
Re: Zakup/synteza Heksaazotano(III) kobaltanu trisodu
Kupić można w sklepie o nazwie B&K, chemik.aip.pl , ale jest tam drogi.
Można również go zsyntezować:
5g Co(NO3)2 rozpuścić trzeba w 25 ml wody;
20g NaNO2 rozpuścić trzeba w 25 ml wody;
Oba roztwory trzeba zlać razem do kolby z korkiem z dwiema dziurami. W jednej dziurze mocujemy rurkę szklaną (dłuższą) tak by była zanurzona w cieczy i dotykała prawie dna, a w drugiej drugą rurkę (krótszą) tak by była nad powierzchnią wody. Do krótszej dołączamy rurkę z PCV lub z gumy która jest zamocowana do pompki wodnej. Teraz przez dłuższą rurkę wlewamy 2 ml stężonego kwasu octowego i całość mieszamy. Uruchamiamy pompkę wodną. Jej zadaniem jest przepuszczanie powietrza przez roztwór i odciąganie gazowego NO powstałego podczas reakcji, gdyż mógłby on utleniać powstały sześcioazotynokobaltan sodu, czyli heksaazotano(III) kobaltanu trisodu. Reakcja:
Co(NO3)2 + 7 NaNO2 + 2 CH3COOH -> Na3[Co(NO2)6] + 2 NaNO3 + 2 NaCH3COOH + H2O + NO
Po 30 minutach odłączamy pompkę wodną i rozzłączamy aparaturę, a roztwór odstawiamy na 2 godziny. Po tym czasie dodajemy tam 30 ml zimnego etanolu, wytrącą się żółte kryształki Na3[Co(NO2)6] x0,5 H2O.
Służy on do wykrywania kationów K+, pod ich wpływem wytrąca się nierozpuszczalny osad.
Należy pamiętać że podczas tej reakcji powstaje toksyczny, bezbarwny gaz - NO, który jednak w kontakcie z tlenem z powietrza utlenia się do NO2:
2 NO + O2 -> 2 NO2
NO2 jest również trującym gazem, ale barwy brunatno-czerwonej, jest silnym utleniaczem.