Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Średnica korpusu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 22 sie 2019, o 22:04
Posty: 9
Post Średnica korpusu
Witam, czy jest może jakiś przelicznik, lub sposób, w jaki można obliczyć średnice korpusu petardy, na daną ilość gram, prochu czarnego lub fotobłysku?
Pozdrawiam.


13 kwi 2020, o 07:00
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Średnica korpusu
Michalfpiec napisał(a):
Witam, czy jest może jakiś przelicznik, lub sposób, w jaki można obliczyć średnice korpusu petardy, na daną ilość gram, prochu czarnego lub fotobłysku?
Pozdrawiam.


To pytanie nie ma sensu. By liczyć cokolwiek trzeba wiedzieć co chce się uzyskać w sensie efektu. Wtedy można sobie liczyć różne rzeczy dot. konstrukcji petardy. W amatorskiej pirotechnice chyba nikt tego nie robi. Jeśli celem jest np. jakość i intensywność huku to prędzej wynajdzie się to eksperymentalnie na szeregu korpusów z różnych materiałów (praktycznie papierowych o różnym wykonaniu) różnych rozmiarów w sensie nie tylko średnicy (wewnętrznej, zewnętrznej?), ale też grubości ścianki, ogólnej geometrii, przestrzeni wewnątrz i stosunku ilości materiału pirotechnicznego do niej. W internecie są różne przepisy osób, które robią to legalnie lub nielegalnie. Ogólnie profesjonalista jak legalnie robi np. komercyjne fajerwerki do użytku cywilnego musi spełniać pewne normy. Także nie ma pełnej wolności, tylko może się poruszać w granicach tych norm by stworzyć dobry produkt jak na swój gust i klientów jego marki. Reasumując trzeba wiedzieć czego się chce.


18 kwi 2020, o 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sie 2019, o 22:04
Posty: 9
Post Re: Średnica korpusu
prezes- the inventor napisał(a):
Michalfpiec napisał(a):
Witam, czy jest może jakiś przelicznik, lub sposób, w jaki można obliczyć średnice korpusu petardy, na daną ilość gram, prochu czarnego lub fotobłysku?
Pozdrawiam.


To pytanie nie ma sensu. By liczyć cokolwiek trzeba wiedzieć co chce się uzyskać w sensie efektu. Wtedy można sobie liczyć różne rzeczy dot. konstrukcji petardy. W amatorskiej pirotechnice chyba nikt tego nie robi. Jeśli celem jest np. jakość i intensywność huku to prędzej wynajdzie się to eksperymentalnie na szeregu korpusów z różnych materiałów (praktycznie papierowych o różnym wykonaniu) różnych rozmiarów w sensie nie tylko średnicy (wewnętrznej, zewnętrznej?), ale też grubości ścianki, ogólnej geometrii, przestrzeni wewnątrz i stosunku ilości materiału pirotechnicznego do niej. W internecie są różne przepisy osób, które robią to legalnie lub nielegalnie. Ogólnie profesjonalista jak legalnie robi np. komercyjne fajerwerki do użytku cywilnego musi spełniać pewne normy. Także nie ma pełnej wolności, tylko może się poruszać w granicach tych norm by stworzyć dobry produkt jak na swój gust i klientów jego marki. Reasumując trzeba wiedzieć czego się chce.


Ogólnie chodzi mi o to, żeby średnica korpusu, była dobrana do ilości gram prochu, ponieważ gdy średnica jest za mała, to mieszanka przepali korpus, i z wybuchu nici, a gdy korpus jest za gruby, to znów traci na tym dźwięk wybuchu, przez co może być cichy, więc jakimś sposobem trzeba dobrać średnice, aby petarda wybuchła a nie się spaliła, oraz żeby huk był też dobry?


18 kwi 2020, o 18:24
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Średnica korpusu
Michalfpiec napisał(a):
Ogólnie chodzi mi o to, żeby średnica korpusu, była dobrana do ilości gram prochu, ponieważ gdy średnica jest za mała, to mieszanka przepali korpus, i z wybuchu nici, a gdy korpus jest za gruby, to znów traci na tym dźwięk wybuchu, przez co może być cichy, więc jakimś sposobem trzeba dobrać średnice, aby petarda wybuchła a nie się spaliła, oraz żeby huk był też dobry?


Właściwie to już Tobie odpowiedziałem. Mogę Ci tylko podać ze swojego doświadczenia jak robiłem swoje fajerwerki za dzieciaka. Robiłem coś zbliżonego do komercji, do długich / dużych pikolówek. Brałem ołówek za formę, także średnica wewnętrzna miała przeszło 5mm. Nawijałem na niego pasek zwykłego papieru do drukarki o szerokości 5cm cały czas obficie smarując klejem do tapet aż nawinąłem ok. 1,5mm - 2,0mm grubości ścianki. Także średnica zewnętrzna nie przekraczała praktycznie tych 7mm. Po wyschnięciu była twarda skorupa, aczkolwiek wciąż niegenerująca niebezpiecznych odłamków. Zatyczka z miękkiego gipsu mocowana na mokro. Do połowy FB KClO3 / Al (400 mesh) 70 / 30 (masowo). Zatyczka z wyrzeźbionym przez igłę otworem na lont visco. Dawałem tak sobie na 7s. I taka petardka waliła mi jak ruby komercyjny Achtung. Dla mnie to było wystarczające na Sylwestra i nie kombinowałem więcej. Tym bardziej, że operowanie większymi ilościami MP jest bardziej niebezpieczne, nie miałem do tego stosownych warunków, było to na nielegalu i w razie wpadki wówczas rodzice mieliby większe nieprzyjemności zapewne. Tak jak Ci napisałem wcześniej - najpierw trzeba wiedzieć czego dokładnie się chce i odnaleźć to doświadczalnie. Robisz serię różnych wykonań z grubością ścianki np. 1mm, 2mm, 3mm, 4mm itd. grupując pod innymi ustalonymi parametrami jak długością np. 3cm, 4cm, 5cm i średnicą wewnętrzną korpusu np. 5mm, 7,5mm, 10mm, ew. poziomem załadowania korpusu np. 50%, 75%, 100% (sypkim MP - ubijanie i prasowanie to nie bardzo do petard i nie do w/w mieszanki). Tak można sobie też eksperymentować z różnymi materiałami pirotechnicznymi czy techniką wykonania korpusu. Spośród tego wynajdujesz to, co chciałeś uzyskać. Dość dużo kombinacji tutaj się robi, ale to zależy ile chcesz badać / eksplorować możliwości i testować by wynaleźć coś dla siebie.


19 kwi 2020, o 14:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sie 2019, o 22:04
Posty: 9
Post Re: Średnica korpusu
prezes- the inventor napisał(a):
Michalfpiec napisał(a):
Ogólnie chodzi mi o to, żeby średnica korpusu, była dobrana do ilości gram prochu, ponieważ gdy średnica jest za mała, to mieszanka przepali korpus, i z wybuchu nici, a gdy korpus jest za gruby, to znów traci na tym dźwięk wybuchu, przez co może być cichy, więc jakimś sposobem trzeba dobrać średnice, aby petarda wybuchła a nie się spaliła, oraz żeby huk był też dobry?


Właściwie to już Tobie odpowiedziałem. Mogę Ci tylko podać ze swojego doświadczenia jak robiłem swoje fajerwerki za dzieciaka. Robiłem coś zbliżonego do komercji, do długich / dużych pikolówek. Brałem ołówek za formę, także średnica wewnętrzna miała przeszło 5mm. Nawijałem na niego pasek zwykłego papieru do drukarki o szerokości 5cm cały czas obficie smarując klejem do tapet aż nawinąłem ok. 1,5mm - 2,0mm grubości ścianki. Także średnica zewnętrzna nie przekraczała praktycznie tych 7mm. Po wyschnięciu była twarda skorupa, aczkolwiek wciąż niegenerująca niebezpiecznych odłamków. Zatyczka z miękkiego gipsu mocowana na mokro. Do połowy FB KClO3 / Al (400 mesh) 70 / 30 (masowo). Zatyczka z wyrzeźbionym przez igłę otworem na lont visco. Dawałem tak sobie na 7s. I taka petardka waliła mi jak ruby komercyjny Achtung. Dla mnie to było wystarczające na Sylwestra i nie kombinowałem więcej. Tym bardziej, że operowanie większymi ilościami MP jest bardziej niebezpieczne, nie miałem do tego stosownych warunków, było to na nielegalu i w razie wpadki wówczas rodzice mieliby większe nieprzyjemności zapewne. Tak jak Ci napisałem wcześniej - najpierw trzeba wiedzieć czego dokładnie się chce i odnaleźć to doświadczalnie. Robisz serię różnych wykonań z grubością ścianki np. 1mm, 2mm, 3mm, 4mm itd. grupując pod innymi ustalonymi parametrami jak długością np. 3cm, 4cm, 5cm i średnicą wewnętrzną korpusu np. 5mm, 7,5mm, 10mm, ew. poziomem załadowania korpusu np. 50%, 75%, 100% (sypkim MP - ubijanie i prasowanie to nie bardzo do petard i nie do w/w mieszanki). Tak można sobie też eksperymentować z różnymi materiałami pirotechnicznymi czy techniką wykonania korpusu. Spośród tego wynajdujesz to, co chciałeś uzyskać. Dość dużo kombinacji tutaj się robi, ale to zależy ile chcesz badać / eksplorować możliwości i testować by wynaleźć coś dla siebie.


Okej dzięki za zaangażowanie, czyli jeśli bym testował kilka korpusów, z różną grubością ścianki i średnicy, i znalazłbym taki, który ma najmocniejszy huk, oraz się nie przepala, i potem, jeśli chciałbym zrobić korpus na większy ładunek, to wystarczy że pomnoże ilość mieszanki razem z wymiarami korpusu? Coś takiego miałoby sens, czy przy większych ładunkach trzeba byłoby zmieniać konstrukcje? Pozdrawiam


20 kwi 2020, o 10:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sie 2019, o 22:04
Posty: 9
Post Re: Średnica korpusu
Michalfpiec napisał(a):
prezes- the inventor napisał(a):
Michalfpiec napisał(a):
Ogólnie chodzi mi o to, żeby średnica korpusu, była dobrana do ilości gram prochu, ponieważ gdy średnica jest za mała, to mieszanka przepali korpus, i z wybuchu nici, a gdy korpus jest za gruby, to znów traci na tym dźwięk wybuchu, przez co może być cichy, więc jakimś sposobem trzeba dobrać średnice, aby petarda wybuchła a nie się spaliła, oraz żeby huk był też dobry?


Właściwie to już Tobie odpowiedziałem. Mogę Ci tylko podać ze swojego doświadczenia jak robiłem swoje fajerwerki za dzieciaka. Robiłem coś zbliżonego do komercji, do długich / dużych pikolówek. Brałem ołówek za formę, także średnica wewnętrzna miała przeszło 5mm. Nawijałem na niego pasek zwykłego papieru do drukarki o szerokości 5cm cały czas obficie smarując klejem do tapet aż nawinąłem ok. 1,5mm - 2,0mm grubości ścianki. Także średnica zewnętrzna nie przekraczała praktycznie tych 7mm. Po wyschnięciu była twarda skorupa, aczkolwiek wciąż niegenerująca niebezpiecznych odłamków. Zatyczka z miękkiego gipsu mocowana na mokro. Do połowy FB KClO3 / Al (400 mesh) 70 / 30 (masowo). Zatyczka z wyrzeźbionym przez igłę otworem na lont visco. Dawałem tak sobie na 7s. I taka petardka waliła mi jak ruby komercyjny Achtung. Dla mnie to było wystarczające na Sylwestra i nie kombinowałem więcej. Tym bardziej, że operowanie większymi ilościami MP jest bardziej niebezpieczne, nie miałem do tego stosownych warunków, było to na nielegalu i w razie wpadki wówczas rodzice mieliby większe nieprzyjemności zapewne. Tak jak Ci napisałem wcześniej - najpierw trzeba wiedzieć czego dokładnie się chce i odnaleźć to doświadczalnie. Robisz serię różnych wykonań z grubością ścianki np. 1mm, 2mm, 3mm, 4mm itd. grupując pod innymi ustalonymi parametrami jak długością np. 3cm, 4cm, 5cm i średnicą wewnętrzną korpusu np. 5mm, 7,5mm, 10mm, ew. poziomem załadowania korpusu np. 50%, 75%, 100% (sypkim MP - ubijanie i prasowanie to nie bardzo do petard i nie do w/w mieszanki). Tak można sobie też eksperymentować z różnymi materiałami pirotechnicznymi czy techniką wykonania korpusu. Spośród tego wynajdujesz to, co chciałeś uzyskać. Dość dużo kombinacji tutaj się robi, ale to zależy ile chcesz badać / eksplorować możliwości i testować by wynaleźć coś dla siebie.


Okej dzięki za zaangażowanie, czyli jeśli bym testował kilka korpusów, z różną grubością ścianki i średnicy, i znalazłbym taki, który ma najmocniejszy huk, oraz się nie przepala, i potem, jeśli chciałbym zrobić korpus na większy ładunek, to wystarczy że pomnoże ilość mieszanki razem z wymiarami korpusu? Coś takiego miałoby sens, czy przy większych ładunkach trzeba byłoby zmieniać konstrukcje? Pozdrawiam


Dla przykładu żebyś wiedział o co mi chodzi, mamy korpus o figurze walca wysokości 5 cm, średnicy 5 cm i grubość ścianki zewnętrznej 3mm o pojemności 70g prochu czarnego.
Więc teraz pytanie, jeśli podwoimy wymiary razem z mieszanką czyli wysokość 10 cm, średnicy 10 cm i grubości ścianki zewnętrznej 3mm o pojemności 140g prochu czarnego, to czy nadal korpus bedzie dobry i petarda będzie miała mocniejszy huk i efekt od poprzedniej?


21 kwi 2020, o 11:17
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Średnica korpusu
Będzie miała ale nieznacznie, szkoda prochu na takie potworki. :)


21 kwi 2020, o 16:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sie 2019, o 22:04
Posty: 9
Post Re: Średnica korpusu
Front napisał(a):
Będzie miała ale nieznacznie, szkoda prochu na takie potworki. :)


A z jakiego powodu, efekt nie będzie widocznie lepszy? Proch czarny ma maksymalny limit wytwarzanego huku, czy chodzi o konstrukcje lub ilość prochu czy może coś innego?


21 kwi 2020, o 16:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2018, o 21:22
Posty: 137
Post Re: Średnica korpusu
Korpus powiększony o średnice i wysokość będzie słabszy od korpusu mniejszego. Wraz ze zwiększaniem wysokości i średnicy musisz jeszcze zwiększyć grubość ścianki. Front ma racje zamiast ładować 140 g czarnego prochu, który się przegryza, wypala odpowiedni węgiel, mieli najdokładniej jak tylko można, lepiej użyć jakiegoś fb efekt będzie podobny lub mocniejszy przy mniejszym nakładzie pracy i ilości prochu. Dobieranie odpowiedniej średnicy, wysokości i grubości ścianki do amatorskich zastosowań chyba nie ma jakiegoś większego sensu z tego powodu, że będzie to bardzo wiele pracy a jest wiele zmiennych (różna jakość prochu , korpus może mieć gorszą zatyczkę itd). Do tego opracujesz tą odpowiednią ilość tylko do jednej wysokości grubości ścianki,średnicy i mieszaniny. Oczywiście nie namawiam do zrezygnowania z pomysłu.




Pozdrawiam xyz

_________________
Im dłuższy lont,tym dłuższe paluszki


21 kwi 2020, o 19:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sie 2019, o 22:04
Posty: 9
Post Re: Średnica korpusu
Xyzabcvmc napisał(a):
Korpus powiększony o średnice i wysokość będzie słabszy od korpusu mniejszego. Wraz ze zwiększaniem wysokości i średnicy musisz jeszcze zwiększyć grubość ścianki. Front ma racje zamiast ładować 140 g czarnego prochu, który się przegryza, wypala odpowiedni węgiel, mieli najdokładniej jak tylko można, lepiej użyć jakiegoś fb efekt będzie podobny lub mocniejszy przy mniejszym nakładzie pracy i ilości prochu. Dobieranie odpowiedniej średnicy, wysokości i grubości ścianki do amatorskich zastosowań chyba nie ma jakiegoś większego sensu z tego powodu, że będzie to bardzo wiele pracy a jest wiele zmiennych (różna jakość prochu , korpus może mieć gorszą zatyczkę itd). Do tego opracujesz tą odpowiednią ilość tylko do jednej wysokości grubości ścianki,średnicy i mieszaniny. Oczywiście nie namawiam do zrezygnowania z pomysłu.




Pozdrawiam xyz


Wiem że średnice też trzeba powiększyć, wprowadziłem was w błąd z tą średnicą w drugim korpusie, bo przez przypadek wpisałem taką samą ;p Okej teraz już wszystko rozumiem, dzięki za pomoc i również pozdrawiam.


21 kwi 2020, o 23:06
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Średnica korpusu
@Michalfpiec Ogólnie tutaj nie ma liniowych / prostych zależności w sensie matematycznym. Poza tym istnieje granica rozsądku. Są ludzie którzy słuchają głośno muzyki dla "wrażeń", niszczą sobie słuch i w konsekwencji do uzyskania tego samego subiektywnego wrażenia potrzebują coraz większych głośności, które jeszcze bardziej ryją słuch. Podobnie uważam nie ma sensu gonić za jakimiś szalonymi głośnościami huku, bo szkoda uszu. Zawsze preferowałem jego jakość / fakturę. Takie audiofilskie zboczenie :mrgreen: A zakładanie nauszników ochronnych jakby mija się z celem w tym przypadku. Jeśli idzie o doznawanie wrażeń huku petardy to w zarysie maleje o kwadrat odległości. Zatem jak odpalasz, to też nie ma po co uciekać kilometr dalej, bo jak nie masz na tyle niebezpiecznego ładunku, to tylko nici z doświadczenia wtedy. Jeśli idzie ogólnie o wypracowanie efektu akustycznego, to w jego uzyskaniu ważniejsza jest konstrukcja korpusu petardy od mieszanki pirotechnicznej (powiedzmy jakby na odwrót niż w ładunkach wybuchowych nastawionych na siłę kruszącą uzyskiwaną w eksplozji). Mieszanka pirotechniczna ma ograniczoną prędkość spalania i objętość generowanych gazów w wyniku spalania. Stąd zwiększanie ilości samo w sobie i proste zwiększanie korpusu petardy niewiele daje w sensie wrażeń akustycznych po przekroczeniu pewnego progu. Może nawet dochodzić do takiego zjawiska, że petarda Ci eksploduje, jest huk, a jeszcze mieszanka po tym czasie się dopala. W tym przypadku po prostu jej szkoda. Tak jak Front wspomniał.
Nasuwa się mi analogia ze silnikami spalinowymi. Moc generowana przez silnik nie rośnie w nieskończoność wraz ze wzrostem prędkości obrotowej. W pewnym punkcie z powodu konstrukcji silnika i właściwości paliwa uzyskiwany moment obrotowy (siła) zaczyna spadać mimo palenia większej ilości paliwa. Jeszcze jest pewien odcinek na wykresach, że moc rośnie wraz z obrotami, choć słabiej, ale dalej już kompletnie się załamuje. Ostatecznie choć silnik pracuje na maksymalnych obrotach, to nie jest prawdą, że daje z siebie wszystko. De facto wszystko w sensie mocy daje na niższych obrotach.
Także tutaj podobnie nie ma sensu sypać więcej mieszanki pirotechnicznej tym samym dawać duże korpusy na siłę niż jest to potrzebne ze względu na cel. Tutaj domyślnym celem petardy jest wywołanie huku, więc tym bardziej nie ma zależności im większa tym mocniejsza. W pewnym punkcie uzyskujesz tylko coraz więcej energii cieplnej która idzie w luft i tworzy się tylko większe ryzyko pożarowe. :P


23 kwi 2020, o 15:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2018, o 21:22
Posty: 137
Post Re: Średnica korpusu
Jeżeli chodzi o upodobania ja bardzo lubię duże ładunki na AA lekko zakopane lub nie. Mocny basowy huk niosący się dalekooo to naprawdę coś świetnego i robi piorunujące wrażenie. Piskliwe wybuchy mogą wydać się głośniejsze, ale taki potężny bas to jest to

_________________
Im dłuższy lont,tym dłuższe paluszki


23 kwi 2020, o 15:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 lut 2022, o 21:56
Posty: 22
Post Re: Średnica korpusu
Duże znaczenie też ma to z jakiego materiału zrobisz korpus. Weź pod uwagę siłę materiału wybuchowego. Jeśli mówimy o ładunkach typu czarny proch, pamiętaj że korpus musi być szczelny, bo zrobisz z petardy rakietę, wulkan, albo piszczące "coś". Osobiście robię to metodą prób i błędów. Jedynie o co Cię PROSZĘ to uważaj z różnymi materiałami na korpus. Chodzi mi tu głównie o stal i szkło. Mówiąc o stali mam tu na myśli że z niewinnej petardy zrobisz granat. Ze szkłem(np. słoik) wygląda podobnie. Wiadomo ,że coś za coś, im twardszy korpus tym większa siła, ale wybieraj między bezpieczeństwem a ogromną mocą. Trzeba patrzeć również na twardość korpusu. Np. jeśli damy 5g fotobłysku do korpusu 3mm(kartonowego) rozerwie go. Jeśli 5g wsypiemy do papierowego korpusu wybuch będzie mniejszy ponieważ papier ma mniejszą gęstość przez co jest mniej wytrzymały. ALE wsypując to 5g do stalowego korpusu 3mm może go nam nie rozerwać ze względu na jego wytrzymałość. Pamiętaj że ciśnienie wytworzone w korpusie poprzez spalanie jest "leniwe"- chodzi mi o to że szuka ujścia gdzie może się wydostać. Dlatego nawet przy dużej ilości prochu staramy się zachować jak najmniej nieszczelnośći.


23 lut 2022, o 23:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 lut 2022, o 16:19
Posty: 7
Post Re: Średnica korpusu
spam, ale w słusznej sprawie. HALO POLACY, TRZEBA WASZEJ POMOCY, A PRZEDEWSZYSTKIM NASZEGO DOSWIADCZENIA. PIROTECHNIKA DZISIAJ MOZE KOMUŚ URATOWAĆ KRAJ! DZIAŁAJCIE!
viewtopic.php?f=42&t=29851


27 lut 2022, o 21:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..