Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Chlorek sulfurylu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 lip 2020, o 10:51
Posty: 2
Post Chlorek sulfurylu
Witam,
Mam pewien problem. Chciałbym otrzymywać chlorek sulfurylu (SO2Cl2) jednak nigdzie na internecie nie mogłem znaleźć takiej syntezy. Właśnie dlatego piszę tutaj bo może ktoś lepszy ode mnie z chemi będzie wiedział. Mam świadomość jaki jest on niebezpieczny w połączeniu z wodą jak również samemu ale prosiłbym tylko o wytyczne dotyczące syntezy i samo jej równanie. Z góry dziękuję wszystkim którzy są skorzy do pomocy.


17 lip 2020, o 10:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 lut 2019, o 18:20
Posty: 75
Post Re: Chlorek sulfurylu
Polecam "Preparatykę Nieorganiczną" Supniewskiego; moim zdaniem najprzyjemniejsza i najłatwiejsza metoda to wpuszczanie równomolowych ilości SO2 i Cl2 do niedużej ilości bezwodnika octowego. Ewentualnie katalizatorem może być też węgiel aktywny - szczegóły na pewno znajdziesz sam, są w internecie pdf-y z wspomnianą książką.


17 lip 2020, o 12:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lip 2020, o 10:51
Posty: 2
Post Re: Chlorek sulfurylu
Jak bardzo niefortunne jest to że potrzebuje chlorku sulfurylu do syntezy bezwodnika octowego a skoro bezwodnika potrzeba do jego syntezy to mam problem.


17 lip 2020, o 13:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 lut 2019, o 18:20
Posty: 75
Post Re: Chlorek sulfurylu
Aaa to radziłbym ci wygenerować PCl5 in situ - wpuszczasz stechiometryczną ilość chloru do mieszaniny lodowatego kwasu octowego z fosforem czerwonym, następnie nastawiasz na trochę na reflux i oddestylowujesz chlorek acetylu (BP ok. 50C), w kolbie pozostaje m.in. produkt uboczny POCl3 (BP ok. 105C). Potem chlorek acetylu poddajesz reakcji z np. bezw. octanem sodu i oddestylowujesz bezwodnik, ale to pewnie wiesz.


17 lip 2020, o 18:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..