Detekcja rodzaju wytopu stali na podstawie reakcji chemiczne

Analytical chemistry. Wszystko co związane z chemią analityczną.

Moderator: #Chemia

Detekcja rodzaju wytopu stali na podstawie reakcji chemiczne

Postprzez mmilch » 24 gru 2019, o 04:00

Czy miałby ktoś ciekawy pomysł na to jak odróżnić od siebie przy pomocy silnego reaktantu dwie próbki stali o składzie jak niżej:

1) C: 0.17-0.24%, Si: 0.17-0.37, Mn: 1.3-1.8 (reszta Fe)

2) C: 0.17-0.24%, Si: 0.17-0.37, Cr: 0.4-0.5, Ni: 0.4-0.5 (reszta Fe)

Czy np. traktując powierzchnię oczyszczonego i wypolerowanego elementu metalowego jakimś kwasem, na podstawie np. zabarwienia powierzchniowego wynikającego z reakcji z 1: Mn lub 2:(Cr lub Ni) dało by się z dużym prawdopodobieństwem określić która jest to próbka ?

Najwięcej procentowo pierwiastka znaczącego do identyfikacji jest Mn w próbce 1. Kwas solny ? Co myślicie na ten temat ?
mmilch

Re: Detekcja rodzaju wytopu stali na podstawie reakcji chemi

Postprzez MacHalski » 26 gru 2019, o 10:01

Jeśli masz tylko te dwie stale do odróżnienia (i żadne inne nie wchodzą w grę), to elektrografia może pomóc (ważne, żeby badany element był podpięty pod +):
https://mlodytechnik.pl/eksperymenty-i- ... ograficzna

Skoro tylko jedna ze stali zawiera nikiel, to najlepiej analizować jego zawartość. Jeśli nie powstanie różowe zabarwienie z dimetyloglioksymem - to stal 1., jeśli się pojawi, to stal 2.
Terz chcem gwiasdke.
MacHalski

Postprzez mmilch » 28 gru 2019, o 14:31

Dzięki wielkie za podpowiedź. Tak mam tylko te dwie stale do odróżnienia.

Opcji z dimetyloglioksymem z pewnością spróbuję, mam wobec tego jeszcze pytanie
w temacie przygotowania odczynnika:

- młody technik sugeruje roztwór (jeśli dobrze zrozumiałem) 1% dimetyloglioksymu, 5% chlorku amonu, 94% etanolu

W przykładzie MT test niklu wykonany został na jednozłotówce wykonanej z tzw. "miedzioniklu". Niklu jest w niej
pewnie ze 20% lub więcej.

Pytanie zatem czy ten sam roztwór w takich samych proporcjach będzie odpowiedni zatem do wykrywania niklu
w stopie stali zawierającym go tylko ok. 0.40% ?

Czy może powinny się zmienić proporcje dimetyloglioksymu, chlorku amonu i etanolu (jeśli tak to jakie były by najbardziej odpowiednie) ?
mmilch

Postprzez MacHalski » 28 gru 2019, o 21:59

Co do proporcji nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, natomiast DMG kojarzy mi się jako mocno czuły względem niklu.
Znalazłem jeszcze takie papierki do wykrywania niklu w stopach: http://www.destaing.com/en/dermatology- ... spot-test/ a w karcie charakterystyki jest podany z grubsza skład: https://www.chemotechnique.se/pdf/msds/nt.pdf - czułość na poziomie 10ppm, także bardziej, niż wystarczające. Sądząc po składzie, mieszanka podana w MT powinna zadziałać jak należy.
Terz chcem gwiasdke.
MacHalski

Powrót do Chemia Analityczna