Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Pytanie o prawo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 11 lis 2019, o 17:17
Posty: 3
Post Pytanie o prawo
Jak pewnie niektórzy zauważą jestem na forum od niedawna, ale zarejestrowałem się po to żeby zadać pytanie o prawne aspekty bycia pirotechnikiem amatorem. Otóż od pewnego już czasu interesuję się pirotechniką i znalazłem w kodeksie karnym Art. 171, § 1. który brzmi:
"Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."
I stąd moje zapytanie czy wytwarzanie i detonowanie materiałów wybuchowych własnej produkcji jest przestępstwem.
Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję.


11 lis 2019, o 17:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2018, o 21:22
Posty: 137
Post Re: Pytanie o prawo
Zgaduj :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Im dłuższy lont,tym dłuższe paluszki


11 lis 2019, o 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lis 2017, o 18:51
Posty: 64
Post Re: Pytanie o prawo
(...) z prawem, jest niesprawiedliwe


11 lis 2019, o 21:00
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Pytanie o prawo
złapią cię z prochem dostajesz sanki, idziesz pierdzieć w pasiak to proste.


13 lis 2019, o 17:07
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Pytanie o prawo
Jan Hawk napisał(a):
Jak pewnie niektórzy zauważą jestem na forum od niedawna, ale zarejestrowałem się po to żeby zadać pytanie o prawne aspekty bycia pirotechnikiem amatorem. Otóż od pewnego już czasu interesuję się pirotechniką i znalazłem w kodeksie karnym Art. 171, § 1. który brzmi:
"Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."
I stąd moje zapytanie czy wytwarzanie i detonowanie materiałów wybuchowych własnej produkcji jest przestępstwem.
Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję.


Cytujesz tekst w którym z którego jasno wynika że jest to przestępstwo, więc moja rada: nie rozumiesz co znaczą poszczególne słowa - nie zabieraj się za coś co wymaga przyswojenia dużo większej ilości znaczków.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


13 lis 2019, o 19:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 sty 2019, o 22:01
Posty: 30
Lokalizacja: Polska
Post Re: Pytanie o prawo
Hm.... no chyba kluczowym będzie fragment : "która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach.......Pytanie jest takie czy gdzieś jest jeszcze definicja "wielkich rozmiarów". Praktyka wskazuje ,że interpretacja różnych tego rodzaju nieprecyzyjnych określeń przez nasze Sądy jest czasami kuriozalna z punktu widzenia nie tyle prawa co nawet zdrowego rozsądku. Przypuszczam ,że jak będziemy sobie "bum-ać" w miejscach których nikomu to nie przeszkadza i nie zrobimy jakiegoś "kuku" sobie czy koledze - to raczej nikt nie będzie się wtrącał . Zapewniam Kolegów , że takie miejsca jak to sa bardzo dokładnie monitorowane przez "odnośne" służby - i zresztą dobrze. Obstawiam ,że każdy z nas ma już w systemie informatycznym "odpowiedni profil" mnie osobiście to nie przeszkadza. Z przyczyn zawodowych poruszam się i szukam wiedzy w dziedzinach że się tak wyrażę "podwójnego" zastosowania ale należy podnieść że wiele przedmiotów i materiałów ma takie zastosowanie poczynając od nawozów , środki ochrony roślin, środków czystości, tworzyw przemysłowych po materiały i paliwa stosowane w energetyce. W zasadzie trudno znaleźć dziedzinę techniki bez'podwójnego zastosowania".
Dodam jeszcze że w naszym kontekście istotne jest co kto pisze i mówi o innych sprawach "bardziej ogólnych" i w innych miejscach - jeżeli z tego będzie wynikało iż ktoś z nas ma "krzywe pomysły" to już szybko się nim zajmą - przykład ten doktorek bodajże z Krakowa? co go "zamkli" - rozśmieszyło mnie jak przy okazji pokazali w dzienniku "zabawki" z których miał konstruować "urządzenie wybuchowe" - ale zrobiło mi się też 'straszno"- bo to co pokazali to były bebechy z jakiegoś starego lampowego radia...... bo u mojego syna jakby rozebrać zabawki to było by tego więcej i bardziej skuteczne .....


24 lis 2019, o 18:55
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Pytanie o prawo
Kotan napisał(a):
Hm.... no chyba kluczowym będzie fragment : "która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach.......Pytanie jest takie czy gdzieś jest jeszcze definicja "wielkich rozmiarów".

czytaj uważnie, w tym paragrafie masz 3 opcje:
- niebezpieczeństwo dla zdrowia
- niebezpieczeństwo dla życia
- niebezpieczeństwo dla mienia w wielkich rozmiarach
Każde MW powoduje niebezpieczeństwo dla pierwszych dwóch

Dodatkowo wcześniej w ustawie masz:
Cytuj:
Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym

więc nie możesz sobie od tak
Kotan napisał(a):
"bum-ać" w miejscach których nikomu to nie przeszkadza i nie zrobimy jakiegoś "kuku" sobie czy koledze - to raczej nikt nie będzie się wtrącał

Oczywiście, że będzie się wtrącał, bo aby sobie "bum-ać" musisz najpierw wytworzyć lub kupić, a jak nie masz zezwoleń to zrobiłeś to nielegalnie - więc wystarczy jedna osoba która zobaczy osoby detonujące coś gdzieś w lesie/na łące i pozamiatane. dodatkowo skąd wiesz, że nie przeszkadza ? Skąd wiesz, że akurat ktoś nie wlezie w Twoje eksperymenty ? Zamykasz teren w obrębie pół kilometra i monitorujesz go ? Nie ? No to nie zachowałeś podstawowych zasad bezpieczeństwa i mogłeś narazić kogoś na utratę zdrowia lub życia.
Dodatkowo każde miejsce w Polsce jest "kogoś" więc niszcząc zieleń niszczysz kogoś mienie (albo prywatne, albo państwowe).

Pamiętaj, że właśnie dzięki takim osobą jak przez Ciebie wymieniony "doktorek z Krakowa", czy jegomość z Wrocławia który z garnka zrobił bombę i chciał ją detonować w autobusie - żadne "zabawy" z pirotechniką czy MW, nie przejdą w wyrokach sądowych łagodnie, nawet nie macie co liczyć na łagodne wyroki, za to że pierwszy raz, czy niekaralni, czy młodzi i głupi, bo w myśl sędziego i prokuratury będzie prosta zależność: "dzisiaj odpuścimy, jutro ktoś zrobi zamach bombowy".

TLDR:
Każda "zabawa" z mw w Polsce bez zezwoleń jest nielegalna i podlega pod kodeks karny. Nie ma z tym dyskusji. Jak ktoś tego nie rozumie, to tym bardziej nie powinien się za to zabierać.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


25 lis 2019, o 12:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lis 2017, o 18:51
Posty: 64
Post Re: Pytanie o prawo
Kotan napisał(a):
Dodam jeszcze że w naszym kontekście istotne jest co kto pisze i mówi o innych sprawach "bardziej ogólnych" i w innych miejscach - jeżeli z tego będzie wynikało iż ktoś z nas ma "krzywe pomysły" to już szybko się nim zajmą - przykład ten doktorek bodajże z Krakowa? co go "zamkli" - rozśmieszyło mnie jak przy okazji pokazali w dzienniku "zabawki" z których miał konstruować "urządzenie wybuchowe" - ale zrobiło mi się też 'straszno"- bo to co pokazali to były bebechy z jakiegoś starego lampowego radia...... bo u mojego syna jakby rozebrać zabawki to było by tego więcej i bardziej skuteczne .....


Brunona Kwietnia wrobili bo chcieli pomniejszyć ABW bo jest w Polsce niepotrzebne, więc znaleźli sobie ofiarę która słusznie wg mnie miała radykalne poglądy. Poszukaj w sieci to znajdziesz, jest wywiad z nim i można też dowiedzieć się jakich metod używali żeby zrobić z niego terrorystę... Przyszedł jeden i na siłę go namawiał do przeprowadzenia zamachu. Przecież postawione mu zarzuty to wogóle jest jakaś bajka jedna wielka. Każdy co chociaż trochę myśli to się będzie śmiać z tego co mu dowalili ci idioci... a te zabawki to już wogóle. Szkoda mi gościa bardzo bo był chemikiem i mądrą osobą. Skończył niestety jako ofiara tego bandyckiego rządu. Jeśli nie będziemy o tym mówić to po nas też przyjdą i też z nas zrobią terrorystów. Zamknięcie kogoś za poglądy to dla mnie jest skandal.


25 lis 2019, o 18:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 gru 2011, o 09:43
Posty: 219
Post Re: Pytanie o prawo
Co ciekawe zmarł zaraz przed możliwym wyjściem na wolnośc:P więc coś ciekawego miał do powiedzenia.

Patrząc z drugiej strony mamy specjalny wydział ABW(centrala antyterrorystyczna-CAT), która tym się zajmuje. Trzeba opłacić jakiegoś kierownika,pracowników,szkolenia czy delegacje. To wszystko kosztuje, więc jak nie będą mieć wyników to ktoś spyta po co w ogóle ich trzymać(Jak to było z kontrwywiadem który zatrzymał .. w sumie nie zatrzymał nikogo). To nie Francja gdzie działa islam i ETA

Swoją drogą kto normalny pyta czy wysadzanie czego popadnie jest legalne.

_________________
A kiedy ja dostanę gwiazdkę ? :D... Miałem na myśli, że chcę jak Smok :> Strącić jedną trzecią z nieba ...

Good Morning,

PS: Mam Demo wersje internetu.


2 lut 2020, o 15:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 lut 2022, o 21:56
Posty: 22
Post Re: Pytanie o prawo
W zasadzie sam już sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie. Pamiętaj że dopóki nie mają na Ciebie dowodów nic mogą Ci zrobić.
Wiesz, wszystko robisz na swoją odpowiedzialność.
Inaczej sprawa wygląda jeśli masz pozwolenia np. na posiadanie materiałów wybuchowych itp. ( Ale raczej nie chce Ci się tego wyrabiać wiesz jakie jest polskie prawo)


23 lut 2022, o 23:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 lut 2022, o 16:19
Posty: 7
Post Re: Pytanie o prawo
spam, ale w słusznej sprawie. HALO POLACY, TRZEBA WASZEJ POMOCY, A PRZEDEWSZYSTKIM NASZEGO DOSWIADCZENIA. PIROTECHNIKA DZISIAJ MOZE KOMUŚ URATOWAĆ KRAJ! DZIAŁAJCIE!
viewtopic.php?f=42&t=29851


27 lut 2022, o 21:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..