wodorotlenku sodu
Szklane oczywiscie tez ,jeżeli trzymamy roztwór wodorotlenku w szklanej butelce ze szlifem jest bardzo prawdopodobne ,ze nam się zapiecze i sie nie będzie chciała otworzyć.Choc czytałem gdzieś chyba ze roztwór nie reaguje ze szkłem a stopiony wodorotlenek ,ale lepiej jednak nie używać szkła. Z tymi garnuszkami tez bym uważał ,żeby się nie okazało ,ze jakieś stare garnuszki są z al

_________________
Im dłuższy lont,tym dłuższe paluszki


21 paź 2019, o 23:13
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Dysocjacja wodorotlenku sodu
lukasq12 napisał(a):
Witam,

może na starcie zaznaczę, że jestem laikiem z chemii, a swoje zainteresowania wiążę z innymi sferami naukowymi, więc proszę o wyrozumiałość :). Problem wygląda następująco szukam reakcji egzotermicznej, którą można "odnowić/zregenerować za pomocą ciepła", przykładowo funkcję spełniałby bezwodny octan sodu, tzn. "uruchamiamy" reakcję, wydobywamy ciepło, następnie regenerujemy octan i możemy użyć go ponownie za jakiś czas, problemem jest tu dla mnie ilość otrzymanego ciepła, która jest dość mała.

Znalazłem reakcję dysocjacji wodorotlenku sodu w wodzie, reakcja wytwarza pokaźne ilości ciepła w zależności od ilości wodorotlenku, mam tylko jedno pytanko, czy po wszystkim, tzn. po reakcji i ostudzeniu zawartości mieszaniny jest sposób odzyskania wodorotlenku, przykładowo odparowując wodę? (Tak jak wspominałem nie mam o tym zbytnio pojęcia :)) Jeżeli znają Państwo lepszy sposób na taką odwracalną reakcje generującą znaczne ilości ciepła to chętnie posłucham, lub przeczytam jeżeli mnie Państwo nakierują.

Pozdrawiam serdecznie.


Jeżeli ciepło z octanu jest za niskie, to ile stopni potrzebujesz i po co ?
Bo zaproponować to można wiele, a potem okaże się, że i tak nie będzie miało to zastosowania ze względu na niebezpieczeństwo pracy.

Pomysł z NaOH odpada w warunkach domowych - zresztą w warunkach przemysłowych też byłby nie opłacalny.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


23 paź 2019, o 20:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lis 2017, o 18:51
Posty: 64
Post Re: Dysocjacja wodorotlenku sodu
czekaj, a te grzejące paczki cieczy, która po naciśnięciu blaszki się krystalizowała i grzała co się gotowało potem?


24 paź 2019, o 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lis 2017, o 18:51
Posty: 64
Post Re: Dysocjacja wodorotlenku sodu
https://allegro.pl/oferta/ogrzewacz-do-rak-ciala-ocieplacz-rozgrzewacz-serce-7564603587


24 paź 2019, o 20:44
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Dysocjacja wodorotlenku sodu

autor wątku już pisał, że octan sodu bezwodny dla niego ma za niską temperaturę

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


25 paź 2019, o 17:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..