Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
wykrywanie ołowiu w żywności 
Autor Wiadomość
Post wykrywanie ołowiu w żywności
hej...
moze ktoś z was wie coś na temat wykrywania ołowiu w żywności....albo gdzie tego szukać....to dość pilne.....do piątku potrzebuję....POMOCY!!!

pozdrawiam


23 kwi 2005, o 19:00
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2004, o 16:22
Posty: 243
Post 
Może spróbowac najpierw żywnośc potrzymac w wodzie, żebu ołów się rozpuścić w wodzie, a póxniej zmiareczkowac nop roztworem siarczku np sodu, albo jodkiem potasu


27 maja 2005, o 10:20
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
1. Najpierw próbkę trzeba zmineralizować np. gorącym kwasem azotowym
2. Roztwór zobojętnić amoniakiem
3. Przeprowadzić próbę jakościową na ołów (najlepiej z ditizonem)

Próba na ołów z ditizonem: Do badanego roztworu dodajemy roztwór NaCN (lub KCN) aby zamaskować przeszkadzające metale oraz roztwór winianu sodowo-potasowego. Całość alkalizujemy amoniakiem. Dodajemy 0,002% roztwór ditizonu w tetrachlorku węgla i wytrząsamy. Jeśli badany roztwór zawiera ołów, zielony kolor ditizonu zanika i pojaiwa się kolor różowy pochodzący od ditizonianu ołowiu. Podobnie reaguje tal(I) i bizmut. Bizmut można usunąć przez wytrząsanie z tetrachlorkowym roztowrem ditizonu przy pH ok. 3.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


27 maja 2005, o 17:24
Zobacz profil
Post 
Jak już przedtem (przed włamem) napisałem. Najlepiej analiza instrumentalna. Metody klasyczne wchodzą w grę w znacznie większych stężeniach.


1 cze 2005, o 15:41
Post 
a ja napisałem że można w kwasie octowym rozpuścić a następnie wykrystalizować octan oł.


2 cze 2005, o 17:12
Post 
men napisał(a):
a ja napisałem że można w kwasie octowym rozpuścić a następnie wykrystalizować octan oł.
- Zastanow sie co piszesz ... n/c


2 cze 2005, o 19:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..